Na japonskom letisku sa zrazili dve lietadlá, nikto sa nezranil

Lietadlo spoločnosti Korean Air v utorok narazilo do prázdneho lietadla Cathay Pacific na zasneženom letisku New Chitose pri japonskom meste Sapporo. Pri zrážke sa nikto nezranil, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

16.01.2024 15:09
debata (1)

„Do nášho lietadla, ktoré stálo a nemalo na palube žiadnych zákazníkov ani posádku, narazilo lietadlo A330 spoločnosti Korean Air, ktoré práve rolovalo okolo,“ uviedla spoločnosť Cathay Pacific vo vyhlásení.

Dopravca Korea Air potvrdil, že z 289 pasažierov lietadla Airbus A330–300 sa nikto nezranil. Lietadlo sa „dostalo do kontaktu“ s lietadlom spoločnosti Cathay o 17.35 h japonského času (09.35 h SEČ) „počas cúvania…, keď sa vozidlo pozemnej obsluhy pošmyklo v dôsledku hustého sneženia“.

Japonský ostrov Hokkaido v posledných dňoch zasiahol studený front a úrady vo viacerých mestách vydali výstrahy. V dôsledku hustého snežia bolo v utorok zrušených 46 letov.

Pred dvoma týždňami sa zrazilo dopravné lietadlo Airbus A350–900 s lietadlom japonskej pobrežnej stráže na tokijskom letisku Haneda. Zahynulo v ňom päť ľudí a pilot sa ťažko zranil. Z dopravného lietadla evakuovali 379 ľudí, 17 sa zranilo a stroj celkom vyhorel.

Japonská vláda po nehode z 2. januára oznámila sprísnenie protokolov riadenia prevádzky. Podľa nich musí kontrolór neustále sledovať monitorovací systém, ktorý upozorňuje riadiace veže na narušenie vzletovej a pristávacej dráhy.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #letisko #zrážka lietadiel