Putin odstrihol prístup k vodopádu v národnom parku. Zahrnul ho do svojej rezidencie

Ruský prezident Vladimir Putin zahrnul do jednej zo svojich neoficiálnych rezidencií v Karélii na severe Ruska štvormetrový vodopád Marjalachti, ktorý bol pôvodne súčasťou národného parku v oblasti Ladožského jazera, tvrdí ruský investigatívny portál Dosje. Prístup k vodopádu je teraz zakázaný, miesto je pod dohľadom a prírodný úkaz obklopuje plot s ostnatým drôtom.

29.01.2024 19:26
debata (208)

Oproti vodopádu vyrástol aj altánok. Ten slúži ako vyhliadkové miesto jedinému človeku, ktorý, ako uviedli novinári projektu Dosje, si „môže dovoliť ukradnúť vodopád“, teda Putinovi.

V málo známej rezidencii v Karélii neďaleko fínskych hraníc sa Putin zdržiava minimálne raz ročne a pobyt spája s návštevou Valaamského kláštora na ostrove Valaam, zistili novinári. Tí tvrdia, že sa im podarilo zaobstarať zatiaľ najlepšie zábery tohto prezidentovho sí­dla.

Rezidenciu podľa ich zistení tvoria tri domy s názvami Izba rybárov, Sýpka a Záhradný dom. Izbu a sýpku však podľa zhotovených záberov príliš nepripomínajú, ide skôr o vily.

Ich vzhľad je na Putina nezvyčajne moderný, podotkli novinári. V areáli sú okrem iného aj dva heliporty, móla pre jachty, farma na pstruhy či hospodárstvo, kde sa chovajú kravy. Asi štyri kilometre od areálu sa nachádza ďalšia rezidencia, ktorej vlastníkom je podľa zistenia projektu Dosje ruský oligarcha Roman Abramovič.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: SITA/AP, Vyacheslav Prokofyev
Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin

O Putinovej rezidencii už v roku 2016 informovala ruská televízia Dožď a v roku 2022 o nej znovu písal napríklad portál Meduza. Medzi oficiálnymi Putinovými rezidenciami objekt nefiguruje a v dokumentoch je ako jej vlastník uvádzaný miliardár a človek z Putinovho blízkeho okolia Jurij Kovaľčuk z Petrohradu.

Putin má rezidencií niekoľko, medzi oficiálne patrí Novo-Ogarjovo pri Moskve alebo Valdaj asi 400 kilometrov severozápadne od Moskvy. Médiá sa v minulosti venovali aj jeho utajovanému honosnému sídlu v Gelendžiku na pobreží Čierneho mora.

Putin Čítajte viac Protikorupčný Navaľného fond zverejnil dokument o údajnom luxusnom sídle Putina. Kremeľ to poprel
208 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin