Putin sa na predvolebných debatách nezúčastňuje, vysvetlenie má zakaždým iné

Ruský prezident Vladimir Putin sa od začiatku svojho pôsobenia vo vrcholnej politike nezúčastňuje na predvolebných debatách, pričom Kremeľ zakaždým prichádza s iným vysvetlením, prečo je to tak. V tomto roku sa Putinov hovorca Dmitrij Peskov obmedzil na lakonické: "Prezident sa na predvolebných debatách nezúčastňuje." V minulosti však on alebo Putin prichádzali s obsiahlejšími a vcelku rôznorodými vysvetleniami, keď predvolebné kampane označovali za nezmyselnú hru alebo argumentovali napríklad aj Putinovou dovolenkou, napísal portál Meduza.

31.01.2024 07:55
debata (13)
Proti Rusom. Rýchlo a zbesilo
Video
Ukrajinskí obrnenci v príprave na boj proti Rusom. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Vzostup Putina sa začal na prelome rokov 1999 a 2000, keď vtedajší prezident Boris Jelcin na Silvestra oznámil, že opúšťa prezidentský post a že povinnosti prezidenta bude do volieb plniť Putin. Pred voľbami v marci 2000 potom Putin vyhlásil, že si nevie svoju účasť v debatách predstaviť, pretože predvolebné kampane sú nehanebné. „Všetky súvisia s tým, že je potrebné sa pozrieť do očí miliónom ľudí a dať im nejaké sľuby s vedomím, že nie sú splniteľné,“ uviedol vtedy podľa Meduzy Putin.

Pre neúčasť na predvolebných debatách v roku 2004 prišiel s vysvetlením, že debaty nie sú zaujímavé, sú nezmyselnou hrou a že všetko, čo mohol povedať, alebo čo mohol urobiť, už povedal alebo ukázal počas svojho prvého prezidentského obdobia.

Má Putin dvojníkov? Posúďte sami

Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

Fotogaléria
Vladimir Putin na snímke z roku 2004 s...
Putin s vtedajším americkým prezidentom...
+7Putin s opernou divou Annou Netrebko v roku 2008.

V roku 2008 Putina na štyri roky v prezidentskom kresle vystriedal vtedajší premiér Dmitrij Medvedev, ktorý mal Putinovu podporu. Putin po ňom prevzal post predsedu vlády. Putin sa tak na štyri roky stiahol z čela Kremľa, aby mohol kandidovať v nasledujúcich voľbách.

V roku 2012 potom Peskov uviedol, že si Putin ako premiér v súlade so zákonom musí vybrať dovolenku. V roku 2012 bol Putin novozvolený na šesťročné prezidentské obdobie namiesto predchádzajúceho štvorročného.

Dvojník Putina sa opýtal Putina, či má dvojníkov
Video

Na konci roka 2017, pred voľbami v roku 2018, Peskov vyhlásil, že Putin nemá tak či tak vo voľbách konkurentov. „Ide o to, že Putin je súčasnou hlavou štátu. A v tomto prípade sa jeho kandidatúra samozrejme riadi inými zákonmi. Aj keď to sú tie isté zákony ako pre všetkých ostatných kandidátov, tak otlačok tohto súčasného prezidenta samozrejme, povedzme, úplne mení situáciu,“ vyhlásil vtedy Peskov.

V roku 2020 Rusi odhlasovali zmeny ústavy, ktoré Putinovi umožnia v prípade víťazstva vo voľbách zotrvať na prezidentskom poste až do roku 2036. Jeho víťazstvo v najbližších voľbách je takmer isté.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine