Peking varoval EÚ, že jej imidž v oblasti hospodárstva je ohrozený

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok upozornilo Európsku úniu, že jej hospodársky imidž je "ohrozený". Peking tak reagoval na predstavenie nových opatrení EÚ na ochranu citlivých technológií, aby ich nezískali jej geopolitickí rivali.

25.01.2024 12:39
Čína / EÚ / Foto: ,
Čínsky policajt za vlajkou EÚ pred rokovaním únijnej hospodárskej delegácie s čínskym vedením v Pekingu, september 2023
debata (1)

„Imidž EÚ v oblasti hospodárstva a medzinárodného obchodu je ohrozený,“ povedal hovorca čínskej diplomacie Wang Wen-pin. Zároveň vyzval euroblok, aby nepodnikal „antiglobalizač­né“ kroky.

EÚ v stredu predstavila balík opatrení v oblasti hospodárskej bezpečnosti. Obsahuje päť iniciatív vrátane sprísnenia pravidiel kontroly priamych zahraničných investícii a začatia diskusií o koordinácii v oblasti kontroly vývozu.

V reakcii na ne Wang vo štvrtok upozornil, že „medzinárodné spoločenstvo je veľmi znepokojené protekcionistickým unilateralizmom EÚ v hospodárskej a obchodnej oblasti“. „Súčasné trendy tieto obavy len prehĺbia… Dúfame, že EÚ bude rešpektovať voľný obchod, voľnú hospodársku súťaž a otvorenú spoluprácu, ktoré sú základnými normami trhového hospodárstva,“ do­dal.

Po ruskej invázii na Ukrajinu a napätí vo svetovom obchode Európska únia posilnila svoje obchodné obmedzenia. Cieľom je riešiť riziká pre európsku hospodársku bezpečnosť.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Čína #hospodárstvo