„Som vďačný za silnú podporu USA pre taiwanskú demokraciu, ktorá demonštruje úzke a pevné partnerstvo medzi Taiwanom a Spojenými štátmi. Pre Taiwan to má veľký význam,“ povedal Laj Čching-te.
Ďalej uviedol, že sloboda a demokracia sú pre taiwanský ľud tým najcennejším a sú to tiež základné hodnoty, ktoré Taiwan a Spojené štáty zdieľajú.
Cchaj Jing-wen označila návštevu americkej delegácie za „veľmi významnú“ a označila ju za dôkaz úzkeho partnerstva medzi Washingtonom a Tchaj-pejom.
Čítajte viac Hrozí vojna za 10 biliónov? Taiwanci si zvolia prezidenta, Čína im do toho hovoríČlenmi americkej delegácie sú okrem iných bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley, bývalý námestník ministra zahraničných vecí James Steinberg a šéfka Amerického inštitútu na Taiwane Laura Rosenbergerová.
V sobotňajších prezidentských voľbách jednoznačne zvíťazil doterajší viceprezident Lai Čching-te, známy aj pod menom William Lai, ktorý je takisto členom vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP). V predvolebnej kampane oznámil, že bude pokračovať v politike svojej predchodkyne a presadzovať nezávislosť Taiwanu od Číny.
Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom
Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru v pondelok oznámila, že prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu.
Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po sobotňajších taiwianských prezidentských voľbách.
Nauruský prezident David Adeang oznámil rozhodnutie v prejave adresovanom národu, ktorý zverejnili na sociálnej sieti Facebook. Vláda vo vyhlásení uviedla, že je v najlepšom záujme krajiny a jej obyvateľov plne obnoviť diplomatické vzťahy s Čínou.
Ako spresnil Adeang, jeho krajina už nebude uznávať Taiwan ako samostatnú krajinu, ale ako „neoddeliteľnú súčasť územia Číny, a od tohto dňa prerušuje diplomatické vzťahy s Tchaj-pejom, pričom s ním už nebude rozvíjať žiadne oficiálne vzťahy ani oficiálne výmeny,“ uvádza sa vo vládnom vyhlásení.
Taiwan medzičasom oznámil recipročné kroky s tým, že s Nauru preruší diplomatické vzťahy „s okamžitou platnosťou na ochranu národnej dôstojnosti“, uviedol námestník tamojšieho ministra zahraničných vecí. Zároveň obvinil Čínu, že aktívne komunikovala s politikmi Nauru a využívala ekonomické stimuly, aby tento tichomorský štát prinútila zmeniť diplomatické smerovanie.
Nauru bolo jednou z 13 krajín, ktoré oficiálne uznávali Taiwan. Rozhodnutie tamojšej vlády prerušiť diplomatické vzťahy s Taiwanom bude Peking zrejme považovať za prevratné.
Čína v pondelok toto rozhodnutie zo strany Nauru privítala. „Ako suverénny a nezvislý štát, Nauru oznámilo… že prerušilo takzvané diplomatické vzťahy s Taiwanom a je ochotné obnoviť vzťahy s Čínou,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu prostredníctvom svojho hovorcu. „Na svete je len jedna Čína a Taiwan je jej neodcudziteľnou súčasťou,“ dodal čínsky rezort diplomacie.
Peking po voľbách na Taiwane uviedol, že ich výsledok nezabráni „znovuzjednoteniu Číny“. Peking vníma Taiwan ako odštiepeneckú provinciu, ktorá by sa mala opäť zjednotiť s pevninskou Čínou, čo chce v prípade potreby dosiahnuť aj vojensky.
Americká vláda pred voľbami oznámila, že po nich vyšle do Tchaj-peja „neoficiálnu delegáciu“, aby vyjadrila „dôležitosť silného, neoficiálneho partnerstva“.
Hoci USA sú blízkym spojencom Taiwanu a podporujú ho aj vojensky, zastávajú politiku jednej Číny, v rámci ktorej uznávajú vládu v Pekingu ako jediného zástupcu Číny.
Americká delegácia navštívila Taiwan aj v roku 2016 po prvom víťazstve Cchaj Jing-wen vo voľbách. Čína následne prerušila s Tchaj-pejom všetku komunikáciu na vysokej úrovni, keďže nová prezidentka a jej strana hovorili o „nezávislom Taiwane“.
Čítajte viac Prezidentské voľby na Taiwane vyhral súčasný viceprezident William Laj