Izrael: V Gaze budú po vojne vládnuť Palestínčania, intenzívna fáza bojov sa „čoskoro skončí"

Izraelský minister obrany Joav Galant v pondelok povedal, že po skončení vojny medzi Izraelom a hnutím Hamas budú v Pásme Gazy vládnuť Palestínčania. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

15.01.2024 20:59 , aktualizované: 22:49
gaza Foto: ,
Palestínčania prechádzajú okolo budov zničených pri izraelskom bombardovaní mesta Gaza.
debata (6)

„Palestínčania v (Pásme) Gazy žijú a preto v ňom budú v budúcnosti vládnuť,“ povedal Galant na tlačovej konferencii. Budúca vláda v Pásme Gazy musí podľa jeho slov vzísť z tejto enklávy. „Na konci vojny nebude z (Pásma) Gazy žiadna vojenská hrozba. Hamas tam nebude schopný vládnuť a fungovať ako vojenská organizácia,“ do­dal.

izrael Čítajte viac Pavel: Hamas je čistým zosobnením zla, za obete v Gaze nesie hlavnú zodpovednosť

Budúca vláda bude podľa jeho slov civilnou alternatívou, izraelské sily však budú mať voľnosť s cieľom ochraňovať občanov Izraela.

Intenzívna fáza vojny sa „čoskoro skončí“

Galant tiež vyhlásil, že intenzívna fáza vojny sa v južnej časti Pásma Gazy čoskoro skončí. Armáda zároveň potvrdila, že divízia nasadená na palestínskom území sa už stiahla.

Izraelská armáda v posledných týždňoch vystupňovala vojenské operácie a bombardovanie miest Chán Júnis a Rafah na juhu Pásma Gazy po tom, čo oznámila, že vojenské zariadenia Hamasu na severe enklávy zničila.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

„Jasne sme vraveli, že fáza intenzívnych operácií bude trvať približne tri mesiace,“ povedal Galant na tlačovej konferencii. Dodal, že takáto fáza na severe Pásma Gazy už bola dokončená.

„Tento úspech dosiahneme aj v južnej časti Pásma Gazy a skončí sa to tam čoskoro. Na oboch miestach je to tak, že príde chvíľa, keď sa posunieme do nasledujúcej fázy,“ vyhlásil minister bez spresnenie časového rámca.

hamas Čítajte viac Izrael tvrdí, že úplne zničil štruktúry Hamasu na severe Pásma Gazy: Padlo 8-tisíc členov

Izrael spustil pozemnú operáciu v palestínskom Pásme Gazy 27. októbra.

Armáda na svojej webovej stránke informovala, že celá divízia vojakov v pondelok už dokončila stiahnutie z Pásma Gazy, keďže „zneškodnila stovky teroristov“ a zničila kilometre tunelov v strednej a severnej oblasti tohto palestínskeho územia.

Hnutie Hamas v Pásme Gazy vládne od roku 2007. Zorganizovalo teroristický útok na na územie Izraela 7. októbra zaútočili, pričom zomrelo približne 1 140 ľudí, prevažne civilistov. Izrael v reakcii spustil proti Hamasu ofenzívu, ktorá si v Pásme Gazy vyžiadala viac ako 24 000 obetí.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #izraelsko - palestínsky konflikt