Americké a britské sily spoločne zaútočili na stanovište jemenských povstalcov

Británia a Spojené štáty podnikli nálety na jemenskú metropolu Saná a ďalšie oblasti krajiny, uviedla v noci na utorok oficiálna tlačová agentúra húsíjských povstalcov citovaná agentúrou AFP. Pentagon oznámil, že cieľom boli podzemné sklady, munícia a ďalšie vojenské pozície. Ide o ďalší z radu odvetných úderov, ktorými Spojené štáty spolu s Britániou reagujú na útoky šiitskych rebelov podporovaných Iránom na lodnú dopravu v Červenom mori, uviedla agentúra AP.

23.01.2024 06:50
husiovia Foto: ,
Lietadlo Spojeného kráľovstva Typhoon sa 12. januára 2024 vracia na základňu RAF Akrotiri na Cypre po zasiahnutí cieľov v Jemene.
debata (8)

Británia aj Spojené štáty neskôr v spoločnom vyhlásení potvrdili svoje nové údery proti jemenským húsíom, informovala agentúra AFP.

Nemenovaní americkí predstavitelia ešte pred tým – podľa tlačovej agentúry AP – uviedli, že rakety Tomahawk – odpálené z vojnových lodí a ponoriek – a stíhačky zaútočili na sklady a odpaľovacie zariadenia rakiet jemenských povstalcov.

Jemenskí povstalci / Húsíovia / Čítajte viac Pentagón: USA nie sú vo vojne s jemenskými povstalcami

Vojenskú akciu Británie a Spojených štátov podľa spoločného vyhlásenia v útoku podporili Austrália, Bahrajn, Kanada a Holandsko. „Cieľom týchto presných úderov je narušiť a oslabiť schopnosti Húsíovcov ohrozovať globálny obchod a životy nevinných námorníkov,“ citovala agentúra Reuters z vyhlásenia.

Pokračujúce húsíjské útoky proti plavidlám v Červenom mori boli v pondelok večer témou telefonátu predsedu britskej vlády Rishiho Sunaka s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Sunak a Biden hovorili aj o snahe dosiahnuť prepustenie rukojemníkov, ktorých palestínske radikálne hnutie Hamas stále zadržiava v Pásme Gazy.

Televízia Sky News pripomenula, že britské a americké sily už začiatkom januára vzali útokom viac ako tucet miest v Jemene využívaných jemenskými milíciami podporovanými Iránom. Šlo o prvú odvetu za útoky na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori.

Napriek tejto odvete a vytvorení protipovstaleckej koalície, ktorá chce chrániť bezpečnosť lodnej dopravy v Červenom mori, húsíjskí povstalci stále odmietajú výzvy, aby s týmito útokmi skoncovali. Tvrdia, že z ich strany ide o prejav podpory Palestínčanom, ktorí odolávajú útokom izraelskej armády.

Hizballáh Čítajte viac Húsíom pomáhajú s útokmi v Červenom mori iránske gardy aj Hizballáh

Tá svoju odvetu a neskôr aj pozemnú ofenzívu v Pásme Gazy spustila po nečakanom vpáde kománd Hamasu na územie juhu Izraela, kam prenikli 7. októbra a kde terorizovali a masakrovali miestne obyvateľstvo. O život vtedy prišlo viac ako 1200 ľudí – zväčša civilistov. Ďalších okolo 250 ľudí z Izraela Palestínčania zavliekli do Pásma Gazy a veľkú časť z nich tam naďalej držia ako rukojemníkov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #USA #Jemen #húsíovia