Armáda NATO smeruje na východ. Rusko vníma enormné vojenské manévre aliancie ako hrozbu

Rusko vníma vojenské cvičenie aliancie NATO, ktoré sa pod názvom Steadfast Defender 2024 začalo v Európe, ako hrozbu pre svoju bezpečnosť. Uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že v ponímaní Ruska je NATO nástrojom konfrontácie.

31.01.2024 14:10
debata (44)

Na cvičení Steadfast Defender 2024 – najväčšieho od cvičenia Reforger v roku 1988, počas studenej vojny – sa zúčastní približne 90 000 vojakov, pripomenula agentúra AFP.

NATO v Moldavsku na Rusov vytiahlo rýchly trojzubec
Video
Vojaci z Moldavska, Rumunska a US cvičením Rapid Trident 2023 (Rýchly trojzubec) posilnili vzťahy medzi spojencami z NATO a Kišiňovom, ktorý je dlhodobým partnerom v Severoatlantickej aliancie. / Zdroj: NATO

Peskov tvrdil, že aliancia NATO bola koncipovaná a vytvorená pod vedením Spojených štátov amerických ako nástroj konfrontácie a svoju vojenskú infraštruktúru smerom k ruským hraniciam „už niekoľko desaťročí, bez prestávky“.

USS Gerald Ford / Vojnová loď / Lietadlová loď / Čítajte aj 90-tisíc vojakov, 80 lietadiel, 50 lodí. Začali sa najrozsiahlejšie manévre NATO od studenej vojny

„Samozrejme, že je to pre nás hrozba, tak sa k nej správame a neustále prijímame vhodné opatrenia na jej riešenie,“ povedal Peskov v odpovedi na otázku, či Rusko toto vojenské cvičenie považuje za hrozbu.

Ako by Američania po boku spojencov bojovali vo vojne
Video
Saber Junction sú každoročné manévre amerických pozemných síl so spojencami z NATO. Tentoraz sa do tohto cvičenia zapojilo štyritisíc vojakov zo 16 rôznych krajín, ktorí spolu cvičili v Spoločnom mnohonárodnom stredisku pripravenosti neďaleko Hohenfelsu v Nemecku. / Zdroj: US Army

Cvičenie Steadfast Defender 2024 sa potrvá štyri mesiace – od 31. januára do 31. mája. Zúčastňujú sa na ňom stovky kusov techniky a približne 90 000 príslušníkov armád zo všetkých krajín NATO.

Iskander, atómovky, jadrové zbrane Čítajte aj Rusko sa pripravuje na atómový útok. Vedci vyrobili podrobný simulátor pre armádu

Program cvičenia je navrhnutý tak, aby simulovali reakciu NATO na útok súpera, akým je Rusko. Zapojí sa do nich aj približne 50 plavidiel. Manévre budú pozostávať zo série menších cvičení a budú sa konať v lokalitách od Severnej Ameriky po východné krídlo NATO, blízko ruských hraníc.

Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
+7Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
44 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #NATO #vojenské cvičenie #Steadfast Defender