Rakušan predstavil 33 opatrení na zlepšenie bezpečnosti v Česku

Český minister vnútra Vít Rakušan predstavil v stredu Bezpečnostnej rade štátu prvý komplexný materiál k tragickému útoku na Univerzite Karlovej a tiež 33 opatrení na zlepšenie bezpečnosti. Okrem ministerstva vnútra sa týkajú aj rezortov školstva a zdravotníctva. Podľa českého premiéra Petra Fialu ide o dôkladne premyslené kroky.

31.01.2024 20:13
Vít Rakušan Foto: ,
Český minister vnútra Vít Rakušan informuje o masovej streľbe na Univerzite Karlovej, 21. decembra 2023
debata

„Polícia zlepší analytické nástroje, znovu preverí aktuálne postupy a výcvik a zameria sa aj na osvetu a vzdelávanie v oblasti mäkkých cieľov. Hasičský záchranný zbor pripraví nový spôsob rýchleho informovania obyvateľov, ministerstvo vnútra zaistí školenia. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva zaistí prípravu na nový zákon o zbraniach a dôslednú digitalizáciu systému,“ vymenoval príklady opatrení premiér.

Video
Streľba v Prahe: Študenti na rímse, výstrely zo strechy, všade množstvo policajtov

Rezort školstva by mal podľa jeho slov vytvoriť bezpečnostné štandardy pre vysoké školy či pokračovať v poskytovaní psychologickej pomoci na univerzitách.

Praha Čítajte viac Pieta pred Filozofickou fakultou v Prahe sa skončila. Budova sa otvorí vo februári

Rakušan priblížil, že rezort vnútra spolu s políciou už teraz ponúka všetkým univerzitám možnosti expertného poradenstva, aktualizuje metodiky a pripravuje tiež informatívnu kampaň pre verejnosť, do ktorej chce osloviť aj influencerov. „Bude to zamerané nielen na krízové situácie, ale aj na detabuizáciu psychických ochorení,“ avizoval minister.

Okrem toho pripravujú nový efektívny nástroj na rozosielanie varovných správ v prípade aktuálneho nebezpečenstva prostredníctvom technológie cell broadcast (ide o spôsob odosielania správ viacerým používateľom mobilných telefónov v definovanej oblasti súčasne). Dodal, že o tom budú rokovať s mobilnými operátormi.

Video
Zásah českej polície na fakulte v Prahe

Minister vnútra má predložiť vláde dopodrobna rozpracované opatrenia do 26. júna. Cieľom opatrení je podľa neho dosiahnuť zvýšený pocit bezpečnosti verejnosti. „Robíme maximum pre to, aby sme investovali do prevencie, ale celkom eliminovať činy osamelých útočníkov nie je možné,“ povedal Rakušan.

Fiala vyhlásil, že udržanie a zvýšenie bezpečnosti nie je len záležitosťou štátu, ale je to spoločná zodpovednosť všetkých občanov. Dodal, že hoci bola masová streľba na UK bezprecedentnou udalosťou, ktorá otriasla celou spoločnosťou, stále platí, že ČR patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete.

praha Čítajte viac Strelec z Prahy má na svedomí 14 životov. Ako prvého zabil otca, na konci aj seba
debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Vít Rakušan