Lavrov: Rusko nemôže byť porazené, o tom možno len snívať. Ukrajinu čaká osud Afganistanu

Rusko nemôže byť porazené vo vojne proti Ukrajine a túto krajinu čaká osud Afganistanu po stiahnutí západných síl, vyhlásil dnes šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na tlačovej konferencii v Moskve. Vojna Ruska proti Ukrajine, označovaná za najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, trvá už skoro dva roky. Vzhľadom na pretrvávajúcu západnú pomoc Ukrajine šéf ruskej diplomacie odmietol rokovania so Spojenými štátmi o strategickej stabilite, teda o jadrových zbraniach.

18.01.2024 12:15
debata (298)
Ukrajinská špeciálna skupina Alfa ničí Rusov zaradom
Video

„V podmienkach hybridnej vojny vedenej Washingtonom proti Rusku nielenže nevidíme nejaké dôvody nielen pre dodatočné spoločné opatrenia vo sfére kontroly nad zbrojením a znížením strategických rizík, ale celkovo pre akékoľvek rokovania so Spojenými štátmi o strategickej stabilite,“ zdôraznil Lavrov podľa štátnej agentúry TASS.

Ukrajina Rusko Čítajte viac Ad: Robert Fico: Stratégia Západu na Ukrajine jednoducho nefunguje

Lavrov podľa agentúry Reuters uviedol, že Washington navrhol od seba oddeliť vojnu na Ukrajine a kontrolu nad jadrovými zbraňami, ale návrh je pre Rusko neprijateľný vzhľadom na americkú podporu Ukrajiny.

„Nevidíme najmenší záujem zo strany Spojených štátov ani Severoatlantickej aliancie urovnať ukrajinský konflikt a počúvať obavy Ruska,“ povedal ruský minister.

Nielen západné zbrane. Rusi pocítia silu ukrajinského krupobitia
Video

Budúce rokovania s USA síce Rusko podľa Lavrova nevylučuje, ale kladie si podmienku, že sa Západ úplne zriekne podkopávania ruskej bezpečnosti a tiež ukončí verejné pohŕdanie ruskými záujmami. Vhodné by vraj bolo tiež skoncovať s „expanziou NATO na východ“. Severoatlantická aliancia opakovane uvádza, že je na každej krajine, aby sa sama rozhodla, s kým si želá byť v spojeneckom zväzku.

"Nie je žiadna nádej na to, že Rusko bude nejakým spôsobom porazené. To už sa preberalo veľakrát. Tí, ktorí neštudovali dejiny, a takých je na Západe veľa, môžu na túto tému (ruskej porážky) fantazírovať, "vyhlásil Lavrov.

Ukrajina Rusko vojna Čítajte viac Výsledok vojny na Ukrajine predurčí osud sveta, uviedol vojenský veliteľ NATO

V čase Lavrovovho vystúpenia úrady uzavreli moskovské letisko Vnukovo. To sa v minulosti niekoľkokrát stalo v prípadoch, keď sa v okolí ruskej metropoly vyskytli ukrajinské drony.

Prípadné dohody o bezpečnostných zárukách, ktoré sa Ukrajina po Británii snaží uzavrieť tiež s ďalšími západnými štátmi, podľa Lavrova nijako nemenia ciele ruskej „špeciálnej operácie“, ako Moskva nazýva vojnu proti Ukrajine, ani odhodlanie Moskvy „dôsledne a vytrvalo“ usilovať o dosiahnutie týchto cieľov.

Lavrov tiež tvrdil, že Západ si po stroskotaní „blitzkriegu“ v podobe vlaňajšej ukrajinskej protiofenzívy, ktorá mala uštedriť Rusku strategickú porážku, uvedomuje, že sa situácia zásadne zmenila. Stalo sa tak podľa ministra predovšetkým v uvažovaní Západu, ktorý si uvedomil, že urobil chybu. Je mu však zaťažko si ju priznať, a tak „akoby“ Ukrajinu ďalej podporuje. Ukrajinu však podľa Lavrova čaká osud Afganistanu, Iraku, Líbye a ďalších krajín, odkiaľ sa USA a ich spojenci po čase stiahli.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: SITA/AP
Lavrov Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
ukrajina Čítajte viac Vojna sa neskončí, len bude krvavejšia, hovorí analytik o prípadnom zastavení vojenskej pomoci Ukrajine zo západu

Súčasne Lavrov tvrdil, že Rusko prezidenta Vladimira Putina neodmieta mierové rokovania o Ukrajine, ale že Kyjevu na príkaz (vtedajšieho britského premiéra) Borisa Johnsona „a ďalších Anglosasov“ v roku 2022 zakázali podpísať už dohodnutú zmluvu o urovnaní sporu s Ruskom. O tom sa podľa Lavrova „dobre vie“ od apríla 2022. Na uzavretí mieru nemajú žiadny záujem Spojené štáty a Západ všeobecne nechce mier, ktorý by prihliadal na záujmy Ruska, tvrdil Lavrov a ako „fámy“ minister odmietol správy o tom, že Moskva a Kyjev údajne vedú priame rozhovory.

Kyjev ukončil rokovania s Rusmi na jar 2022 po tom, ako po ústupe ruských vojsk od Kyjeva vyšli najavo zverstvá spáchané ruskými vojakmi v okupovaných mestách a obciach v okolí ukrajinskej metropoly. Symbolom vojnových zločinov, z ktorých sú podozriví Rusi, sa stalo mesto Buča, kde zabití civilisti ležali na uliciach a ďalšie telá boli nájdené v hromadných hroboch. Okrem toho medzinárodná justícia vydala na Putina zatykač kvôli podozreniu z odvlečenia tisícov ukrajinských detí do Ruska.

Čakanie na F-16? Ukrajinci musia brániť nebo proti Rusom s tým, čo majú
Video

Moskva popiera, že by ruskí vojaci útočili na civilistov, nie ešte aby sa dopúšťali vojnových zločinov, a obvinenie označuje za provokáciu. Kto sa v Rusku odváži o podozrení hovoriť či písať, tomu hrozí až 15 rokov vo väzenských táboroch po odsúdení podľa ustanovení o úmyselnom šírení lživých informácií a o diskreditácii ozbrojených síl, zavedených do ruských zákonov krátko po vpáde na Ukrajinu.

Absencia dialógu medzi Moskvou a Washingtonom je dôležitá, pretože posledná dohoda obmedzujúca počty jadrových hlavíc na oboch stranách, má vypršať vo februári 2026. Potom by obe veľmoci, disponujúce najväčšími jadrovými arzenálmi, nemali žiadnu dohodu v čase, keď medzi nimi panuje najhoršie napätie od kubánskej raketovej krízy v roku 1962, poznamenal Reuters.

298 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine