Cesta k palestínskemu štátu je podľa Blinkena nevyhnutná pre izraelskú bezpečnosť

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose zopakoval potrebu „cesty k palestínskemu štátu“ a uviedol, že bez toho Izrael nezíska skutočnú bezpečnosť.

17.01.2024 16:00
Blinken Foto: ,
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajèiarskom Davose 17. januára 2024.
debata

Ak by sa podľa Blinkena podarilo začleniť Izrael ku krajinám Blízkeho východu, región by sa podľa neho spojil a dokázal by izolovať Irán. Teherán a jeho spojenci, medzi ktorých patria jemenskí povstalci húsíovia, podľa Blinkena predstavujú nebezpečenstvo pre región.

„Samozrejme, vyžaduje si to veľmi ťažké a náročné rozhodnutia. Vyžaduje si to myslenie, ktoré je otvorené tejto perspektíve,“ povedal Blinken.

Šéf americkej diplomacie naznačil, že integrácia Izraela do regiónu Blízkeho východu je naliehavá potreba, zvlášť v čase vystupňovaného izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Petr Pavel Čítajte viac Pavel v Izraeli: Ak by Katar zatlačil na Hamas, pomohlo by to k prepusteniu rukojemníkov

Deň predtým saudskoarabský minister zahraničných vecí, princ Fajsal bin Farhán, v Davose povedal, že jeho krajina súhlasila s tým, že „regionálny mier bude zahŕňať mier pre Izrael“ a na otázku, či Saudská Arábia uzná Izrael v rámci väčšej politickej dohody, odpovedal slovom „určite“. „To sa však môže stať len prostredníctvom mieru pre Palestínčanov, prostredníctvom palestínskeho štátu,“ povedal.

Blinken povedal, že Izraelčania budú musieť rozhodnúť o svojom smerovaní, pričom povedal, že je na nich, či krajina dokáže „využiť príležitosť, o ktorej veríme, že existuje“ a nazval to „inflexným bodom“ pre Blízky východ, ktorý si vyžaduje tvrdé rozhodnutia.

Najnovší izraelsko-palestínsky konflikt si za viac ako sto dní od 7. októbra 2023 vyžiadal v Pásme Gazy podľa palestínskych úradov viac ako 24-tisíc ľudských životov. Útok militantného hnutia Hamas zabil na izraelskej strane približne 1 200 ľudí, pričom militanti zajali ďalších 250 osôb.

gaza Čítajte viac Izrael: V Gaze budú po vojne vládnuť Palestínčania, intenzívna fáza bojov sa „čoskoro skončí"
debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #Davos #Antony Blinken #útok na Izrael