705. deň: Moskva sa nezastaví na polceste. Ukončí vojnu až po zničení ukrajinského štátu, vraví predstaviteľ ruskej rozviedky

Šéf ruskej Služby zahraničnej rozviedky Sergej Naryškin naznačil, že Moskva plánuje ukončiť vojnu až po zničení ukrajinského štátu. Ako referuje web news.sky.com, Naryškin uviedol, že ukrajinský štát a vláda majú „veľmi smutný osud“ a že Rusko sa „nezastaví na polceste“.

29.01.2024 06:00 , aktualizované: 23:10
Bachmut / UA Vojak / UA Armáda / Foto: ,
Ukrajinský vojak na frontovej línii neďaleko mesta Bachmut v Doneckom regióne
debata (1707)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 705 dní
  • Ruský útok na Sumskú oblasť zabil troch civilistov
  • Maďarsko je otvorené použiť peniaze z rozpočtu EÚ na pomoc Kyjevu, uviedol poradca
  • Ruské jednotky sa pokúšajú preraziť ukrajinskú obranu na viacerých miestach, najtvrdšie boje sú pri Avdijivke a Marjinke
  • Drony zaútočili na ciele v strednej a južnej časti Ruska
  • Ukrajina dokáže vycvičiť pol milióna vojakov. Onedlho Kyjev schváli novú legislatívu o mobilizácii
  • Putin sa v Petrohrade stretol s Lukašenkom
Boj v snehu. Ukrajinci na Rusov nasadia tanky aj drony
Video
Špeciálna 12. brigáda pluku Azov z Národnej...
Špeciálna 12. brigáda pluku Azov z Národnej...
+8Špeciálna 12. brigáda pluku Azov z Národnej...
vojna na Ukrajine, Bachmut Čítajte viac 704. deň: Peniaze vzali, munícia neprišla. Ukrajinská SBU vyšetruje podvod za 40 miliónov dolárov

23:10 Veľvyslanci pri EÚ sa dnes jednomyseľne zhodli na vyčlenení miliárd eur z výnosov z aktív Ruskej centrálnej banky, mrazených v Európe. Ide o prvý krok v pláne na pomoc financovaniu obnovy Ukrajiny po ruskej invázii, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z belgického predsedníctva.

Výbor stálych zástupcov pri Európskej únii (COREPER) podľa Reuters v zásade súhlasil s týmto prvým krokom na dnešnom večernom stretnutí, ktoré sa konalo len niekoľko dní pred mimoriadnym summitom EÚ, na ktorom sa lídri EÚ budú pokúšať prekonať odpor Maďarska voči plánu poskytnúť Kyjevu 50 miliárd eur na nasledujúce štyri roky. Európska komisia by potom mala navrhnúť vyčlenenie peňazí z revidovaného únijného rozpočtu a ich prevedenie Kyjevu, aj keď nie je jasné, kedy by ich Ukrajina dostala.

Francúzsko a Nemecko už vyslovili svoje výhrady voči plánu a Európska centrálna banka varovala, že by to mohlo oslabiť dôveru v euro a znepokojiť globálne trhy.

EÚ, Spojené štáty, Japonsko a Kanada v roku 2022 zmrazili viac ako 300 miliárd dolárov. Zhruba 200 miliárd z tejto sumy je držaných v Európe, najmä v medzinárodnom centre pre vysporiadanie platieb Euroclear v Belgicku. (čtk, reuters)

22:04 Ukrajinskí poslanci predložili v pondelok v parlamente návrh zákona, ktorý chce zvrátiť avizovaný zákaz používania spermií či vajíčok padlých vojakov a vojačiek pre umelé oplodnenie.

Nový kontroverzný zákon vstúpi do platnosti v marci. Podľa jeho súčasného znenia sa po smrti vojakov či vojačiek zničia ich predtým uskladnené spermie či vajíčka. Na Ukrajine to vyvolalo emotívnu diskusiu, pričom krajina takmer dva roky čelí ruskej invázii, čo znamená aj veľké ľudské straty.

Podpredsedníčka parlamentu Olena Kondraťuková informovala, že poslanci predkladajú v pondelok pozmeňujúci návrh, ktorým by sa zrušila posmrtná likvidácia uskladneného biologického materiálu vojakov. „Vlna verejného rozhorčenia, dúfajme, presvedčí poslancov, aby zaň hlasovali,“ povedala.

Vlani schválený zákon ukrajinským vojakom a vojačkám umožňuje bezplatne zmraziť svoje spermie či vajíčka, aby sa mohli použiť, ak by boli zranení v boji. V prípade ich úmrtia sa však tento biomateriál má zničiť.

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva už skôr vyhlásilo, že reprodukčné kliniky „zmrazený biomateriál padlých vojakov“ likvidovať nebudú. Sporné nariadenie bude podľa ministerstva čoskoro v spolupráci s poslancami zrušené.

Kondraťuková, členka opozičnej strany Vlasť (Baťkivščyna) navrhuje, aby nové znenie zákona umožnilo použitie spermií a vajíčok nielen vdovám a vdovcom, ale aj ich nezosobášeným partnerom či dokonca rodičom padlých vojakov.

Na rozdiel od mnohých iných európskych krajín je na Ukrajine legálne surogátne (náhradné) materstvo. V tomto prípade plod donosí a dieťa porodí tzv. náhradná matka. Pred súčasnou vojnou bola preto vyhľadávanou destináciou pre mnohé páry zo zahraničia.

Od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022 počet obyvateľov Ukrajiny výrazne znížili vojenské straty a emigrácia. Podľa agentúry AFP v zahraničí žije až 7,5 milióna Ukrajincov. (afp, tasr)

20:23 Maďarsko podporuje suverenitu Ukrajiny, vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok v Užhorode po schôdzke so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom, podľa ktorého neexistuje otázka, ktorú by Kyjev a Budapešť nedokázali v rámci dvojstranného dialógu vyriešiť.

Szijjártó s Kulebom rokoval vlani v decembri v Bruseli, terajšie stretnutie však bolo ich prvou dvojstrannou oficiálnou schôdzkou od vypuknutia vojny na Ukrajine.

Sprava ukrajinský minister zahraničných vecí... Foto: TASR/AP, Denes Erdos
Dmytro Kuleba / Andrij Jermak / Péter Szijjártó / Sprava ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počas spoločnej tlačovej konferencie v ukrajinskej obci Kamianycia 29. januára 2024

Kuleba ocenil, že rozhovor charakterizovala otvorenosť, konštruktívnosť a čestnosť. Politik poďakoval Maďarsku za humanitárnu pomoc Ukrajine. Hlavnou témou schôdzky bola podľa jeho slov euroatlantická integrácia Ukrajiny. „Vychádzame z predpokladu, že členstvo Ukrajiny v Európskej únii by najlepšie vyhovovalo záujmom Maďarska,“ dodal Kuleba.

Szijjártó zopakoval postoj maďarskej strany, ktorá požaduje návrat práv maďarskej menšiny žijúcej v Zakarpatskej oblasti k stavu pred rokom 2015. Kuleba reagoval, že je potrebné objasniť detaily, o ktorých budú strany diskutovať v rámci bilaterálneho dialógu, a problém bude definitívne vyriešený.

Na schôdzke v Užhorode bol prítomný aj šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. „Máme záujem na stretnutí maďarského premiéra s ukrajinským prezidentom. Dnes sme k tomu urobili veľmi silný krok,“ povedal Jermak v súvislosti s pripravovanou schôdzkou Viktora Orbána s Volodymyrom Zelenským. (tasr, telex.hu)

19:27 Ruský útok na obec Znob-Novhorodske v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny v pondelok zabil troch civilistov a jedného zranil. Uviedol to starosta obec Petro Hončarov pre televíziu Suspiľne. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Medzi obeťami sú dvaja muži, ktorý sa v čase útoku nachádzali pri miestnej pošte, a utrpeli zranenia. Jeden z nich zomrel pri prevoze v sanitke. Ďalšími obeťami boli muž a žena, ktorí zomreli na mieste, keď ich rodinný dom zasiahla raketa Grad, dodal Hončarov.

Obce v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajine čelia takmer každodenným útokom ruských síl, keďže ležia neďaleko ruských hraníc.

18:57 Zdá sa, že je to len otázka času, kedy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhodí vrchného veliteľa ozbrojených síl krajiny Valerija Zalužného. Možnosťou ešte je, že ten sám rezignuje. Dvojica dlhodobo tvorila tandem. Minuloročná neúspešná ofenzíva Ukrajiny proti ruským okupantom však mnohé zmenila.

Valerij Zalužnyj Čítajte viac Čaká sa, že Zelenskyj vyhodí Zalužného

18:24 Ruský vodca Vladimir Putin a samozvaný bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa stretli v Petrohrade, aby prediskutovali spôsoby ďalšieho rozširovania ich úzkeho spojenectva.

Putin zdôraznil, že Rusko a Bielorusko vytvorili „strategické partnerstvo“ vďaka 25-ročnému Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska. Tento pakt znamená pre obe krajiny úzke politické, ekonomické a vojenské väzby, zatiaľ však neprerástol do úplného zlúčenia týchto štátov.

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho... Foto: TASR/AP, Dmitry Astakhov
Putin, Lukašenko Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho bieloruský náprotivok Alexandr Lukašenko na rokovaní Najvyššej štátnej rady Zväzového štátu Ruska a Bieloruska v Petrohrade 29. januára 2024.

„Je dôležité, že uprostred bezprecedentného zahraničného tlaku Rusko a Bielorusko úzko spolupracovali na medzinárodnej scéne a ponúkli si vzájomnú podporu ako skutoční spojenci,“ povedal Putin v pondelok na začiatku rozhovorov.

Lukašenko vo februári 2022 povolil Kremľu použiť bieloruské územie na inváziu vojakov na Ukrajinu.

17:30 Skresľovať situáciu na Ukrajine tým, že vojna je len na jej východe, je podľa českého prezidenta Petra Pavla vážnym klamaním verejnosti. Vyhlásil to v pondelok počas rozhovoru v Českom rozhlase. Reagoval na výroky slovenského premiéra Roberta Fica, podľa ktorého sa v Kyjeve žije normálny život.

pavel Čítajte viac Český prezident: Kto rozpráva ako Fico, vážne klame!

15:25 Ruské útoky proti Ukrajine počas uplynulého dňa zranili šesť civilistov. Rusi celkovo útočili na deväť ukrajinských oblastí, zranených hlásili v Doneckej a Chersonskej oblasti. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje pondelkové správy regionálnych úradov.

V Doneckej oblasti utrpeli zranenia štyria ľudia. Ruský útok na mesto Myrnohrad zranil troch ľudí a poškodil administratívnu budovu a škôlku, uviedol gubernátor oblasti Vadym Filaškin. Útoky na Doneckú oblasť jedného civilistu zranili aj v meste Očeretyne. V Chersonskej oblasti ruské útoky zranili dvoch ľudí, uviedol na komunikačnej platforme Telegram tamojší gubernátor Oleksandr Prokudin.

14:35 Šéf ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin naznačil, že Moskva plánuje ukončiť vojnu až po zničení ukrajinského štátu. Ako referuje web news.sky.com, Naryškin uviedol, že ukrajinský štát a vláda majú „veľmi smutný osud“ a že Rusko sa „nezastaví na polceste“.

Rusko na začiatku invázie dúfalo, že vstúpi do Kyjeva, zvrhne ukrajinskú vládu a dosadí tam svojich prokremeľských predstaviteľov. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) pripomenul, že Naryškin už v minulosti použil podobnú rétoriku, keď vyhlásil, že Rusko sa „nezastaví na pol ceste“ vo svojom boji s nacistickou ideológiou, čo je téma, ktorú Moskva použila na ospravedlnenie svojej invázie.

„Podobnosť oboch vyhlásení naznačuje, že Naryškin môže používať vopred schválenú kremeľskú rétoriku, aby signalizoval ruským občanom, že Kremeľ nie je otvorený vyjednávaniu s Ukrajinou alebo kompromisom o akomkoľvek urovnaní vojny, ktorú Rusko začalo, napriek nedávnym správam zo Západu o opaku,“ uviedol ISW.

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. / Zdroj: Telegram V. Zelenského

„Ruskí predstavitelia dôsledne opakujú záväzok Ruska voči jeho maximalistickým cieľom na Ukrajine – ktoré sa rovnajú dokončeniu ukrajinskej a západnej kapitulácie – a vyhlásenia ruských predstaviteľov naznačujúce, že Rusko má alebo vždy malo záujem na mierových rokovaniach s Ukrajinou, sú veľmi pravdepodobne snahou predstierať záujem podnietiť preventívne ústupky Západu týkajúce sa suverenity alebo územnej celistvosti Ukrajiny,“ dodávajú analytici.

14:10 Podpora Ukrajiny a jej pozvanie, aby sa v určitej fáze stala členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), je podľa jej šéfa Jensa Stoltenberga „dobrou vecou“ pre Severoatlantickú alianciu a USA. Stoltenberg tak odpovedal vo vysielaní televízie Fox News na otázku o možnej konfrontácii medzi Ruskom a alianciou, ak sa bude podporovať členstvo Ukrajiny v NATO. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Generálny tajomník NATO zdôraznil, že Severoatlantická aliancia vznikla, aby predchádzala vojnám. „Pochádzam z Nórska, ktoré hraničí s Ruskom. Keď sa Nórsko stalo členským štátom NATO, Sovietsky zväz to nazval provokáciou. Nebola to provokácia, bolo to právo akéhokoľvek suverénneho štátu zvoliť si svoju vlastnú cestu. Nórsko má svoje práva, tak ako ich majú Švédsko, Fínsko a Ukrajina," povedal Stoltenberg.

Šéf NATO zároveň zdôraznil nevyhnutnosť ďalšej v americkej pomoci Kyjevu, pretože to výrazne oslabuje potenciál Ruska a prostriedky vyčlenené z amerického rozpočtu sa využívajú najmä v USA, keďže sa vynakladajú na nákup amerických zbraní.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v Bratislave. / Zdroj: FB Úradu vlády SR

14:05 Súd v Rostovskej oblasti na juhozápade európskeho Ruska odsúdil sedemdesiatdvaročnú dôchodkyňu Jevgeniju Majborodovú na 5,5 roka väzenského tábora za to, že na sociálnych sieťach preposlala ďalej dva príspevky. Dôchodkyňa sa podľa súdu previnila šírením úmyselne ‚lživých informácií‘ o ruskej armáde.

Obžaloba žiadala šesť rokov za „emocionálne video“ a za šírenie správy o počte zabitých ruských vojakov vo vojne, uviedla ruská redakcia BBC s odvolaním sa na informáciu zo sociálnych sietí.

Za klamlivé však ruské úrady pokladajú všetky správy, ktoré nezodpovedajú oficiálnemu ruskému výkladu udalostí, podľa ktorého Rusko nevedie vojnu proti susednej krajine, ale len podniká špeciálnu vojenskú operáciu, a ruskí vojaci nikdy neútočia proti civilistom a civilným cieľom, nato aby sa dopúšťali zverstiev a vojnových zločinov.

Dôchodkyňa mala na sociálnej sieti množstvo protivojnových príspevkov a prirovnávala ruský režim k vedeniu nacistického Nemecka, poznamenala rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda na svojom webe.

Majborodová pred súdom uznala vinu a vysvetlila svoje počínanie ako reakciu na to, že jej brat žijúci v ukrajinskom meste Dnipro skončil v sutinách domu, zasiahnutého počas ostreľovania. Súrodenec síce vtedajšie ostreľovanie prežil, ale zomrel o niekoľko mesiacov neskôr, dodala BBC.

13:50 Rusko sa snaží „nastaviť informačné podmienky, aby destabilizovalo“ postsovietske Moldavsko. Ako uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), je to pravdepodobne súčasť úsilia Kremľa zabrániť Moldavsku v orientácii na Západ a integrácii do Európskej únie. Informuje o tom web Sky News.

Podľa predstaviteľa ruského ministerstva zahraničných vecí Alexeja Poliščuka Moldavsko začalo „ničiť svoje väzby“ s krajinami Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). To bolo založené v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu. Poliščuk vraví, že sa šíria klebety, že Moldavsko plánuje opustiť organizáciu vedenú Ruskom do konca tohto roka. Vyhlásil, že toto rozhodnutie nebude prospešné pre záujmy Moldavska ani jeho ekonomiku.

Moldavsko protest protivládny obavy Ukrajina Rusko uarus Čítajte aj Rusko má plány, ako zabrániť Moldavsku v prozápadnej orientácii

13:20 Ruského opozičného politika a novinára Vladimira Kara-Murzu pravdepodobne deportovali z prísne stráženého väzenského tábora IK-6 v Omsku na južnej Sibíri. Miesto, kde sa momentálne nachádza, nie je známe. Podľa stanice Rádio Sloboda (RFE(RL) o tom informoval ľudskoprávny aktivista Alexandr Podrabynek.

Podľa jeho slov pred tromi dňami poslal Kara-Murzovi list do IK-6. V pondelok ráno dostal odpoveď, že „adresát odišiel do iného zariadenia“.

Kara-Murza si vo väzení odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za vlastizradu, ktorý nad ním súd vyniesol 17. apríla 2023. Odsúdený politik toto obvinenie odmieta.

Rusko Kara Murza Kremeľ kritik verdikt väzenie Čítajte aj Putin umlčal tretieho veľkého opozičníka. 25 rokov pre Kara-Murzu je trestom smrti

Do IK-6 v Omsku ho z Moskvy previezli v októbri 2023. Odvtedy mu vedenie väznice opakovane nariaďovali pobyt na samotke v trestnej cele. Opakovanie tohto trestu vedeniu väznice súčasne poslúžilo ako dôvod označiť Kara-Murzu za notorického porušovateľa väzenského poriadku a následné sprísnenie podmienok na výkon trestu.

13:05 Terčom pokusu o útok s použitím dronu sa v pondelok stala rafinéria ropnej spoločnosti Slavnefť-JANOS v ruskom meste Jaroslavľ. Podľa britskej stanice BBC to oznámil gubernátor stredoruskej Jaroslavlianskej oblasti Michail Jevrajev.

Podľa jeho slov sa útok podarilo odvrátiť. K požiaru ani zraneniam ľudí nedošlo. Na mieste pracujú orgány činné v trestnom konaní a tajné služby.

Spravodajské weby informovali, že dron spadol skoro ráno v blízkosti zariadenia na čistenie surovej ropy. Zamestnancov prevádzky poslali z práce domov.

Pokiaľ ide o ťažbu ropy, Slavnefť je jednou z desiatich najväčších ropných spoločností v Rusku.

rusko Čítajte aj Rusko vyváža do Číny rekordné milióny ton ropy. Vie obísť aj sankcie, dôležitú úlohu hrá Malajzia

O útoku bezpilotného lietadla v pondelok ráno informoval aj gubernátor juhoruskej Rostovskej oblasti Vasilij Golubev. Incident sa odohral v okrese susediacom s medzinárodne uznávanou hranicou Ukrajiny – na druhej strane hranice je momentálne Ruskom okupovaná Donecká oblasť.

12:55 Ruské jednotky dobyli obec Tabajivka pri Kupjansku v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany podľa tlačových agentúr. Tvrdilo súčasne, že ruské sily v tej istej oblasti odrazili tri protiútoky ukrajinských síl počas uplynulých 24 hodín. Ešte v čase, keď sa prvé správy o čiastkovom úspechu ruských vojsk objavili na sociálnych sieťach, ukrajinská armáda podľa serveru BBC News správy o dobytí dediny poprela.

„To, že sa nepriateľ teraz chvastá Tabajivkou, nezodpovedá skutočnosti. Bojuje sa tam, a žiadnej Tabajivky sa nepriateľ nezmocnil. Postup v tomto smere (Rusov) je minimálny, a to je všetko, na čo sa okupanti zmohli. Pre nás je hlavné uchovať životy vojakov,“ uviedol hovorca ukrajinských pozemných síl Volodymyr Fiťo. Upozornil súčasne, že ukrajinská taktika pripúšťa, aby sa obrancovia prípadne stiahli do výhodnejších pozícií, odkiaľ podniknú protiútok.

Tvrdenia znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

Ako vyhodiť do vzduchu ruský tank? Takto!
Video
Presný zásah 25. ukrajinskej útočnej brigády. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

V obci Tabajivka podľa dostupných údajov o sčítaní ľudu na začiatku tisícročia žilo 34 obyvateľov, 17 mužov a 17 žien, pričom 33 z nich hovorilo ukrajinsky a jeden rusky.

12:45 Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj by chcel aby sa peniaze na sociálnu pomoc, ktoré ukrajinským utečencom rozdeľujú rôzne európske krajiny, radšej poskytli ukrajinskému rozpočtu a aby ich medzi týchto ľudí rozdelila samotná Ukrajina. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje rozhovor Zelenského pre nemeckého verejnoprávneho vysielateľa ARD.

Ukrajinský prezident tak odpovedal na otázku, či by nemecká vláda mala zvážiť zníženie sociálnej pomoci ukrajinským mužom v odvodovom veku, ktorých je v Nemecku 200-tisíc a ušetrené peniaze použiť na podporu Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Zelenskyj chce, aby bola korupcia v čase vojny považovaná za vlastizradu

„Niekedy ľudia dostávajú podporu aj od (krajiny svojho nového pobytu) aj od (Ukrajiny). Áno, stáva sa to. Nehovorím tu konkrétne o Ukrajincoch v Nemecku, ale o načrtávam všeobecné myšlienky. A preto som vždy hovoril, že pre nás by bolo oveľa lepšie, keby Nemecko podporilo Ukrajincov poskytnutím peňazí do ukrajinského rozpočtu. Potom by tieto peniaze prerozdelila Ukrajina," povedal Zelenskyj.

12:30 Výpadky mobilného internetu, ktoré pociťujú zákazníci v niekoľkých regiónoch Ruska, súvisia s potrebami ruského ministerstva obrany a nutnosťou nastaviť zariadenia určené na ochranu pre dronovými a leteckými útokmi.

S odvolaním sa na anonymné zdroje z prostredia ruských mobilných operátorov o tom v pondelok napísal ruský denník Kommersant, ktorého správu citovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Kommersant vo svojej správe píše, že úrady Pskovskej, Novgorodskej a Leningradskej oblasti na severozápade európskej časti Ruska avizovali, že od 25. do 30. januára na ich území nebude v noci fungovať 4G mobilný internet (LTE). Podobná je situácia aj v iných regiónoch, píše Kommersant.

Ukrajinci zničili systém S-400. Ruská protivzdušná obrana sa nevie brániť
Video
Vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany (GUR) oznámila, že sa jej na okupovanom Kryme podarilo zničiť ruský protilietadlový raketový systém S-400. / Zdroj: GUR

Podľa oficiálnej verzie tieto výpadky internetu súvisia s technickými prácami na nastavení rádiového frekvenčného spektra.

Zdroje Kommersantu z prostredia troch veľkých ruských telekomunikačných operátorov však tvrdia, že internet je obmedzený na pokyn ministerstva digitálneho rozvoja, nie z iniciatívy operátorov, podľa ktorých ich systémy pracujú dobre a spoľahlivo.

Podľa jedného zo zdrojov bolo vysokorýchlostný internet potrebné vypnúť, aby sa upravili nastavenia armádnych a policajných zariadení na protidronovú a protivzdušnú obranu. V prípade severozápadných regiónov si zvýšenie bezpečnosti vyžiadala zrejme aj cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Petrohradu v dňoch 26. – 28. januára, poznamenal Kommersant.

12:25 Na sociálnych sieťach sa stále pravidelnejšie objavujú zábery z ukrajinsko-ruského frontu, na ktorých je vidieť nevídaných bojovníkov – mačky. Posledné mesiace pomáhajú obrancom krajiny loviť myši a krysy, ktoré ich sužujú v zákopoch. Okrem toho sa starajú aj o pošramotenú dušu obrancov a vďaka záberom na sociálnych sieťach sa im darí vyzbierať aj státisíce eur na výzbroj.

vojna na Ukrajine, mačka, Čítajte viac Ukrajinské zákopy obsadili mačky. Likvidujú myši a pomáhajú obrancom so psychikou

12:05 Ukrajina je schopná vycvičiť akýkoľvek počet vojakov určený novou legislatívou o mobilizácii, ktorá bude pravdepodobne onedlho schválená. Povedal to veliteľ oddelenia výcviku velenia pozemných vojsk Ukrajiny generálmajor Viktor Nikoľuk v rozhovore pre portál radiosvoboda.or­g/donbassreali­i. „Päťstotisíc, stotisíc, dvestotisíc – čokoľvek určí zákon o mobilizácii, sme pripravení," povedal Nikoľuk. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Neustále vykonávame relevantné aktivity a máme stretnutia, aby sme si vyjasnili aktuálne kapacity všetkých výcvikových stredísk a aktuálny stav výcvikového personálu, pretože mnohí z nich vykonávajú bojové misie. Ale momentálne sme schopní cvičiť akýkoľvek počet vojakov," konštatoval Nikoľuk. Dodal, že v súčasnosti má 20 percent ukrajinských vojakov výcvik v zahraničí a zvyšok sa cvičí na Ukrajine.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Ukrajinská armáda navrhuje mobilizovať ďalších pol milióna ľudí

10:40 Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó odcestoval v pondelok do ukrajinského Užhorodu, kde spolu so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom budú pripravovať nadchádzajúcu schôdzku maďarského premiéra Viktora Orbána s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. S odvolaním sa na internetové vydanie denníka Népszava o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Osobná ochrana Szijjártóa bola podľa denníka posilnená na vyššiu úroveň po tom, čo sa mu z Ukrajiny vyhrážali smrťou. V elektronickej pošte zaslanej 23. januára veľvyslanectvu Maďarska v Kyjeve v ukrajinčine ministrovi vyhrážali, že ak pocestuje na Ukrajinu, spáchajú voči nemu atentát.

OV3 Čítajte aj Zamračené pohľady, prudké gestá. Bolo to také úprimné, ako sa len dalo, povedal Zelenskyj po rozhovore s Orbánom

Maďarský minister sa so svojim ukrajinským rezortným partnerom prvýkrát od vypuknutia vojny na Ukrajine stretol vlani v decembri.

10:33 Rusko údajne predstavilo rekvalifikačný program pre príslušníkov ruskej armády, ktorí sa už nemôžu zapojiť do vojny na Ukrajine, aby mohli prejsť do roly učiteľov. Uviedlo to ukrajinské Národné centrum odporu, informuje spravodajský portál Kyiv Independent. Upozorňuje však, že sa táto správa nedala bezprostredne potvrdiť.

ukrajina Čítajte viac Z frontu za katedru. Vojaci, ktorí zabíjali na Ukrajine, budú ruské deti učiť dejepis

10:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj verí, že USA nezastavia pomoc jeho krajine. Európa totiž podľa neho nebude schopná poskytovať pomoc Kyjevu na tej úrovni, na ktorej ju dostával doteraz a vznikla by hrozba prerozdelenia sveta. Zelenskyj to povedal v rozhovore pre nemeckého verejnoprávneho vysielateľa ARD. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Verím, že Európa nezostane osamotená. Ide o zložitú problematiku. Po prvé: Samotná Európa nebude schopná poskytovať pomoc na tej úrovni, na ktorej ju Ukrajina dostáva doteraz. Ani v oblasti zbraní, ani v oblasti financií," povedal Zelenskyj. Dodal, že Európa by pravdepodobne dokázala Ukrajine poskytnúť dostatočnú podporu, ak by bola jednotná. Avšak vplyv USA je podľa neho taký, že ak ich signály nie sú veľmi pozitívne, rovnako smerujú niektorí európski lídri.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Zelenskyj zároveň konštatoval, že ak by USA vystúpili z NATO, iné štáty v Severoatlantickej aliancii by zmenili názor na bezpečnostnú alianciu, pretože majú ekonomické vzťahy s Ruskou federáciou. Podobne sa môže „rozpadnúť“ aj politika sankcií západných krajín voči Rusku, naznačil ukrajinský prezident. „Podľa mňa sa to všeobecne volá prerozdelenie sveta," povedal Zelenskyj o možnosti, že by USA odmietli pomoc Ukrajine.

10:00 Ústredná volebná komisia v Rusku dnes oficiálne zaregistrovala existujúceho šéfa štátu Vladimira Putina ako kandidáta do marcových prezidentských volieb, oznámili dnes ruské médiá.

Putin Čítajte viac Putin je oficiálne kandidátom na ruského prezidenta, proti nemu aj „stalinský“ vyzývateľ

Ruská ústredná volebná komisia v nedeľu prijala tiež podpisové hárky od ďalšieho kandidáta marcových prezidentských volieb – Sergeja Malinkoviča, ktorého nominovala malá strana Komunisti Ruska. Na webe tejto politickej strany je Malinkovič označovaný za „stalinského kandidáta“.

9:50 Maďarsko je otvorené tomu, aby EÚ na plánovanú pomoc Ukrajine vo výške 50 miliárd eur použila peniaze zo svojho rozpočtu. Na sociálnej sieti X to napísal Balázs Orbán, poradca maďarského premiéra Viktora Orbána. Maďarsko chce však podľa neho mať možnosť svoje rozhodnutie neskôr zmeniť.

Budapešť podľa poradcu v sobotu poslala do Bruselu nový návrh, „v ktorom spresnila, že je teraz otvorená použitiu peňazí z úniového rozpočtu na pomoc pre Ukrajinu, a dokonca pristúpiť k spoločnému zadlženiu“. Balázs Orbán však dodal, že sa tak stane za podmienky, že k dohode budú pridané ustanovenia, ktoré dajú „Budapešti možnosť neskôr zmeniť názor“.

Orbán svojím príspevkom reagoval na článok v denníku Financial Times, podľa ktorého Brusel chystá kroky, ktoré by mali tvrdý dopad na maďarskú ekonomiku v prípade, že by premiér Viktor Orbán na mimoriadnom úniovom summite tento týždeň zablokoval balík na pomoc Ukrajine čeliacej ruskej agresii. Brusel vraj načrtol stratégiu s cieľom zamieriť na slabiny maďarského hospodárstva, vystaviť nebezpečenstvo maďarský forint a pokúsiť sa oslabiť dôveru investorov s cieľom poškodiť zamestnanosť a ekonomický rast v Maďarsku.

9:15 Súd v Moskve v pondelok vydal príkaz vziať do väzby šéfku medzinárodnej nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) Mariju Pevčich a ďalších spolupracovníkov väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného. Súdne rozhodnutie bolo vydané v neprítomnosti obvinených, ktorí žijú v exile.

Ako v pondelok informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) príkaz vziať do väzby bol okrem Marije Pevčich vydaný aj na Navaľného hovorkyňu Kiru Jarmyšovú, moderátora spravodajského kanála FBK na platforme YouTube Dmitrija Nizovceva a šéfku sociologického tímu FBK Annu Biriukovovú.

Pevčich, ktorá bola donedávna šéfkou investigatívneho tímu FBK, je v Rusku obvinená v niekoľkých prípadoch: v kauze šírenia dezinformácií o ruskej armáde, organizovania aktivít extrémistickej komunity a v prípade vandalizmu.

Nizovcev a Jarmyšová sú obvinení z rozširovania dezinformácií o konaní ruskej armády a Biriukovová má byť stíhaná za schvaľovanie terorizmu.

Konania vo veci šírenia dezinformácií – ruské úrady pod tým majú zvyčajne na mysli informovanie o vojne na Ukrajine, ktoré je v rozpore s oficiálnym stanoviskom ministerstva obrany – a v kauze schvaľovania terorizmu voči Navaľného blízkym spolupracovníkom boli začaté ešte v auguste 2022.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie v tejto veci nariadil aj lingvistické preskúmanie výrokov obvinených – zjavne ide o ich komentáre, ktoré zazneli počas strímov na kanále Populárna politika vysielajúcom prostredníctvom YouTube.

V decembri 2023 ruské ministerstvo vnútra zaradilo Pevčich a Nizovceva na zoznam hľadaných osôb. Spolu s Jarmyšovou sú v Rusku zaradení aj na zoznam tzv. zahraničných agentov.

V prípade týkajúcom sa založenia extrémistickej skupiny začali ruskí vyšetrovatelia konať ešte pred vojnou na Ukrajine. Navaľnyj bol v tejto kauze už odsúdený na 19 rokov väzenia v zariadení s osobitným režimom.

Navaľným založenú nadáciu FBK ruské úrady v roku 2021 označili za extrémistickú organizáciu. V praxi to znamená, že prevody peňazí na jej kontá, ako aj účasť na aktivitách FBK v čase po priznaní tohto štatútu považujú ruské orgány za trestný čin.

V roku 2023 bola medzinárodná protikorupčná nadácia FBK zaradená v Rusku aj do registra nežiaducich organizácií.

8:00 Ruské jednotky sa počas uplynulého dňa pokúšali preraziť ukrajinskú obranu na viacerých miestach, najtvrdšie boje sa odohrávali pri Avdijivke a Marjinke, celkovo sa počas 24 hodín odohralo 74 bojových stretov, uviedla agentúra Unian s odvolaním sa na ranné hlásenie ukrajinského generálneho štábu o situácii na bojisku. Ukrajinskí obrancovia podľa velenia pevne držia obranu a spôsobujú nepriateľovi citeľné straty. Rusko počas uplynulého dňa prišlo o ďalších 1 070 vojakov, celkové ruské straty od začiatku vojny pred 705 dňami ukrajinské velenie odhadlo na 383 180 vojakov.

7:50 Ukrajinská protivzdušná obrana počas noci na pondelok zostrelila všetkých osem dronov šáhed iránskej konštrukcie, ktorými Rusko útočilo na ukrajinské regióny, uviedlo ukrajinské letectvo. Rusi v noci tiež vypustili na Doneckú oblasť na východe krajiny štyri rakety, jednu Iskander-M a tri pôvodne protiletecké rakety S-300, prispôsobené k útokom proti pozemným cieľom. O prípadných škodách spôsobených týmito raketami sa velenie letectva nezmienilo, upozornila ruská redakcia BBC či server Meduza.

Ruské ministerstvo obrany naopak ohlásilo zostrelenie bezpilotného lietadla nad Brjanskou oblasťou, ktorá susedí s Ukrajinou.

7:10 V Rusku už vyrástla generácia športovcov, ktorí nemali šancu zúčastniť sa na olympijských hrách, posťažoval sa v tlači pol roka pred olympiádou v Paríži na „krízu ruskej atletiky“ slávny sovietsky – a potom ruský – skokan o žrdi Radion Gataullin. Paríž bude už treťou letnou olympiádou, na ktorej ruskí reprezentanti nevystúpia – najskôr to tak bolo kvôli škandálu so štátom riadeným dopingom, v súčasnosti v dôsledku vojny Ruska proti Ukrajine.

Ruskoooo Čítajte viac Rusko má generáciu bez olympijskej skúsenosti, možno sa zriekne aj ďalších hier

6:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij hovoril o riziku eskalácie ukrajinského konfliktu do tretej svetovej vojny, uviedol britský denník The Guardian. Spomenul ju v nedeľu v rozhovore pre nemeckú štátnu televíziu ARD, keď žiadal o zahraničnú pomoc.

Zelenskyj povedal, že ak Rusko zasiahne krajinu NATO, bude to „začiatok tretej svetovej vojny“. Na otázku, či je sklamaný z toho, že Nemecko neplánovalo dodať Ukrajine riadené strely Taurus, Zelenskij odpovedal, že je len sklamaný, že Nemecko nezohralo „úlohu, ktorú malo zohrať pri prvej okupácii Ukrajiny“. S odkazom na slabú reakciu západu na ruskú inváziu na Krym v roku 2014 povedal, že nešlo len o nemeckú odpoveď.

„Nie je to len o Olafovi Scholzovi,“ povedal. „Týka sa to európskych lídrov a USA.“ V USA Zelenskyj povedal, že Ukrajina má podporu z rôznych politických strán.

„Existujú jednotliví republikáni, ktorí nepodporujú Ukrajinu, ale drvivá väčšina demokratov a republikánov Ukrajinu podporuje,“ povedal.

O tom, či druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa ovplyvní podporu jeho krajiny, povedal, že politika USA nezávisí od jedinej osoby, píše The Guardian.

6:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu zverejnil príjmy, ktoré on a jeho rodina mali v uplynulých rokoch. Napísala to agentúra Reuters s tým, že prezident tak urobil v rámci snahy znížiť korupciu na Ukrajine a k podobnému činu vyzval aj ďalších ukrajinských predstaviteľov. Zo zverejnených dát vyplýva, že medzi rokmi 2021 a 2022 Zelenského príjmy výrazne klesli. Rusko na Ukrajinu zaútočilo na konci februára 2022, odvtedy sa napadnutá krajina bráni.

Príjmy Zelenského a jeho rodiny od roku 2020 klesajú, vyplýva z údajov zverejnených na webe prezidentskej kancelárie. V príspevku na webovej stránke svojho úradu www.president.gov.ua Zelenskyj uviedol, že on a jeho rodina mali v roku 2021 príjmy vo výške 10,8 milióna hrivien (takmer 264 000 eur), čo je o 1,2 milióna hrivien menej ako rok predtým. V tejto sume sú zahrnuté aj výnosy z predaja ukrajinských štátnych dlhopisov v hodnote 142 000 dolárov.

V roku 2022, keď na Ukrajinu vpadli ruské sily, príjem rodiny Zelenských klesol na 3,7 milióna hrivien (približne 90 234 eur). Príčinou bolo dočasné vypovedanie nájomných zmlúv na území Ukrajiny. Je to prvýkrát, čo ukrajinský prezident verejne priznal svoje príjmy. Zelenskyj hovorí, že štátni úradníci by mali zverejňovať svoje príjmy, aby zvýšili transparentnosť.

Zelenskyj vyzval aj ďalších ukrajinských predstaviteľov a politikov, aby zverejnili svoje príjmy v rámci snahy znížiť korupciu v krajine. Kyjev sa pokúša potlačiť korupciu v snahe urýchliť vstup do Európskej únie a NATO. Predstavitelia oboch blokov požadujú od Ukrajiny rozsiahle protikorupčné reformy. Podobné požiadavky má aj Medzinárodný menový fond a západní spojenci, ktorí poskytujú Ukrajine finančnú pomoc.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine