USA útočili na iránske revolučné gardy v Iraku a Sýrii. Biden: Americká odpoveď bude pokračovať

Americké sily v piatok v Iraku a Sýrii zasiahli vyše 85 cieľov pri úderoch proti jednotkám Kuds spadajúcim pod iránske revolučné gardy im spriazneným ozbrojeným skupinám, uviedlo regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM. Bombardovanie je reakciou Washingtonu na nedeľný útok dronom, ktorý zabil troch amerických vojakov na základni na severovýchode Jordánska a nadväzoval na desiatky podobných útokov na americké jednotky v oblasti. Prezident USA Joe Biden vyhlásil, že americká reakcia na zabitie troch vojakov v Jordánsku začala a bude pokračovať podľa toho, ako USA uznajú za vhodné.

02.02.2024 22:30 , aktualizované: 03.02.2024 00:03
Joe Biden Foto: ,
Prezident USA Joe Biden sa víta s vojakmi na americkej vojenskej základni v Doveri počas príchodu pozostatkov troch amerických vojakov, ktorí zomreli po dronovom útoku na základňu na severovýchode Jordánska, 2. február 2024
debata (242)

Biden zároveň dodal, že USA sa neusilujú o konflikt na Blízkom východe, ale odpovedia na akékoľvek úspešné útoky proti Američanom.

„Dnes popoludní americké jednotky na môj pokyn zasiahli ciele a zariadenia v Iraku a Sýrii, ktoré IRGC (anglická skratka iránskych revolučných gárd, pozn. red.) a spriaznené milície používajú na útoky na americké jednotky. Naša odpoveď začala. Bude pokračovať v časoch a miestach, aké si zvolíme,“ odkázal Biden.

Denník The New York Times píše o „ostrej eskalácii“ vojny na Blízkom východe, ktorej sa americká vláda od jesene snažila vyhnúť.

Bagdad označil americké údery v Iraku za porušenie svojej suverenity, cituje AFP vládu. Biely dom uviedol, že USA informovali Bagdad o plánovaných útokoch na proiránske ciele vopred. Zasiahnuté podľa neho boli tri ciele v Iraku, štyri v Sýrii.

Americká armáda uviedla, že piatkové bombardovanie zasiahlo skupiny zodpovedné za útoky na americké a spojenecké jednotky „a ich sponzorov z iránskych revolučných gárd“. Američania podľa vyhlásenia údery podnikli o 22:00 SELČ a použili pri tom viac ako 125 kusov navádzanej munície.

„Zasiahnuté zariadenia zahŕňajú veliteľské a kontrolné operačné stanovištia, spravodajské stanovištia, sklady rakiet, striel a bezpilotných lietadiel a zariadení z logistických a muničných reťazcov,“ uviedol CENTCOM. Podľa zdrojov amerických médií by pritom mohlo ísť o prvú vlnu operácie, ktorá bude v nasledujúcich dňoch pokračovať.

Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) pri dnešných úderoch len na východe Sýrie zahynulo najmenej 13 proiránskych bojovníkov. Organizácia o tom informovala na sieti X. Americké letectvo podľa nej cielilo na vojenské objekty neďaleko miest Madžádín a Dajr az-Zaur v blízkosti irackých hraníc.

Lloyd Austin Čítajte viac USA zaútočia v Iraku a Sýrii. Je to nebezpečná chvíľa na Blízkom východe, vyhlásil šéf Pentagonu
242 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Blízky východ