„Táto vojna nikdy nebola o žiadnej skutočnej bezpečnostnej hrozbe pre Rusko zo strany Ukrajiny alebo NATO. Táto vojna je o tom, že sa Rusko bojí niečoho oveľa mocnejšieho ako akákoľvek fyzická zbraň na Zemi, a to je demokracia, "uviedol admirál Bauer. Ocenil obrovské nasadenie ukrajinskej armády a jej vojakov. "V temnote vojny sú majákom svetla, ktorý svetu ukazuje, čo to znamená bojovať za to, v čo veríte,“ dodal.
NATO podľa Bauera potrebuje najmä posilniť kolektívnu obranu. Všetky kroky k tomu potrebné ale „neležia len na bedrách uniformovaných“. „Aby sme posilnili našu kolektívnu obranu a zároveň podporili Ukrajinu v existenčnom boji, potrebujeme celospoločenský prístup,“ uviedol holandský admirál. „Potrebujeme verejné aj súkromné subjekty, aby zmenili svoje myslenie, z éry, v ktorej bolo všetko plánovateľné, predvídateľné, kontrolovateľné… do doby, v ktorej sa môže stať čokoľvek. Do doby, v ktorej musíme očakávať nečakané, "dodal. Aby bola aliancia "v budúcnosti plne efektívna“, je podľa Bauera „potrebné transformovať jej bojové schopnosti“.
Očakáva sa, že najvyšší predstavitelia armád NATO sa počas dvojdňového rokovania budú zaoberať tiež spresnením plánov na chystané najväčšie vojenské cvičenie v Európe od studenej vojny, ktoré sa má uskutočniť tento rok. Obrie vojenské manévre majú byť ukážkou novej sily NATO a jeho záväzku brániť všetkých spojencov pred prípadným útokom, poznamenala agentúra AP.
Britský minister obrany Grant Shapps už v pondelok oznámil, že jeho vláda vyšle na cvičenie NATO nazvané Steadfast Defender 20-tisíc vojakov. Mnoho z nich bude nasadených vo východnej Európe od februára do júna. Londýn má tiež v pláne do cvičenia zapojiť bojové a prieskumné lietadlá, ale aj vojnové lode a ponorky.