Kráľ Frederik X. po troch dňoch od nástupu na trón vydal knihu úvah. Bude bestsellerom

Nový dánsky kráľ Frederik X. iba tri dni po tom, ako prevzal trón, neočakávane vydal knihu. Publikácia s názvom "Kráľovo slovo" (Kongeord) ponúka čitateľom panovníkove úvahy na témy, ako sú miesto Dánska vo svete či Frederikov vzťah s manželkou, kráľovnou Máriou.

18.01.2024 08:57
Frederik X. Foto: ,
Dánsky kráľ Frederik X.
debata

Keď sa v stredu ráno objavila informácia o vydaní kráľovej knihy, jej výtlačky začali rýchlo miznúť z pultov.

Kniha bola pre Dánov prekvapením a miestne médiá reagovali tým, že z nej okamžite citovali pasáže. „Kráľovo slovo“ už prekonalo minuloročný bestseller v internetovom kníhkupectve Saxo. Hovorkyňa tejto spoločnosti pre dánske médiá uviedla, že v priebehu niekoľkých hodín po zverejnení správy o vydaní knihy sa z nej predávalo 25 výtlačkov za minútu.

Video
Kráľ Frederik X. a kráľovná Mary zdravia fanúšikov

Kniha stojí 250 dánskych korún (33,50 eura) a má približne 110 strán. Panovník ju napísal spolu s Jensom Andersenom, ktorý je autorom Frederikovho životopisu z roku 2017, a je založená na rozhovoroch uskutočnených za uplynulý rok a pol.

V jednej časti Frederik hovorí, že ako dieťa mal problém prijať, že sa raz stane dánskym kráľom, a hovorí, že „chcel byť ako všetci ostatní chlapci“. Kráľ píše aj o svojej viere, pričom uvádza, že sa so svojou manželkou narodenou v Austrálii i so svojimi štyrmi deťmi každý večer modlí.

Panovník hovorí aj o rodinnom živote s tým, že jeho otec – princ Henrik, ktorý zomrel v roku 2018 – bol „veľmi patriarchálny“ a „snažil sa tento vzor preniesť na svojich dvoch synov“.

Kniha "Kráľovo slovo"... Foto: TASR/AP, Thomas Traasdahl
Kráľovo slovo / Kongeord / Frederik X. / Kniha "Kráľovo slovo" (Kongeord), ktorú napísal dánsky kráľ Frederik X. spolu s Jensenom Andersenom
Dánsky kráľ  Frederik X. a kráľovná Mary na...
Dánsky kráľ  Frederik X. a kráľovná Mary na...
+5Dánsky kráľ  Frederik X. a kráľovná Mary na...

Frederik bol v nedeľu korunovaný za kráľa po tom, ako jeho matka kráľovná Margaréta II. na Silvestra abdikovala. Na ceremónii prevzatia moci sa podľa odhadov zišlo asi 300-tisíc ľudí.

Frederik povedal jasajúcemu davu zhromaždenému pred palácom Christiansborg v Kodani, že chce byť „zjednocujúcim kráľom“. Margaréta II. abdikovala po 52 rokoch na tróne. Od smrti britskej kráľovnej Alžbety II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou v Európe, jedinou kráľovnou na svete a najdlhšie úradujúcou ženou na čele štátu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dánsko #kráľ Frederik X.