Ruský podplukovník chváli úder proti Dubčekovi. Moskva podľa neho zabránila veľkej vojne v Európe

Bývalý sovietsky dôstojník Vladislav Suncov, ktorý sa v roku 1968 zapojil do okupácie Československa, tvrdí, že prišiel brániť výdobytky socializmu a bojovať proti domácej kontrarevolúcii. Na svojej webovej stránke, ktorú vytvoril ešte v roku 2007, ruský podplukovník vo výslužbe píše, že dostal rozkaz chytať špiónov, diverzantov a ďalšie nepriateľské osoby.

06.02.2024 06:00
vik33-23-25-boj o rozhlas 1968 2 Foto:
Tanky na Vinohradskej triede v Prahe pred ústredím Československého rozhlasu v auguste 1968.
debata (233)

Suncov odmieta fakt, že invázia vojsk Varšavskej zmluvy bola brutálnym porušením štátnej suverenity. Vojenskú operáciu Dunaj v auguste 1968 hodnotí ako geniálne pripravenú i uskutočnenú v krátkom čase (v tomto jedinom má pravdu, lebo armádni stratégovia z celého sveta sa zhodujú, že Moskva dosiahla svoj cieľ bleskurýchlo).

Knažko a Budaj o ruskom zámere odmeniť okupantov: Je to nepriateľský akt!
Video
Zdroj: TV Pravda

Lož o kontrarevolučných silách s podporou CIA

Pohľad Suncova na vpád vojsk, ktorý pochoval reformy československého lídra Alexandra Dubčeka, vyzerá ako z učebnice v ére Sovietskeho zväzu. Napísal, že v roku 1956 nevyšiel protikomunistický prevrat v Maďarsku a tak sa kontrarevolučné sily s podporou CIA rozhodli pre nový atak na socialistické zriadenie: „Vybrali si Československo."

Suncov pokračuje takto: „So súhlasom vlády v Československu v tomto období zosilnela kontrarevolučná propaganda. Pomocou médií začali kontrarevolučné sily očierňovať a hádzať blato na socialistický systém a spoločenstvo socialistických mocností."

Výstava fotografií Ladislava Bielika August 68 - Tri dni pred inváziou
Video
Zdroj: TV Pravda

Napriek tomu, že Dubčekovo politické vedenie vôbec nepomýšľalo na odchod z vojenského paktu Varšavskej zmluvy, Suncov, naopak, považoval tento scenár za realistický. Je presvedčený, západné krajiny nespali: „Pre NATO bolo lákavé vytrhnúť Československo zo socialistického spoločenstva, získať na jeho území koridor k hraniciam Sovietskeho zväzu a zároveň rozdeliť krajiny Varšavskej zmluvy na dva samostatné regióny," Dodáva, že v danej situácii sa studená vojna mohla kedykoľvek zmeniť na „horúcu“, preto sa svet opäť ocitol na pokraji vojny.

Suncov: Planéte stála nad priepasťou

Napriek tomu, že takzvaný pozývací list adresovala Moskve iba hŕstka kolaborantov, Suncov naznačuje, že o intervenciu žiadalo vlastne politické vedenie štátu: „Vo chvíli, keď planéta stála nad priepasťou, pár krokov od katastrofy, museli krajiny Varšavskej zmluvy so súhlasom československej vlády poslať svoje jednotky na územie Československa."

© Ladislav Bielik, Rozhovor s tankistom /...
Protestné zhromaždenie na Šafárikovom námestí.
+18Sovietske tanky v uliciach Bratislavy smerujú...

Príslušníkov Sovietskej armády, ktorí boli v skutočnosti okupanti, Suncov označil za hrdinov: „Vojaci preukázali veľa vytrvalosti a odvahy, aby zachovali mier v krajine v týchto ťažkých podmienkach provokácií, vydierania a vrážd."

Podplukovník pokračuje v opisovaní udalostí naďalej nehoráznym spôsobom: „Mladí muži v čiernych bundách jazdili po dedinách a vyhrážali sa roľníkom násilím, ak by sa dostali do kontaktu s vojakmi a dôstojníkmi spojeneckých armád." Dopĺňa, že tí, čo strieľali, neboli cudzí vojaci, ale kontrarevolucionári v Prahe a v Bratislave. Tvrdí, že na mušku si brali sovietskych vojakov. Strelné zbrane však viackrát použii okupanti, vedenie štátu rozkázalo svojim ozbrojeným zložkám neklásť odpor, aby sa predišlo veľkému krvipreliatiu.

Československo, sovietske tanky Čítajte viac Rusi obhajujú inváziu z augusta 1968: Do Prahy chcelo vtrhnúť NATO

Porovnanie s Juhosláviou

Suncov našiel jednu nezmyselnú paralelu s krvavým vývojom na Balkáne pred troma desaťročiami: „Prítomnosť ozbrojených síl bratských krajín Varšavskej zmluvy v Československu na jeseň 1968 nebola aktom okupácie, ale faktorom, ktorý zabezpečil mier a stabilitu v Európe. A nebyť vojsk Varšavskej zmluvy, v Československu by sa stalo to, čo sa udialo v Juhoslávii." Česi a Slováci vtedy vôbec nepomýšľali na rozdelenie spoločného štátu, naopak, vývoj sa uberal k zakotveniu rovnoprávneho postavenia oboch národov. Výsledkom bolo prijatie ústavného zákona o československej federácii v októbri 1968.

Podplukovník nešetrí chválou okupantov: „Nikto z vojakov sovietskej armády nevedel, ako dlho ide do Československa a či sa vráti domov. Vedeli jednu vec: potrebovali pomôcť bratskému ľudu, ako to bolo v roku 1945, pričom nešetrili silami ani životom."

Putin Čítajte viac Sovietske tanky v Budapešti a v Prahe boli chybou, prekvapil Putin. Tie na Ukrajine opomenul

V závere textu Suncov, ktorý má už 93 rokov, zdôraznil, že je svätá povinnosť uchovať pravdu o augustových udalostiach v Československu ruským deťom a vnukom. Podplukovník zaslepený komunistickou ideológiou niekdajšieho šéfa Kremľa Leonida Brežneva, ktorý nariadil inváziu, ešte konštatuje toto: „Každý, kto sa pokúšal a pokúša očierniť operáciu Dunaj, by mal pochopiť, že sovietske vojská a vojská Varšavskej zmluvy svojou prítomnosťou v Československu v tých alarmujúcich dňoch leta a jesene 1968 zabránili novej vojne v Európe, ktorá v podmienkach konfrontácie medzi dvoma politickými systémami môže kedykoľvek vypuknúť."

Facebook X.com 233 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #August 68