Putin: V zóne bojov na Ukrajine je asi 600-tisíc ruských vojakov

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že v zóne bojov na Ukrajine je asi 600-tisíc ruských vojakov. Informovala o tom britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na ruské štátne médiá.

26.01.2024 18:21
debata (17)
Boj v snehu. Ukrajinci na Rusov nasadia tanky aj drony
Video

Putin to povedal v piatok na stretnutí so študentmi Štátnej námornej technickej univerzity v Petrohrade, ktorí sa zapájajú do tzv. špeciálnej vojenskej operácie (SVO) – ako ruské vedenie ešte stále označuje vojnu rozpútanú na Ukrajine.

V príhovore k študentom Putin súčasne priznal „isté problémy, ktoré si vyžadujú ďalšiu pozornosť a riešenia“. Objasnil, že „mechanizmus na podporu SVO je ako každý iný štátny mechanizmus – funguje s istými administratívnymi problémami“.

Podľa Putina však ide o pochopiteľnú situáciu, keďže „bojová zóna je veľká – ide o pás územia dlhý takmer 2000 kilometrov – a v nej je vyše 600-tisíc ľudí“.

Čo Rusi na Ukrajinu pošlú, to HIMARS-y zničia
Video

BBC doplnila, že Putin už podobné počty ruských vojakov nasadených na Ukrajine spomínal. V rámci odpovedí na otázky občanov koncom roku 2023 uviedol, že v zóne bojov na Ukrajine sa nachádza 617-tisíc ruských vojakov.

Šéf Kremľa v piatok zároveň vyjadril dôveru v dosiahnutie cieľov tzv. SVO. Zopakoval svoje dávnejšie tvrdenie, že jej začiatok „nebol začiatkom vojny“, ale „pokusom ukončiť vojnu, ktorú začalo ukrajinské vedenie“ ešte v roku 2014. Dodal, že to síce deje s použitím zbraní, ale „v reakcii na ich použitie ozbrojenými silami“ Ukrajiny.

Na margo motívov, ktoré viedli k rozpútaniu vojny na Ukrajine, Putin opätovne tvrdil, že šlo „výlučne o ochranu záujmov Ruska“.

Ľudia odstraňujú trosky na mieste ruského...
Zranený obyvateľ po ruskom raketovom útoku v...
+12Pohotovostný personál na mieste ruského...
17 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine