Svet čelí globálnej kríze dôvery, skonštatoval Guterres v Davose

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres na Svetovom ekonomickom fóre varoval pred krízami, ktorým svet čelí, vrátane „globálnej krízy dôvery“. Tú podľa neho spôsobuje paradox, že svetoví lídri nedokážu riešiť jasné riziká. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian, ktorý pripomína, že obnovenie dôvery je témou tohtoročného stretnutia vo švajčiarskom Davose.

17.01.2024 16:38
António Guterres Foto: ,
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres
debata

„Tvárou v tvár vážnym, dokonca existenčným hrozbám, ktoré predstavuje nekontrolovateľný klimatický chaos a nekontrolovateľný rozvoj umelej inteligencie bez ochranných zábran, sa zdá, že sme bezmocní,“ poznamenal generálny tajomník OSN.

Guterres upozornil, že rok 2023 bol najteplejší rok v histórii záznamov, ale stále môže byť chladnejší ako budúce roky. Vyhlásil, že napriek klimatickej kríze krajiny sú odhodlané ďalej zvyšovať emisie. „Priemysel fosílnych palív práve spustil ďalšiu niekoľkomiliónovú kampaň na zabrzdenie pokroku a udržanie toku ropy a plynu na neurčito. Vyjadrím sa veľmi jasne: postupné vyraďovanie fosílnych palív je podstatné a nevyhnutné. Žiadna taktika obracania alebo strašenia to nezmení. Dúfajme, že to nepríde neskoro. Musíme konať hneď, aby sme zabezpečili spravodlivý prechod na obnoviteľnú energiu,“ povedal.

Ukrajina Rusko vojna Čítajte viac Výsledok vojny na Ukrajine predurčí osud sveta, uviedol vojenský veliteľ NATO

Generálny tajomník OSN v Davose tiež varoval, že každá nová verzia generatívnej umelej inteligencie (AI) predstavuje riziko „vážnych nechcených dôsledkov“ a poukázal na správu Medzinárodného menového fondu, podľa ktorej AI zrejme zhorší nerovnosť vo svete. Prítomných delegátov vyzval, aby sa zapojili do úsilia OSN o vytvorenie modelu riadenia pre AI, ktorý je prepojený a prispôsobivý a zmierňuje jej riziká. „Potrebujeme, aby vlády naliehavo spolupracovali s technologickými spoločnosťami na rámcoch riadenia rizík pre súčasný vývoj AI a na monitorovaní a zmierňovaní budúcich škôd. A potrebujeme systematické úsilie o zvýšenie prístupu k AI, aby rozvojové ekonomiky mohli ťažiť z jej obrovského potenciálu. Digitálnu priepasť musíme preklenúť namiesto prehlbovania,“ prízvukoval Guterres.

Klimatická kríza a umelá inteligencia sú podľa Guterresa vyčerpávajúcimi témami, ktorým sa venujú vlády, médiá a lídri v Davose, ale pre ich riešenie neexistuje globálna stratégia, lebo rozdiely bránia vytvoreniu globálnych riešení. „Niet divu, že ľudia na celom svete strácajú dôveru vo vlády, inštitúcie a finančné a ekonomické systémy,“ poznamenal.

Tedros Ghebreyesus WHO Čítajte viac Svet by sa mal pripraviť na ochorenie X, tvrdí šéf WHO

Guterres priestor v Davose využil aj na to, aby opäť vyzval na okamžité humanitárne prímerie v Pásme Gazy a proces vedúci k udržateľnému mieru pre Izraelčanov a Palestínčanov založenom na dvojštátnom riešení. Tiež vyzval na spravodlivý mier na Ukrajine, ktorý bude v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Davos #António Guterres