Na protesty proti krajne pravicovej Alternatíve pre Nemecko prišlo 300-tisíc ľudí

Minimálne 300 000 ľudí sa zúčastnilo na protestoch proti krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktoré v sobotu prebehli v mnohých nemeckých mestách. Účastníci skandovali heslá proti pravicovému extrémizmu a na podporu demokracie, informuje agentúra DPA.

20.01.2024 19:10 , aktualizované: 22:35
Nemecko protesty extrémizmus AfD Foto: ,
Ľudia sa zhromažďujú počas demonštrácie proti pravicovému extrémizmu vrátane strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) 20. januára 2024 v Hannoveri.
debata (29)

Protesty sa konali takmer po celej krajine: od juhonemeckej spolkovej krajiny Bavorsko až po severonemecký Hamburg, od Frankfurtu nad Mohanom na západe krajiny až po východonemecké mesto Halle, kde AfD podľa prieskumov podporuje až tretina voličov.

Najväčšie demonštrácie sa konali vo Frankfurte nad Mohanom a Hannoveri, kde v oboch prípadoch prišlo podľa odhadov polície aj organizátorov približne 35 000 ľudí. V Dortmunde napočítali 30 000 účastníkov.

„Fašizmus nie je alternatíva“ a „Nie je tu miesto pre nacistov“, zneli niektoré z nápisov na transparentoch, ktoré niesli účastníci protestov.

AfD / Alternatíva pre Nemecko / Čítajte viac Krajne pravicová AfD získala v Sasku svoj prvý post starostu

Demonštrácie podporili nielen predstavitelia vládnych strán, zelení a sociálni demokrati, ale aj odbory, cirkvi či tréneri Bundesligy.

Ďalšie desaťtisíce ľudí by mali vyjsť do ulíc v priebehu nedele, keď sa očakávajú masové protesty v ďalších nemeckých mestách vrátane metropoly Berlín. Od piatka do nedele boli akcie zvolané na približne 100 miestach po celom Nemecku.

protest nemecko berlín demonštrácia aktivisti Čítajte viac V Nemecku neutíchajú protesty proti AfD a pravicovému extrémizmu

Demonštrácie vyvolali nedávne odhalenia nezávislého investigatívneho portálu Correctiv o tajnom stretnutí pravicových extrémistov vrátane vysokopostavených činiteľov AfD, na ktorom sa údajne diskutovalo o plánoch na „remigráciu“, respektíve masové deportácie migrantov a „neasimilovaných občanov“. Takéto deportácie by sa podľa účastníkov mali týkať nedostatočne prispôsobených migrantov vrátane tých, ktorí sú držiteľmi nemeckých pasov, píše agentúra DPA.

Italy Fascist Salute Čítajte viac Fašistický pozdrav už v Taliansku nie je trestný čin. Súd stanovil podmienky

K tomuto odhaleniu a následnej vlne protestov došlo v období, keď v krajine narastajú preferencie AfD, a to pred troma dôležitými krajinskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v septembri vo východonemeckých spolkových krajinách Durínsko, Sasko a Brandenbursko.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #krajná pravica #Alternatíva pre Nemecko #AfD