Požiar v galérii umenia v Abcházsku zničil tisíce umeleckých diel

Rozsiahly požiar v galérii umenia v gruzínskom čiernomorskom prístave Suchmi, ktoré je metropolou odštiepeneckého regiónu Abcházsko, zničil v noci na nedeľu tisíce obrazov a malieb.

21.01.2024 16:41
oheň, plamene, požiar Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Plamene tam zachvátili vyše 4-tisíc umeleckých diel z 19. a 20. storočia. „Zhoreli všetky obrazy… To je pre nás nenahraditeľná škoda,“ vyhlásil podľa miestnych médií riaditeľ zmienenej abcházskej Národnej umeleckej galérie Suram Sakanija.

Záchranné zložky uviedli, že vypukol požiar na streche, kde došlo podľa prvotných zistení k zhoreniu elektrického kábla.

Medzi zničenými dielami boli maľby abcházskych aj zahraničných umelcov. Zhorelo aj približne 300 diel maliara Aleksandra Čačba-Šervašidzeho (1867–1969) známeho aj v zahraničí.

Abcházsko podľa medzinárodného práva patrí Gruzínsku, no dlhodobo je čiastočne autonómnym územím. V súčasnosti mu vládne vlastná samozvaná vláda, ktorú však uznáva len Rusko a zopár ďalších krajín.

Oblasť sa od Gruzínska odtrhla po rozpade Sovietskeho zväzu. V Abcházsku sa nachádzajú aj ruskí vojaci, ktorých tam Moskva rozmiestnila po krátkej rusko-gruzínskej vojne o Južné Osetsko v roku 2008.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Abcházsko