Rusi ukázali video pred odletom lietadla Il-76. Tvrdia, že ukazuje nástup zajatcov

Ruskí vyšetrovatelia v piatok ohlásili, že našli ukrajinské doklady a časti tiel s charakteristickým ukrajinským tetovaním v oblasti, kde sa v stredu zrútilo ruské vojenské transportné lietadlo Il-76. Moskva tvrdí, že na palube lietadla boli ukrajinskí vojnoví zajatci. Lietadlo spadlo v Belgorodskej oblasti neďaleko od hraníc s Ukrajinou, ktorá sa už skoro dva roky bráni ozbrojenej ruskej agresii.

26.01.2024 22:29
debata (27)
Rusi zverejnili video, ktoré podľa ich tvrdenia ukazuje nástup zajatcov do lietadla Il-76, ktoré bolo neskôr zostrelené.
Video

Vyšetrovací výbor Ruska neskôr tiež zverejnil zábery, o ktorých tvrdí, že ukazujú nástup ukrajinských vojnových zajatcov do lietadla Il-76, ktoré podľa ruského prezidenta Vladimira Putina zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana, či už úmyselne, alebo omylom. Na záberoch, ktoré prevzala napríklad štátna agentúra RIA Novosti, je vidieť niekoľko kamiónov prichádzajúcich k transportnému lietadlu, ale zábery sú vyhotovené z diaľky a detaily nie sú rozpoznateľné. Putin prisľúbil zverejniť výsledky vyšetrovania do dvoch či troch dní.

Moskva krátko po páde stroja obvinila Ukrajinu, že zostrelila lietadlo so 74 ľuďmi na palube, vrátane 65 zajatých ukrajinských vojakov, ktorí mali byť v stredu vymenení za Rusov zajatých ukrajinskou stranou. Kyjev nepotvrdil, ani nepoprel, že ukrajinské jednotky lietadlo zostrelili. Ukrajina ale upozornila, že chýbajú dôkazy, kto či čo bolo na palube. Spochybnila niektoré tvrdenia Moskvy a vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie, pripomenula agentúra Reuters.

Pri Belgorode sa zrútilo ruské vojenské lietadlo s ľudmi na palube
Video

Vyšetrovací výbor Ruska (SKR), ktorý zohráva úlohu federálnej kriminálnej centrály, uviedol, že kriminalisti pokračujú v obhliadke miesta pádu Il-76 a podnikajú ďalšie vyšetrovacie úkony. „Nájdené časti tiel mŕtvych sú predpísaným spôsobom systematicky zhromažďované pre následné testy DNA za účelom rozpoznania. Na niektorých častiach tiel obetí je charakteristické tetovanie. Podobné symboly boli zaznamenané na telách mnohých ukrajinských vojakov, vrátane v Rusku zakázaného pluku Azov, ktorých predtým vyšetrovatelia vypočúvali,“ uviedol SKR. Dodal, že medzi nájdenými vecnými dôkazmi sú aj doklady ukrajinských vojakov, ktorí zahynuli v troskách lietadla.

Rusko má výlučný prístup k miestu zrútenia lietadla, a tak nie je možné nezávisle overiť tvrdenia, čo sa stalo a aké dôkazy vyšetrovatelia získali, poznamenal Reuters.

Vyšetrovatelia vo štvrtok uviedli, že podľa predbežných záverov lietadlo zasiahla protilietadlová raketa vypálená z Ukrajiny.

Ukrajina odmietla ruské tvrdenie, že bola vopred upozornená na lietadlo s vojnovými zajatcami nad Belgorodskou oblasťou. Poukázala tiež nezrovnalosti v údajnom zozname Ukrajincov, ktorý zverejnili ruské médiá, a uviedla, že niektorí z nich už boli oslobodení a vrátili sa do vlasti pri predchádzajúcej výmene zajatcov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že si nie je vedomý, že by bol zverejnený nejaký oficiálny zoznam. Novinárom tiež povedal, že nevie, čo sa stane s pozostatkami obetí a či budú odovzdané Ukrajine.

Na otázku, či Rusko poskytne Bezpečnostnej rade OSN a ďalším medzinárodným organizáciám dôkazy o tom, že lietadlo zostrelila Ukrajina, Peskov odpovedal, že sa zatiaľ k tomu nevyjadrí, pretože vyšetrovanie pokračuje a rozhodne sa až po tom, ako vyšetrovatelia zhromaždia všetky potrebné informácie.

Ruské štátne médiá uviedli, že čierne skrinky z lietadla boli doručené do špeciálneho laboratória ministerstva obrany v Moskve a vyšetrovatelia pracovali na ich dešifrovaní.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine