Minsk predstaví novú vojenskú doktrínu. Prvýkrát ráta s použitím jadrových zbraní

Bieloruský minister obrany Viktor Chrenin v utorok uviedol, že Minsk predstaví novú vojenskú doktrínu, ktorá po prvýkrát počíta s použitím jadrových zbraní.

17.01.2024 08:14
Alexander Lukašenko Foto: ,
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
debata (17)

Rusko vlani presunulo niektoré svoje taktické jadrové zbrane do Bieloruska, podrobnosti o ich počte neboli zverejnené. Moskva oznámila, že si nad týmito zbraňami ponechá kontrolu.

„Jasne komunikujeme názory Bieloruska na použitie taktických jadrových zbraní umiestnených na našom území,“ povedal Chrenin na zasadnutí bieloruskej bezpečnostnej rady. „Objavila sa nová kapitola, v ktorej jasne definujeme naše záväzky voči spojencom,“ dodal.

NATO nacvičuje jadrové odstrašenie
Video
Zdroj: NATO

Doktrína má byť predložená na schválenie Celobieloruskému ľudovému zhromaždeniu – štátnemu orgánu, ktorý v krajine pôsobí súbežne s parlamentom. Bezprostredne nebolo známe, ako má byť nová vojenská doktrína uplatnená na ruské jadrové zbrane.

Minsk je blízkym spojencom Moskvy. Bielorusko na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 poskytlo Rusku svoje územie na vyslanie ruských vojakov či na odpaľovanie rakiet. Do bojov na Ukrajine sa však Minsk priamo nezapojil.

Poľsko by chcelo jadrové zbrane. Čo na to hovorí Slovensko?
Video
Zdroj: NATO

Tajomník bieloruskej bezpečnostnej rady Alexander Volfovič povedal, že rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku má za cieľ odradiť Poľsko, člena Severoatlantickej aliancie, od agresie. „Žiaľ, vyhlásenia našich susedov, najmä Poľska… nás prinútili posilniť vojenskú doktrínu,“ dodal.

lukašenko Čítajte viac Lukašenko: Som si istý, že jadrové zbrane v Bielorusku nikdy nebudú použité
17 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #jadrové zbrane