Damaskom otriasli explózie, sýrske médiá obviňujú Izrael z útoku na obytnú budovu

Niekoľko príslušníkov iránskych revolučných gárd prišlo o život pri sobotňajšom raketovom útoku na obytnú budovu v sýrskej metropole Damask, ktorý pravdepodobne vykonal Izrael. Informovali o tom svetové agentúry odvolávajúce sa na iránske médiá.

20.01.2024 11:06 , aktualizované: 12:10
debata (12)

„Šéf tajnej služby revolučných gárd pre Sýriu, jeho zástupca a dvaja ďalší členovia gárd zomreli mučeníckou smrťou pri izraelskom útoku na Sýriu,“ uviedla iránska tlačová agentúra Mehr s odvolaním sa na informovaný, no nemenovaný zdroj.

Exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) už skôr informovalo, že pri údajnom izraelskom útoku na štvorpodlažnú obytnú budovu v Damasku zahynulo najmenej päť ľudí.

V budove v štvrti Mazza, ktorá bola úplne zničená, sa v tom čase malo nachádzať niekoľko osôb napojených na Irán.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Sýrske štátne médiá predtým informovali, že v Damasku bolo počuť výbuchy a pravdepodobne sú dôsledkom izraelského útoku. Štátna televízia uviedla, že pri „izraelskej agresii“ bola zničená obytná budova v štvrti Mazza.

Spomínaná štvrť leží juhozápadne od centra Damasku a nachádza sa tam niekoľko diplomatických misií vrátane libanonského a iránskeho veľvyslanectva, ako aj ústredie OSN. Zdržiavajú sa tam i členovia iránskych revolučných gárd a proiránskych palestínskych frakcií.

Počas takmer 13 rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii podnikol Izrael zo svojho územia stovky leteckých útokov, zameraných predovšetkým na sily podporované Iránom, ako aj na pozície sýrskej armády. Od začiatku vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym Hamasom, ktorý je podobne ako libanonské hnutie Hizballáh spojencom Iránu, sa tieto útoky zintenzívnili.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Sýria