Ďalšia krajina sa obrátila Rusku chrbtom. Z Moskvy sme sklamaní, tvrdí Arménsko

Arménsko sa už nemôže spoliehať na Rusko ako na svojho hlavného obranného a vojenského partnera, uviedol dnes podľa agentúry Reuters arménsky premiér Nikol Pašinjan. Dôvodom je podľa neho opakované sklamanie zo strany Moskvy. Jerevan by mal naopak nadviazať užšie vzťahy s Francúzskom a Spojenými štátmi, domnieva sa premiér.

02.02.2024 10:29
debata (20)

Vzťahy Západu a Ruska sú na bode mrazu okrem iného v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu z predvlaňajšieho februára.

Blinken: Mocná ruská armáda? Je iba druhá najsilnejšia na Ukrajine
Video
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v prejave v Helsinkách povedal, že len za posledných šesť mesiacov vojny zaznamenalo Rusko 100-tisíc obetí. / Zdroj: Ministerstvo zahraničia USA

„Musíme si uvedomiť, s kým môžeme naozaj udržiavať vojensko-technické a obranné vzťahy,“ povedal Pašinjan v rozhovore s arménskym rozhlasom. „Predtým bolo 95 až 97 percent našich obranných vzťahov s Ruskou federáciou. Tak to už teraz z objektívnych a subjektívnych dôvodov byť nemôže,“ vyhlásil premiér, podľa ktorého by Arménsko malo nové bezpečnostné väzby budovať okrem Washingtonu a Paríža tiež s Indiou alebo Gruzínskom.

Nikol Pašinjan Čítajte aj Arménsky premiér Pašinjan odmietol účasť na summite vojenskej aliancie vedenej Ruskom

Rusko bolo hlavným spojencom Arménska, bývalej sovietskej republiky susediacej s Gruzínskom, Iránom, Azerbajdžanom a Tureckom. Pašinjan označil prílišné spoliehanie sa na Rusko najmä v strategických otázkach za chybu už vlani na jeseň, keď vyvrcholil dlhoročný spor Arménska a Azerbajdžanu o Náhorný Karabach. Baku po bleskovej vojenskej ofenzíve prevzalo nad horskou enklávou plnú kontrolu a väčšina z asi 120-tisíc tamojších etnických Arménov utiekla v strachu z represií.

Moskva tvrdí, že za porážku v Náhornom Karabachu môže Pašinjanova neschopnosť orientovať sa v zložitej situácii na južnom Kaukaze, píše Reuters.

Pašinjan Čítajte aj Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

Francúzsko vlani na jeseň podporilo Arménsko okrem iného dodávkou systémov protivzdušnej obrany. Západoeurópska krajina je zároveň domovom jednej z najväčších arménskych diaspor na svete.

Arménsko sa vo štvrtok oficiálne pripojilo k krajinám, ktoré sa riadia verdiktmi Medzinárodného trestného súdu v Haagu (ICC). Tento súd pred časom vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine a Moskva avizovaný krok Jerevanu kritizovala. Teraz platí, že ak by Putin do Arménska prišiel, musel by byť zatknutý a vydaný do Haagu.

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC / Čítajte aj Putin si zavaril na ďalší zatykač z Haagu. Povolil deportácie Ukrajincov bez ruského pasu
20 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #západ #Arménsko #Nikol Pašinjan