Britský torpédoborec v Červenom mori odrazil dronový útok húsíov

Britská armáda úspešne odrazila dronový útok jemenských povstalcov húsíov na britský torpédoborec v Červenom mori. V nedeľu to oznámil britský minister obrany Grant Shapps, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

28.01.2024 21:50
Adenský záliv USA Jemen húsíovia tanker Foto:
Na snímke zverejnenej indickým námorníctvom 27. januára 2024 horiaci ropný tanker Marlin Luanda (v pozadí) po útoku húsíov v Červenom mori.
debata (21)

Britský torpédoborec HMS Diamond v sobotu čelil dronovému útoku húsíov, ktorý odrazil nasadením raketového systému Sea Viper, uviedol Shapps. Pokračujúce útoky v Červenom mori sú podľa jeho slov „netolerovateľné a nezákonné“.

Na palube torpédoborca nedošlo k zraneniam ani ku škodám, dodal šéf britského rezortu obrany.

Americké a britské sily podnikli v januári vzdušné útoky na ciele húsíjských povstalcov v Jemene, ktorí od novembra ohrozujú lodnú dopravu v Červenom mori.

Húsíovia tvrdia, že na lode útočia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje proti hnutiu Hamas. Povstalci uviedli, že i napriek útokom USA a Británie chcú v útokoch v Červenom mori pokračovať.

Adenský záliv USA Jemen húsíovia strela tanker Čítajte viac Jemenskí povstalci v Červenom mori pritvrdili, trafili aj tanker s ruskou naftou
21 debata chyba
Viac na túto tému: #Červené more #húsíovia #jemenskí povstalci