Najvyšší trest pre ženu v novodobých dejinách. Ruska dostala za atentát na proputinovského blogera 27 rokov

Ruský súd dnes vyniesol rozsudok 27 rokov odňatia slobody nad Dariou Trepovovou kvôli jej podielu na minuloročnom atentáte na provojnového blogera známeho pod pseudonymom Vladlen Tatarskij. Súd ju okrem iného uznal za vinnú z terorizmu, informoval zo súdnej siene spravodajca portálu Mediazona. Dnešný verdikt je podľa portálu najprísnejší známy trest pre ženu v Rusku v novodobej histórii.

25.01.2024 13:28 , aktualizované: 13:53
Ruský súd, Daria Trepovová Foto: ,
Daria Trepovová, podozrivá z bombového útoku, ktorý zabil známeho ruského vojenského blogera, 25. januára 2024 na vojenskom súde 1. západného okruhu v Petrohrade v Rusku.
debata (43)

Dvadsaťšesťročná Trepovová bola zatknutá vlani v apríli po tom, čo na akcii v Petrohrade odovzdala blogerovi Tatarskému sošku, ktorá neskôr vybuchla. Tatarskij pri explózii zomrel a vyše 40 ďalších ľudí bolo zranených. Moskva zo zorganizovania atentátu obvinila ukrajinské rozviedky, Kyjev ukrajinský podiel na úmrtí Tatárskeho nepotvrdil.

Súd uznal Trepovovú za vinnú zo spáchania trestného činu, ktorý viedol k úmrtiu človeka, z nelegálneho manipulovania s výbušninami a z falšovania dokumentov. Trepovová sa vlani v novembri pred súdom priznala len k používaniu falšovaných dokumentov, obvinenia z teroristického útoku a z nezákonného používania výbušnín odmietla. Tvrdí, že o výbušnom zariadení ukrytom v soške nevedela.

Podľa fotografií zverejnených agentúrou RIA Novosti sa dnes Trepovová objavila na súde za ochranným sklom a v mikine s motívom pomarančov. Spravodajca Mediazony popísal, že si žena verdikt vypočula s pokojom a s ľahkým úsmevom na tvári.

Verdikt dnes súd vyniesol aj nad Dmitrijom Kasincevom, ktorý Trepovovej umožnil, aby nejaký čas zostala v jeho byte potom, čo opustila petrohradskú kaviareň, kde sa atentát odohral. Kasinceva súd poslal na rok a deväť mesiacov za mreže.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Daria Trepovová