Zosuv pôdy si na Filipínach vyžiadal viacero obetí na životoch

Po zosuve pôdy, ktorý spôsobili prudké dažde, zahynulo vo filipínskom regióne Davao De Oro najmenej sedem ľudí vrátane detí. Ďalší dvaja ľudia sú vážne zranení, informovala v piatok agentúra AP s odvolaním sa na miestneho predstaviteľa, píše TASR.

19.01.2024 10:37
Filipíny počasie zosuv pôdy obete Foto: ,
Archívna snímka
debata

K tragickému incidentu došlo ešte vo štvrtok v odľahlej horskej dedine pri meste Monkayo na juhu Filipín, kde zosuv pôdy zasypal dom, v ktorom sa konali kresťanské modlitby. Podľa úradov je stále nezvestných päť až desať osôb.

Pátracie a záchranné operácie boli v piatok znovu obnovené po tom, čo ich vo štvrtok museli pozastaviť v dôsledku prudkých dažďov, ktoré mohli spôsobiť ďalšie zosuvy.

„Modlili sa v dome, keď ich zavalil zosuv pôdy. Je to smutné, ale taká je realita na mieste,“ uviedol pre AFP miestny predstaviteľ.

Niekoľko dní trvajúce silné dažde v oblasti tiež zaplavili nízko položené dediny a vyhnali z domovov viac ako 6000 ľudí v ďalších dvoch odľahlých provinciách.

Filipíny každý rok zasiahne v priemere 20 tropických búrok a tajfúnov. V roku 2013 si tajfún Haiyan, jedna z najsilnejších zaznamenaných tropických cyklón v dejinách, vyžiadal na Filipínach vyše 7300 mŕtvych alebo nezvestných, zrovnal so zemou celé dediny, zmietol lode a vynútil si evakuáciu viac ako päť miliónov ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Filipíny #zosuv pôdy