Pakistan podnikol nálety v Iráne, deväť mŕtvych. Premiér Hak Kákar predčasne opustí Davos

Pakistan v noci na dnes zaútočil na ciele v iránskej provincii Sístán a Balúčistán, ktorá leží na hraniciach oboch krajín. Pri úderoch zahynulo najmenej deväť ľudí, vrátane štyroch detí a troch žien. Irán ešte v utorok večer podnikol vzdušné útoky na území Pakistanu, čo Islamabad tvrdo kritizoval a varoval pred vážnymi následkami. Pakistanské ozbrojené sily sú v extrémne vysokej pohotovosti. Pakistanský premiér Anwár ul-Hak Kákar v súvislosti s útokmi skráti svoj pobyt na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

18.01.2024 07:09 , aktualizované: 09:45
debata (18)

Rezort pakistanskej diplomacie spresnil, že šlo o sériu „koordinovaných a špecificky cielených presných útokov na úkryty teroristov v iránskej provincii Sístán a Balúčistán“. Podľa tohto zdroja „bolo niekoľko teroristov zabitých“.

Pakistanské ozbrojené sily sú v „extrémne vysokej pohotovosti“, na akékoľvek „pochybenia“ z iránskej strany budú tvrdo reagovať, uviedla dopoludnia agentúra Reuters s odvolaním sa na pakistanského bezpečnostného predstaviteľa.

Video
Ukrajinci lovia Šáhidy, drony Rusov nesmú preletieť cez obranu

Iránske úrady záležitosť vyšetrujú, uviedla oficiálna tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na zástupcu guvernéra provincie Sístán a Balúčistán Alího Rézu Marhamatího.

Nemenovaný miestny predstaviteľ v rozhovore pre iránsku štátnu televíziu vyhlásil, že pakistanské nálety na Irán si vyžiadali životy štyroch detí a troch žien. IRNA doplnila, že v okolí mesta Saraván v provincii Sístán a Balúčistán „bolo počuť niekoľko výbuchov“.

Teherán zatiaľ informuje len o úmrtí civilistov, z ktorých ani jeden podľa neho nemal iránske občianstvo.

Irán požaduje od Pakistanu v súvislosti s útokmi v okamžité vysvetlenie, povedal agentúre Tasnim nemenovaný iránsky predstaviteľ. Teherán si zároveň predvolal pakistanského chargé d'affaires.

Zo strany Pakistanu bola táto vojenská operácia zrejme odvetou za útok, ktorý v utorok večer uskutočnili iránske revolučné gardy. Ich terčom boli základne extrémistickej sunnitskej skupiny Džajš al-Adl (Armáda spravodlivosti) v pakistanskej provincii Balúčistán. Pri útoku zahynuli dve deti.

Iránske revolučné gardy v utorok večer zaútočili balistickými raketami aj na ciele v susednom Iraku a Sýrii.

Pakistan v reakcii na útok Iránskych revolučných gárd v stredu stiahol svojho veľvyslanca z Teheránu. Zároveň označil nočný útok za neprijateľný. Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stredajšom vyhlásení uviedlo, že „Pakistan si vyhradzuje právo reagovať na tento nezákonný čin“. Pozastavené sú tiež všetky bilaterálne návštevy na vysokej úrovni, ktoré prebiehajú alebo sú plánované na najbližšie dni.

Teherán a Islamabad sa často navzájom obviňujú z toho, že dovoľujú militantom operovať z územia toho druhého a podnikať na území druhého štátu aj útoky. Zriedka sa však stáva, že sa účastníkmi takejto konfrontácie stajú aj oficiálne ozbrojené sily.

Najnovší vývoj vo vzťahoch medzi Pakistanom a Iránom je ďalšou z kríz na Blízkom východe, kde Izrael v Pásme Gazy vedie vojnu proti radikálom z palestínskeho hnutia Hamas a kde jemenskí propalestínski húsíjskí povstalci útočia na obchodné lode v Červenom mori.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa pritom v poslednom čase začali zlepšovať. Len v utorok sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretli iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján a dočasný pakistanský premiér Anwár ul-Hak Kákar. Irán a Pakistan uskutočnili aj spoločné námorné cvičenie.

Jemen / Húsiovia / Čítajte viac USA zaradili húsíov medzi teroristické organizácie, EÚ to neplánuje
18 debata chyba
Viac na túto tému: #Pakistan #Irán