Pri páde z najvyššej českej hory zahynuli dvaja ľudia. Obetí môže byť viac

Na severnej strane najvyššej hory v Českej republike Snežka v utorok zomreli dvaja ľudia, ktorí sa zrútili zo svahu. Podľa hovorcu českej horskej služby Marka Fryša zrejme pochádzali z Poľska. Hovorkyňa poľskej leteckej záchrannej služby televízii TVN24 povedala, že záchranári pátrajú po ďalšom jednom až dvoch ľuďoch.

30.01.2024 18:10
horská služba česko záchranári Foto:
Ilustračná snímka
debata

Horská služba v Peci pod Snežkou dostala správu o nešťastí okolo 14.00 h od poľskej turistky. „Oznámila pád viacerých osôb zo Snežky na poľskú stranu do kotla (riečky) Lomniczka. Informáciu potvrdil aj záchranár HS vykonávajúci službu na Sliezskom dome. Na pomoc zraneným sa okamžite vydala šesťčlenná skupina záchranárov z Pece pod Snežkou a poľskej horskej služby GOPR,“ uviedol hovorca Horskej služby Českej republiky Fryš.

Do sedla pod Snežkou zamierili tiež tri vrtuľníky zdravotníckej záchrannej služby z českej strany a jeden poľský. „Po niekoľkých minútach pátrania horskí záchranári našli dve telá bez známok života. Podľa prvých informácií z miesta zásahu išlo o poľských turistov. Jeden z nich skĺzol z vrcholu a zastavil sa zhruba 250 metrov pod Jubilejnou cestou. Telo druhého turistu bolo objavené až na dne údolia,“ poznamenal Fryš.

HZS, vrtuľník, záchranári Čítajte viac Lavína strhla dvoch mužov vo Veľkej Fatre, jedného sa už nepodarilo oživiť

Hovorkyňa poľskej leteckej záchrannej služby Justyna Sochacká povedala, že záchranári stále pátrajú po jednom alebo dvoch ľuďoch. Najskôr ich hľadali z vrtuľníka, nikoho však nenašli. Potom do akcie vyrazili po zemi členovia poľskej horskej služby.

„Doterajšie pátranie nepotvrdilo, že by sa mal na mieste nachádzať niekto iný,“ povedal ČTK o 17:15 hovorca Zdravotníckej záchrannej služby Kráľovského kraja Ivo Novák. „Vrtuľník sa v tejto chvíli vracia na základňu do Hradca Králové,“ dodal.

Snežka (1 603 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Krkonoše aj v celom Česku. Vrcholom prechádza hranica s Poľskom.

Zľadovatené svahy

Horská služba v Krkonošiach už pred niekoľkými dňami upozornila, že podmienky pre turistiku sú náročné, pretože svahy sú zľadovatené. „Už niekoľko dní platí v Krkonošiach výstraha pred zľadovateným terénom na hrebeňoch. Ešte v priebehu včerajšieho dňa sa odohrala na svahoch Snežky obdobná akcia, ktorá sa však zaobišla bez zranení,“ dodal Fryš.

Nehody s viacerými obeťami sú v Krkonošiach pomerne výnimočné. Napríklad v júni 2022 zahynuli v dôsledku nepriazne počasia traja ľudia, keď na ich auto spadol strom, jeden človek z vozidla skončil v nemocnici. Nehoda sa stala na ceste II/252 do Malej Úpy. Pád asi 30 metrov vysokého smreka tam pravdepodobne spôsobil poryv vetra. V marci 1998 potom zomreli dvaja horolezci, ktorí traverzovali v Labskej bani cez Assmanovu plošinu. Pri zostupe žľabov sa utrhol snehový previs a muži spadli z asi 200-metrovej výšky a zahynuli.

lavína, Tignes, pátranie, sneh Čítajte viac V rakúskych Alpách zahynul Slovák, lavína v talianskych Alpách zabila dvoch turistov

Členovia českej a poľskej horskej služby si každoročne 16. januára pripomínajú úmrtie členov horskej služby Jána Messnera a Štefana Spustu. Obaja muži zomreli v januári 1975 pri záchrane turistu na Snežke. Messner a Spusta sa vydali na pomoc turistovi, ktorý sa pri zostupe zo Snežky pokrytej ľadom nešťastnou náhodou zrútil na poľskú stranu hory. Keďže nešlo o plánovanú záchrannú akciu, nemali so sebou istiace pomôcky, napriek tomu neváhali a rozhodli sa pomôcť. To sa záchranárom stalo osudným. Tragickú udalosť vtedy neprežil ani turista.

debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #hory #Sněžka #tragické úmrtie