USA opäť útočili proti húsíom, zneškodnili protilodné strely

USA v poradí už tretíkrát útočili proti jemenským húsíom a zneškodnili štyri protilodné strely, píšu agentúry AP a AFP.

16.01.2024 21:53
husiovia Foto: ,
Na nedatovanej snímke, ktorú zverejnilo Ústredné velenie americkej armády, plavidlo jemenských húsíov v Arabskom mori.
debata (7)

Pri útoku boli podľa predstaviteľov USA zničené štyri balistické strely húsíov, ktoré predstavovali bezprostrednú hrozbu pre americké obchodné a vojenské lode v tejto oblasti. O podrobnostiach námornej operácie sa vyjadrili pod podmienkou, že zostanú v anonymite, píše AP.

Jemenskí Húsíovia, ktorých podporuje Irán, sa prihlásili k zodpovednosti za utorňajší útok v Červenom mori na kontajnerovú loď Zografia plaviacu sa pod vlajkou Malty a patriacu Grécku. Loď smerovala k Suezskému prieplavu, uviedlo grécke ministerstvo pre námornú prepravu. Pri incidente nehlásili žiadne zranenia.

Yemen Israel Palestinians Čítajte viac Grécku nákladnú loď v Červenom mori zasiahla raketa, spôsobila menšie škody

Hovorca povstalcov Jahjá Sarí vo vopred nahranom zázname uviedol, že posádka lode Zografia odmietla reagovať na výstražné volania a loď smerovala k prístavu v Izraeli.

Incidenty podľa AP potvrdzujú, že húsiovia nepoľavujú v útokoch na obchodné lode v Červenom mori napriek rozsiahlym útokom na ich pozície v Jemene, ktoré minulý piatok uskutočnili USA a Británia.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v utorok uviedol, že USA a ich spojenci musia útoky húsíov zastaviť s cieľom minimalizovať ich vplyv na svetové hospodárstvo. V spojitosti s hrozbou zo strany Iránom podporovaných militantov v Iraku, či hrozieb v Sýrii a Libanone vyzval na ostražitosť a bdelosť s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vystupňovaniu konfliktu.

Yemen Israel Palestinians Čítajte viac Americkú nákladnú loď zasiahla pri pobreží Jemenu raketa

Húsíovia opakovane útočia na lode v Červenom mori a tvrdia, že tak robia na protest proti vojne Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Útoky týchto povstalcov a útoky mierené proti nim vyvolávajú obavy z rozšírenia násilia z Gazy do širšieho regiónu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #Jemen #Červené more #húsíovia