USA vykonali ďalšie údery na jemenských húsíov. Útoky povstalcov odsúdilo 24 krajín

Spojené štáty v noci na stredu vykonali ďalšie dva údery na jemenských povstalcov Húsíov, uviedla americká armáda. Podľa nej boli zasiahnuté stanovištia protilodných striel, ktoré sa rebeli chystali odpáliť smerom na Červené more. Informovala o tom agentúra Reuters. Útoky húsíjských rebelov proti komerčnej lodnej doprave v spoločnom vyhlásení odsúdilo 24 krajín.

24.01.2024 09:17
jemen, húsíovia Foto:
Jemenskí povstalci húsíovia
debata (6)

Ide o ďalší z rady odvetných úderov, ktorými Spojené štáty spolu s Britániou reagujú na útoky šiitskych rebelov podporovaných Iránom na lodnú dopravu v Červenom mori, uviedla agentúra AP.

Biely dom v utorok večer vydal spoločné vyhlásenie 24 krajín vrátane USA, Británie, Nemecka či Česka, v ktorom odsudzujú „nelegálne a bezdôvodné“ útoky húsíjských povstalcov, ktoré ohrozujú medzinárodnú lodnú dopravu v oblasti Červeného mora, a žiadajú ich ukončenie.

Hizballáh Čítajte viac Húsíom pomáhajú s útokmi v Červenom mori iránske gardy aj Hizballáh

„Viac ako tridsať útokov, ktoré Húsíovia od polovice novembra podnikli na obchodné a námorné plavidlá, predstavuje hrozbu pre všetky krajiny, ktoré sú závislé od medzinárodnej námornej dopravy. Tieto útoky odsudzujeme a požadujeme ich ukončenie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na ruského veľvyslanca v Jemene informovala, že na rokovanie o situácii v tejto krajine na Arabskom polostrove sa dnes majú stretnúť veľvyslanci piatich krajín, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN – Spojených štátov, Británie, Francúzska, Ruska a Číny.

Šiitskí povstalci, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta Saná, od novembra útočia na komerčné plavidlá v oblasti. Tvrdí, že útoky, v ktorých sú odhodlaní pokračovať, sú reakciou na vojnu Izraela v Pásme Gazy a na podporu niektorých krajín izraelskej vláde. Izrael bojuje proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré má na svedomí teroristické útoky na juhu Izraela z vlaňajšieho 7. októbra.

husiovia Čítajte viac Americké a britské sily spoločne zaútočili na stanovište jemenských povstalcov
6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jemen #Červené more #húsíovia