Čaputová v Toronte: Globálnym výzvam nemožno čeliť bez zapojenia súkromného sektora

Vlády musia riešiť výzvy ako klimatická kríza, bezpečnosť či digitalizácia. Nemôžu to však robiť bez zapojenia, inovácií a vedenia zo strany súkromného sektora. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na otvorení slovensko-kanadského biznis fóra v kanadskom Toronte.

31.01.2024 20:55
Zuzana Čaputová Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová vystupuje s prejavom počas podnikateľského fóra v Toronte 31. januára 2024
debata (15)

„Vlády môžu pomôcť vytvoriť príležitosti a podmienky na úspech. Do roku 2026 Slovensko preinvestuje viac ako 3,6 miliardy eur alebo 5,3 miliardy kanadských dolárov z plánu obnovy na podporu zelenej a digitálnej transformácie a nových technológií. V nasledujúcich šiestich rokoch budeme každoročne zvyšovať verejné financovanie výskumu, vývoja a inovácií o 14 percent,“ povedala Čaputová.

Video
Čaputová v Kanade, stretla sa s Trudeauom

Poukázala na ruskú inváziu na Ukrajinu, útok Hamasu na Izrael a napätie v Červenom mori, ktoré nanovo definujú bezpečnosť, energetické a obchodné vzorce. Vzostup nových technológií a umelej inteligencie podľa slovenskej prezidentky otvára ľudstvu úplne novú digitálnu kapitolu.

Vlajky Slovenska a Kanady pri prehliadke...
Uprostred prezidentka Zuzana Čaputová a jej...
+7Vlajky Slovenska a Kanady v Ottawe 29. januára...

„Stále je tu veľká globálna výzva – klimatická kríza. Musíme prejsť na ekologickejší a udržateľnejší model rozvoja. Pretože ten starý, založený na fosílnych palivách a znečistení, je zastaraný a mimo dosahu potrieb našej planéty,“ podotkla.

Všetko je podľa Čaputovej obrovskou príležitosťou pre slovenských miestnych a medzinárodných partnerov. „Slovensko je otvorené pre podnikanie,“ skonštatovala.

Prezidentku počas jej cesty v Kanade a USA sprevádza početná podnikateľská delegácia zložená z predstaviteľov firiem, ktoré sa venujú zelenej transformácii, udržateľnej energii a digitálnym technológiám.

Zuzana Čaputová / Justin Trudeau / Čítajte viac Po vyše 20 rokoch zavítala slovenská hlava štátu do Kanady. Čaputová sa stretla s premiérom Trudeauom
15 debata chyba
Viac na túto tému: #súkromný sektor #Zuzana Čaputová