OSN: V Pásme Gazy sa zrealizovalo iba 5 z 24 dodávok humanitárnej pomoci

Iba päť z 24 naplánovaných dodávok humanitárnej pomoci sa podarilo úspešne zrealizovať na severe Pásma Gazy za prvých jedenásť dní roku 2024, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

13.01.2024 09:27
debata (10)
Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Podľa OSN Izrael neumožnil viaceré plánované dodávky liekov, zatiaľ čo konvojom s potravinami, pitnou vodou a ďalšími esenciálnymi položkami humanitárnej pomoci sa buď nepodarilo prejsť cez izraelské kontrolné stanovištia alebo ich naplánovaná trasa bola neuskutočniteľná.

OCHA upozornila, že nemocnice na severe Pásma Gazy tak nemajú dostatok zdravotníckeho materiálu na poskytnutie zdravotnej pomoci pre chorých a zranených.

Aj keď väčšina obyvateľov Gazy po spustení izraelskej vojenskej kampane utiekla na juh, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že na severe stále žije 300-tisíc až 400-tisíc ľudí.

Vo vyše trojmesačnej vojne medzi Hamasom a Izraelom zomrelo v Pásme Gazy už viac než 23 350 ľudí, prevažne civilistov. Vojna vypukla po teroristickom útoku na Izrael 7. októbra. Vyžiadal si zhruba 1140 mŕtvych, väčšinou civilistov.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy