Pavel: Hamas je čistým zosobnením zla, za obete v Gaze nesie hlavnú zodpovednosť

Palestínske hnutie Hamas je podľa českého prezidenta Petra Pavla "čistým zosobnením zla" a preto, že civilistom neumožňuje opustiť dotknuté územia na výzvy Izraela, nesie hlavnú vinu za civilné obete, ktoré si následné boje vyžiadajú. Povedal to po stretnutí s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ďalšími politickými predstaviteľmi, informuje spravodajkyňa TASR.

15.01.2024 19:09
izrael Foto: ,
Žena drží transparent počas zhromaždenia „Stand With Israel“ pri príležitosti 100 dní od útoku zo 7. októbra v Londýne v nedeľu 14. januára 2024. Demonštranti prejavili solidaritu s ľudom Izraela a požadovali prepustenie viac ako 100 ľudí unesených Hamasom 7. októbra.
debata (27)

„Preto, že sa Hamas správa zbabelo a skrýva sa za civilistami, ktorým neumožňuje opustiť priestor, keď Izrael vydá varovanie,…tak ten, kto nesie hlavnú vinu za civilné obete, nie je izraelská armáda, ale Hamas,“ povedal Pavel s tým, že po skúsenostiach z minulosti zrejme nie je iné riešenie než vojenské krídlo Hamasu eliminovať. Dodal, že Izrael sa snaží, aby civilných obetí bolo čo najmenej.

Netanjahu si nie je istý

S izraelským prezidentom aj premiérom hovoril aj o usporiadaní v Pásme Gazy po skončení konfliktu. „Zatiaľ čo s prezidentom (Jicchakom) Herzogom sme sa zhodli na tom, že cesta k určitej forme palestínskej štátnosti je dlhodobým riešením, tak napríklad premiér Netanjahu si nie je istý, či by palestínska štátnosť mohla problém vyriešiť,“ priblížil Pavel.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video

Netanjahu podľa neho poukazoval na to, že problém medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi je oveľa starší než štátnosť Izraela a že v období, keď Palestínčanom bola ponúknutá forma štátnosti, ju odmietli.

Podľa Pavla by paralelne s prebiehajúcou vojenskou operáciu mal začať proces formovania regionálnej koalície podoprenej o arabské štáty. Tá by prispievala k dlhodobej správe Pásma Gazy, kým si palestínska samospráva nevytvorí dostatok kapacít, aby mohla s Izraelčanmi žiť v mieri. Cesta k tomuto stavu však bude podľa neho dlhá. Súčasná generácia Palestínčanov je totiž vychovávaná v tom, že jediná forma vzťahu k Izraelu je boj a cieľom Palestínčanov je zabiť čo najviac Židov, dodal prezident.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV
Video

Ocenil, že do úsilia o zabezpečenie humanitárnej pomoci v Pásme Gazy sa zapojila aj ČR. „Som rád, že sa vláda rozhodla vyčleniť celkom desať miliónov korún na humanitárnu pomoc – rovným dielom päť miliónov pre palestínskych civilistov prostredníctvom Svetového potravinového programu a ďalších päť miliónov na pomoc pre izraelské zdravotnícke organizácie,“ spresnil Pavel.

Český prezident je na oficiálnej návšteve Izraela, počas ktorej rokoval s najvyššími politickými predstaviteľmi štátu a stretne sa aj s rodinami rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas. V utorok odletí do Kataru, kde chce podporiť potrebu vyjednávania a snahy o prepustenie rukojemníkov, čo Katar pomáha sprostredkovať.

izrael Čítajte viac Muž v Izraeli vrazil autom do skupiny ľudí, o život prišla najmenej jedna osoba
27 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Petr Pavel