Jemenskí povstalci zaútočili na lode plaviace sa pod vlajkou USA

Jemenskí povstalci húsíovia v stredu v okolí prielivu Báb al-Mandáb zaútočili na dve nákladné lode plaviace sa pod vlajkou USA. Americké vojenské námorníctvo niektoré zo striel vypálených na lode zneškodnilo, informovala agentúra AP.

25.01.2024 06:30
Húsíovia, Palestína, Jemen Foto:
Bojovníci húsíov pochodujú počas zhromaždenia na podporu Palestínčanov v pásme Gazy a proti útokom USA na Jemen pri meste Saná v pondelok 22. januára 2024.
debata (58)

Išlo o kontajnerové lode Maersk Detroit a Maersk Chesapeake, ktoré prevážali náklad amerických ministerstiev obrany a zahraničných vecí. Plavidlá amerického vojenského námorníctva im poskytovali ozbrojený sprievod.

Dánska spoločnosť Maersk uviedla, že obe lode počas plavby hlásili vo svojej blízkosti výbuchy. Americké lode viacero vypálených projektilov zneškodnili. „Posádka, loď a náklad sú v bezpečí a nepoškodené,“ uviedla Maersk.

Centrálne velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM) z útoku obvinilo húsíov, ktorí údajne vypálili tri protilodné balistické strely. „Jedna zo striel dopadla do mora, ďalšie dve boli úspešne zachytené a zostrelené torpédoborcom USS Gravely,“ uviedlo CENTCOM vo vyhlásení. Na ďalšie otázky AP však velenie nereagovalo.

jemen, húsíovia Čítajte viac USA vykonali ďalšie údery na jemenských húsíov. Útoky povstalcov odsúdilo 24 krajín

Hovorca húsíov Jahjá Sarí vo vopred nahranom vyjadrení uviedol, že húsíovia sa prihlasujú k týmto útokom a budú v nich pokračovať. Povstalci tieto útoky odôvodňujú solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde zúri vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

USA a Spojené kráľovstvo v poslednom období uskutočnili viacero úderov na húsíov v Jemene v úsilí zastaviť ich útoky na obchodné lode v Červenom mori. Povstalci uviedli, že sa budú zameriavať aj na americké a britské lode, píše AP.

Útoky húsíov a kroky mierené proti nim vyvolávajú obavy z rozšírenia násilia z Pásma Gazy do širšieho regiónu.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jemen #húsíovia