Turecko v reakcii na zabitie vojakov útočilo na kurdské pozície v Iraku a Sýrii

Turecko v noci na sobotu podniklo vzdušné nálety na takmer 30 "teroristických cieľov" na severe susedného Iraku a v Sýrii. Išlo o odvetné útoky za zabitie deviatich tureckých vojakov na území Iraku, informovalo turecké ministerstvo obrany, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

13.01.2024 15:40
debata (13)

„Letecké operácie sa zamerali na teroristické ciele v regiónoch Metina, Hakurk, Gara a Qandil“ v Iraku, uviedla Ankara, ale nešpecifikovala zasiahnuté oblasti na území Sýrie. Turecké ministerstvo obrany spresnilo, že pri náletoch zahynulo mnoho „teroristov“.

Nálety cielili na 29 pozícii vrátane jaskýň, úkrytov a ropných zariadení, ktoré podľa Ankary patrili Strane kurdských pracujúcich (PKK) a kurdským Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG) na severe Sýrie. Oddiely YPG sú ústredným prvkom koalície vedenej Spojenými štátmi v boji proti extrémistickej skupine Islamský štát, vysvetľuje AFP.

Deväť tureckých vojakov zahynulo pri piatkových potýčkach, ktoré vypukli po pokuse o vniknutie do vojenskej základne nachádzajúcej sa severne od irackého mesta Metina. Počet mŕtvych bol pôvodne stanovený na päť. Pri zrážkach zahynulo aj 15 útočníkov, uviedla Ankara.

V súvislosti s útokmi na turecké jednotky zvolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na sobotu v Istanbule mimoriadne bezpečnostné schôdzky.

Medzičasom turecký minister vnútra Ali Yerlikaya na sociálnej sieti X informoval, že pri raziách naprieč krajinou bolo v sobotu zadržaných 113 ľudí pre podozrenia z napojenia na PKK, ktorú Turecko, USA a EÚ považujú za teroristickú organizáciu. Oddiely YPG považuje Ankara za jej odnož.

Ankara pravidelne podniká na juhovýchode Turecka aj v severnom Iraku vojenské operácie proti PKK, ktorá zase útočí prevažne na príslušníkov tureckých bezpečnostných síl, niekedy však aj civilistov. V desaťročia trvajúcom konflikte PKK s Ankarou už prišli o život tisícky ľudí.

13 debata chyba