Pavel: Česko podporuje izraelský boj s terorizmom, obavy má ohľadom civilných obetí

Česko plne podporuje právo Izraela bojovať proti terorizmu a chrániť svojich občanov. Zároveň vyjadruje obavy ohľadom civilných obetí. Český prezident to dnes povedal svojmu izraelskému náprotivku Jicchaku Herzogovi pred rokovaním v Jeruzaleme. Česko podľa Pavla nepovažuje Izrael iba za priateľa, ale tiež za strategického partnera. Podporuje zároveň návrat rukojemníkov unesených z južného Izraela hnutím Hamas a všetky aktivity, ktoré k tomu povedú. Chce túto tému zdôrazniť aj pri návšteve Kataru, ktorá je v pláne v stredu.

15.01.2024 12:24 , aktualizované: 13:08
debata (12)
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video

Jedinou dlhodobou garanciou bezpečnosti pre Izrael je vyriešenie izraelsko-palestínskych otázok, musia k tomu prispieť ďalšie štáty v regióne, myslí si Pavel. Práve v Katare chce tiež podporiť snahu o mierové urovnanie konfliktu vtedy, keď Izrael dokončí vojenskú porážku Hamasu. „Ich (palestínska) túžba po štátnej suverenite je jedným z predpokladov dlhodobej stability, spoločne s oveľa väčším zapojením krajín v regióne na dosiahnutie mierovej dohody,“ poznamenal.

Izrael začal ofenzívu v Gaze v reakcii na útok Hamasu, ktorý v oblasti vládne od roku 2007 a ktorého ozbrojenci 7. októbra napadli izraelské pohraničie, kde povraždili na 1200 ľudí a asi 240 osôb uniesli. Stovku rukojemníkov prepustilo hnutie koncom novembra a na 130 ľudí ďalej zadržiava. Pri rozsiahlej izraelskej vojenskej operácii v Gaze podľa tamojších úradov riadených Hamasom prišlo o život zhruba 24-tisíc Palestínčanov, vrátane členov Hamasu.

Video izraelskej armády: Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV
Video

Teroristický útok zo 7. októbra bol podľa Pavla šokom, nikto neočakával takúto brutalitu. Útok bol úmyselne brutálny a barbarský, aby vyprovokoval silnú reakciu, uviedol. „Civilisti na oboch stranách majú právo byť chránení,“ povedal tiež český prezident. Za zásadné podľa neho Česko považuje tiež to, aby všetci mali dostatočný prístup k humanitárnej pomoci.

Snímky následkov izraelskej ofenzívy podľa českej hlavy štátu menia vnímanie konfliktu u verejnosti, často sa objavuje naratív, že Palestínčania sú obeťou, zatiaľ čo Izrael páchateľom. „Je v našom záujme aj v záujme Izraela, aby tieto snímky nezastreli realitu,“ povedal s tým, že svetu je nutné pripomínať, že pôvodcom vojny je Hamas a jeho októbrový útok.

Herzog poďakoval Pavlovi za podporu a pripomenul, že prvým zahraničným štátnikom, ktorý Izrael navštívil po útoku Hamasu, bol šéf českej diplomacie Jan Lipavský. Izrael podľa izraelského prezidenta robí všetko pre návrat rukojemníkov zo zajatia Hamasu. „Od ročného dieťaťa po 85-ročných starých rodičov,“ povedal Herzog. Hamas podľa neho hrá cynickú psychologickú hru, keď napríklad v nedeľu zverejnil video trojice zadržaných, na konci ktorého radikáli uviedli, že dnes budú informovať o ich osude.

Po rokovaní Pavel na sociálnej sieti X uviedol, že dostal pozvanie do Izraela krátko po svojom minuloročnom zvolení. „Som rád, že sa cestu podarilo naplánovať už v prvom roku môjho prezidentského mandátu,“ napísal. S Herzogom hovoril o bezpečnostnej situácii v krajine aj o pomoci palestínskym civilistom, ale aj o obchodnej spolupráci a budúcnosti vzájomných vzťahov.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Petr Pavel