Deti im nestačia? Rusko z okupovaných území deportuje aj ukrajinských seniorov

Ruské úrady prevážajú z okupovaných ukrajinských území do Ruska aj seniorov, ktoré následne umiestňujú do takzvaných stredísk dočasného ubytovania a následne spravidla do domovov dôchodcov. Príbuzní po nich často pátrajú a snažia sa sprostredkovať ich návrat domov na Ukrajinu, čo je ale veľmi ťažké a bez pomoci dobrovoľníkov niekedy aj nemožné, napísal portál Nastojaščeje vremja.

16.01.2024 23:14
ukrajina, senior Foto: ,
Volodymyr Dubrovsliy, invalidný dôchodca, zapaľuje 22. decembra 2022 sviečky vo svojom dome po tom, čo žil bez elektriny viac ako štyri mesiace v Kupjansku na Ukrajine.
debata (19)

Do Ruska previezli ruské úrady aj 86-ročnú matku ženy, ktorú portál nazýva zmeneným menom Olha. Matka, ktorá v článku vystupuje pod menom Anna, žila na začiatku vojny v malej ukrajinskej dedine. Jej dom bol počas bojov zničený a ruské úrady Annu v júli 2022 odviezli preč z Ukrajiny.

vagnerovci, vojna na Ukrajine Čítajte viac Putinove milosti v praxi: Žoldnier po návrate z Ukrajiny zabil šesť ľudí, ďalší znásilnil deti

Po rôznych peripetiách sa Anna nakoniec ocitla v ruskom stredisku dočasného ubytovania pre ukrajinských utečencov a krátko nato v domove dôchodcov. Anna sa pritom chcela vrátiť domov na Ukrajinu, v ústave pod dohľadom a v stiesnenom priestore sa necítila dobre. V Rusku ale všetko rozhodli za ňou a dali jej ruský pas, vysvetlila jej dcéra Olha. Tá sa nakoniec vlani na jeseň obrátila na ruských dobrovoľníkov z Petrohradu so žiadosťou o pomoc so sprostredkovaním matkinho návratu.

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video

Návrat Anny na Ukrajinu nakoniec trval asi dva mesiace. Anna sa najskôr pokúsila prekročiť rusko-estónsku hranicu. Estónski pohraničníci ju ale nepustili s tým, že strávila v Rusku príliš veľa času. Na hranici žena čakala niekoľko dní. Nakoniec jej nezostalo nič iné, len sa presunúť k hraničnému priechodu Kolotilovka-Pokrovka, čo je jediné miesto, cez ktorý Ukrajina púšťa ľudí z ruskej strany hranice. S presunom k tomuto prechodu Anne pomohli dobrovoľníci.

Pešo dva kilometre

Ruskú Kolotilovku a ukrajinskú Pokrovku ale delí asi dva kilometre, ktoré musela Anna s palicou prekonať pešo po štrkovej ceste. Dobrovoľníci pritom Anne zohnali vozík, na ktorý si mohla dať batožinu, a našli aj mladú ženu, ktorá súhlasila, že podnikne cestu s ňou a prípadne jej pomôže. Po prekonaní hranice a ďalších peripetiách sa napokon Anna dostala do ukrajinského Charkova.

Zranený muž evakuovaný zo svojho obytného domu...
Muž odchádza so svojimi vecami z obytného domu...
+11Vo vnútri obytného domu poškodeného ruským...

Šťastný koniec mal príbeh aj seniorky, ktorá sa dostala do Ruska z domova dôchodcov v ukrajinskom Mariupole. Ženu sa jej neteri s pomocou dobrovoľníkov podarilo vypátrať v domove pre seniorov v ruskej Astrachanskej oblasti. Vedenie ústavu ale nechcelo spočiatku ženu prepustiť s tým, že má množstvo diagnóz a je nesebestačná. Po dlhých vyjednávaniach nakoniec ale ženu odovzdalo dobrovoľníkom.

„Prvé, o čo požiadala, keď sme boli za bránou a sadli sme si do auta, bolo, či môžeme niekam zájsť a najesť sa,“ popísal dobrovoľník, ktorý ženu vyzdvihol. Seniorka sa mu vraj sťažovala, že ľudia v domove dostávali veľmi malé porcie jedla.

Blato a zase blato na Donbase. Toto sú námorníci 'Donbaského mora'
Video

Nie je známe, koľko je v Rusku osamelých prevezených ukrajinských seniorov, po ktorých sa nezháňajú ich príbuzní, a žiadna verejná štatistika to nemapuje, podotkol portál. V Rusku podľa jeho informácií týmto ľuďom úrady vybavia doklady a priznajú im veľmi malú penziu, za ktorú si potom seniori nemôžu dovoliť ani izbu v takzvanej komunálke, ako sa v Rusku nazýva zdieľané bývanie.

Tomáš Drucker, Dobrá voľba Čítajte viac Drucker: Naučme ukrajinské deti po slovensky, možno tu zostanú
19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #deportácie