Biely dom: Biden je naďalej presvedčený o samostatnom štáte pre Palestínčanov

Americký prezident Joe Biden v piatok izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi telefonicky povedal, že naďalej podporuje vznik samostatného štátu pre Palestínčanov. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na Biely dom.

19.01.2024 23:16
debata (10)

„Prezident naďalej verí v prísľub a možnosť riešenia na úrovni dvoch štátov,“ povedal hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Takisto vyjadril znepokojenie v spojitosti so správami o úmrtí palestínskeho tínedžera, ktorý mal aj americké občianstvo. Zahynul pri izraelskej streľbe na západnom brehu Jordánu. „Informácie sú zatiaľ nedostatočné a nemáme k dispozícii úplné súvislosti toho, čo sa stalo,“ povedal Kirby.

Gaza, tanky Čítajte viac Izrael po nezhodách s USA opäť útočí na juhu Pásma Gazy

Biden v piatok s Netanjahuom telefonoval po prvý raz od 23. decembra. Hovorili o najnovšom vývoji v Izraeli a Pásme Gazy.

Izraelský premiér vo štvrtok Spojené štáty informoval, že je proti tomu, aby súčasťou akéhokoľvek povojnového scenára bolo aj vytvorenie palestínskeho štátu. Tiež vyhlásil, že Izrael bude pokračovať v ofenzíve v Pásme Gazy, kým nedosiahne „rozhodujúce víťazstvo“ nad palestínskym militantným hnutím Hamas.

USA však tvrdia, že vznik palestínskeho štátu je potrebný na dosiahnutie udržateľného mieru.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #USA #Hamas #prezident Joe Biden