Politický väzeň žiada o eutanáziu. Bez inzulínu ma čaká mučivá smrť, píše Putinovi

Je jedným z vyše osemsto Rusov, ktorých odsúdili za protest proti vojne s Ukrajinou. A hoci dostal trest na spodnej hranici sadzby, Gregori Vinter má vážne obavy, že tri roky v trestaneckom tábore neprežije. Chce radšej zomrieť hneď a bezbolestne.

30.01.2024 17:04
11Gregori Vinter Foto:
Politický väzeň Gregori Vinter žiada šéfa Kremľa o eutanáziu.
debata

Ľudskoprávny aktivista a vedec z Čerepovca, odsúdený na základe paragrafu o „vojenských dezinformáciách“, sa obrátil na prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou o eutanáziu. „Keďže viem, že najbolestivejšia smrť ma čaká vo väzení, žiadam Vás, aby ste mi umožnili dobrovoľnú medicínsku eutanáziu,“ napísal šéfovi Kremľa v liste, ktorý zverejnilo Radio Svoboda.

Vinter má popri iných chronických zdravotných komplikáciách cukrovku 2. typu, ktorá si vyžaduje každý deň injekcie inzulínu. Už vo vyšetrovacej väzbe si pretrpel výpadok predpísaných dávok. Po dvoch mesiacoch ho pre istotu z väznice poslali do domáceho väzenia. Od vynesenia rozsudku je však opäť v cele.

Gregori Vinter Foto: SOTA
Vinter SOTA Gregori Vinter

„Zo skúsenosti viem, že bez liekov bude môj život vo väzení veľmi krátky. Keď sa mi minie moja osobná zásoba inzulínu a súvisiacich liekov, tak v podmienkach úplnej absencie liekov v systéme Federálnej služby výkonu trestu nastane dlhé a bolestivé umieranie medzi cudzími, krutými a mimoriadne ľahostajnými ľuďmi,“ zdôvodnil svoju žiadosť adresovanú hlave štátu.

Paleontológ Vinter podľa Radia Svoboda tvrdí, že vďaka dobrému sovietskemu biologickému vzdelaniu pozná mnoho metód samovrážd vrátane celkom bezbolestných. „Ale v trestaneckom tábore zostávajú len veľmi kruté spôsoby smrti,“ upozornil.

Ako za Stalina

„Pre mňa, ktorý som prežil mozgovú príhodu, klinickú smrť počas covidu a v roku 2018 pokus pripraviť ma o život, znamená nepodmienečné väzenie v skutočnosti popravu spojenú s dlhodobým utrpením a bolestivou smrťou,“ píše väznený aktivista, ktorý krátko po zatknutí ohluchol na jedno ucho, čo pripisuje neľudským podmienkam vo vyšetrovacej väzbe. V cele, kam ho zavreli v tom, v čom ho z domu odviedli – v tričku a krátkych nohaviciach, bola podľa neho v noci teplota vzduchu menej ako 6 stupňov Celzia.

Situáciu v dnešnom Rusku Vinter prirovnáva k obdobiu veľkého stalinského teroru. "Toto nie je len rok 1937 – toto je zvrátený patologický sadizmus, ktorým je dnes ruská Federálna služba výkonu trestu známa po celom svete,“ cituje ho portál rádia Echo.

Barysnikov SOTA Čítajte viac Ohováral ruskú armádu? Rozsudok zabíja chorého penzistu i jeho 97-ročnú matku

Obhajca obžalovaného potvrdil, že 55-ročný paleontológ môže zostať úplne bez liekov. „Tento list je gestom zúfalstva. Veď predtým bol vo vyšetrovacej väzbe, kde mal veľké problémy s inzulínom, a keby mu vtedy kamaráti nepriniesli lieky, nikto nevie, čo by sa stalo," povedal pre portál Severreal.org Vinterov advokát Sergej Tichonov. „Sám som diabetik a chápem, čo to je. Nedostatok liekov vo Federálnej službe výkonu trestu je systémový problém,“ dodal.

Na svoje problémy s cukrovkou Vinter upozorňoval už pred vynesením rozsudku. Vo vyhlásení pre verejnosť, ktoré rozšírili jeho priatelia, sa sťažoval, že zdravotnícke pomôcky, ktorými kontroloval svoj stav, mu odobrali. Diétnu stravu nedostáva. „Ústav predbežného zadržania nemá vlastné lieky, používam len tie, ktoré som mal pri sebe. Je desivé pomyslieť si, čo sa stane, keď sa mi lieky minú.“

Nenávisť voči štátu?

Vintera, ktorého ľudskoprávna organizácia Memorial, v Rusku úradne rozpustená, uznala za politického väzňa, odsúdili za príspevok na sociálnej sieti VKontakte. V ňom na jar 2022 spomenul masakry civilistov v Rusmi okupovanej Buči, Irpini a v obliehanom Mariupole. Vo vyhlásení pre verejnosť píše, že bez ohľadu na to, že dve desaťročia sa venoval charite, vodil siroty z detského domova do múzeí a na pikniky, angažoval sa pri ochrane zvierat, ho súd uznal za vinného „z politickej a ideologickej nenávisti voči štátu“.

Russian Dissident Sanctions Čítajte viac Putinovho väzňa čaká doživotie. Presnejšie: pokiaľ Putin žije

V Čerepovci, 300-tisícovom meste, asi 400 kilometrov severne od Moskvy, kde bez ohľadu na ruskú agresiu proti Ukrajine stále hrajú za miestny klub Severstaľ slovenskí hokejisti Adam Liška a Christián Jaroš, má Vinter povesť neohrozeného ľudskoprávneho a ekologického aktivistu. Roky šéfoval miestnej pobočke hnutia Za ľudské práva. Upozorňoval na porušovanie práv väzňov, prenasledovanie ľudí z LGBTI komunity, bojoval proti výrubu lesa. Bol tiež známy ochranca zvierat. Vo svojom byte prichýlil desať mačiek z ulice, pre ktoré potom, pred nástupom do väzby, musel narýchlo hľadať nových majiteľov.

Prvýkrát sa ocitol vo väzbe už roku 2020. Vtedy ho stíhali na základe paragrafu o „dezinformáciách“ počas pandémie. „Na svojej stránke na VKontakte napísal, že skupinu väzňov previezli z čerepoveckej väzobnej väznice č. 3 bez dodržania hygienických opatrení v rovnakom vozni s pacientmi s koronavírusom. Keď skončil vo vyšetrovacej väzbe v Čerepovci, surovo ho zbili: mučili ho paralyzérom a zlomili mu nohu,“ informovalo Radio Svoboda. Pôvodne ho vtedy odsúdili na dva roky väzenia. Odvolací súd mu trest zmenil na 600 hodín nútených prác.

Zúfalá žiadosť Vintera o milosrdnú smrť zjavne nemá šancu byť vypočutá. „Neposkytnú mu žiadnu eutanáziu, pretože zákony Ruskej federácie ju neumožňujú," cituje portál Severreal.org regionálneho aktivistu Jevgenija Domožirova. "Ruská federácia je fašistická diktatúra, ktorá považuje ľudské choroby za normu a používa ich na mučenie,“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #občiansky aktivista #politický väzeň #vojna na Ukrajine #Ľudskoprávny výbor