S odvolaním sa na Klub mladých novinárov, spravodajský portál napojený na štátnu televíziu IRIB, o tom informovala agentúra Reuters.
Jeden satelit s hmotnosťou 32 kilogramov a dva nanosatelity, každý s hmotnosťou menšou ako desať kilogramov, boli vyslané na obežnú dráhu minimálne 450 kilometrov. Dve menšie zariadenia majú testovať technológie úzkopásmovej komunikácie a určovania zemepisnej polohy.
Väčšiu družicu, nazvanú Mahdá, zostrojila iránska vesmírna agentúra. Jej účelom je otestovať presnosť rakety Símorgh pri vynášaní väčšieho nákladu do vesmíru.
Irán tento mesiac vypustil na obežnú dráhu družicu Sorajjá pomocou rakety z dielne vesmírnej zložky polovojenských revolučných gárd. To vyvolalo obavy západných krajín, že by sa technológia tejto kozmickej nosnej rakety dala použiť pre vývoj balistických raketových systémov dlhého doletu.
Irán v sobotu túto kritiku odmietol. Teherán uviedol, že mierový technologický pokrok v oblasti kozmonautiky je legitímnym právom krajiny.
Spojené štáty už skôr uviedli, že vypustenia iránskych satelitov odporujú rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN a vyzvali Teherán, aby nevykonával žiadnu činnosť zahŕňajúcu balistické rakety schopné niesť jadrové zbrane. Sankcie OSN súvisiace s iránskym programom balistických rakiet vypršali vlani v októbri.
