Britský kráľ Karol III. sa po prvý raz od oznámenia o rakovine objavil na verejnosti

Britský kráľ Karol III. sa v utorok popoludní po prvý raz od oznámenia o ochorení na rakovinu objavil na verejnosti. Videli ich s manželkou Camillou v aute, potom odleteli vrtuľníkom do vidieckeho sídla Sandringham na východe Anglicka, informovali britské médiá. Podľa nich sa pred odchodom krátko stretol so svojím mladším synom Harrym, ktorý za otcom priletel do Londýna zo Spojených štátov. Oznámenie o tom, že kráľ trpí rakovinou ovládlo titulné strany britských médií, vyjadril sa k nemu aj premiér Rishi Sunak.

06.02.2024 09:53 , aktualizované: 22:40
Britain Royals Foto: ,
Kráľ Karol III. na zábere z decembra 2023.
debata (2)

Bulvárny denník Daily Mail citoval premiéra Sunaka, podľa ktorého je šťastie, že sa na ochorenie prišlo včas. Ďalšie bulvárne noviny The Sun si všímajú, že Karol III. informoval členov svojej rodiny osobne, a špekulujú, či diagnóza ovplyvní vzťahy medzi princom Harrym a jeho otcom, ktoré médiá označujú za nedobré. Denník The Times sa zameral na povinnosti Karola III. na čele britskej monarchie, z ktorých časť teraz prevezme jeho starší syn princ William; viac do popredia pravdepodobne vystúpi tiež kráľova manželka Camilla.

Kráľovi Karolovi III. položili korunu na hlavu
Video
Korunovácia Karola III., Londýn, 6. mája 2023. / Zdroj: ta3

Krátko po 15: 30 britského času (16: 30 SEČ) polícia zastavila dopravu v okolí londýnskeho paláca Clarence House. Karol s Camillou odtiaľ odišli autom do Buckinghamského paláca, z ktorého areálu sa krátko po ich príchode vzniesol vrtuľník. Podľa reportérov stanice Sky News bola na kráľovskom sídle potom zavesená vlajka, čo značí neprítomnosť monarchu. Kráľ cestou k vrtuľníku v aute mával a usmieval sa, dodáva Sky News.

„Kráľ bude podľa očakávania naďalej pokračovať v pravidelných stretnutiach s premiérom, hoci bude závisieť od odporúčaní lekárov, či sa budú konať osobne. To isté bude platiť pre stretnutie s tajnou radou,“ vysvetľujú The Times. Tajná rada je kráľovským poradným orgánom.

Britain Coronation Čítajte aj Britskému kráľovi Karolovi III. diagnostikovali rakovinu

V oznámení o kráľovej diagnóze Buckinghamský palác uviedol, že monarcha načas zruší svoje verejné vystúpenia, ale bude pokračovať v administratívnej práci. Podľa britských médií okrem pravidelného stretávania sa so Sunakom bude kráľ napríklad denne dostávať „červené kufríky“ s dokumentmi a správami zo sveta, ale predovšetkým z britskej vlády a parlamentu, bude podpisovať zákony a vykonávať ďalšie rutinné povinnosti.

Po oznámení o otcovej chorobe v utorok z Kalifornie do Británie priletel princ Harry. Jedenásťhodinový let s ním neabsolvovala manželka Meghan ani ich deti, napísal Daily Mail. Fotografi Harryho zachytili na zadnom sedadle mohutného čierneho auta, ktoré prišlo ku kráľovmu sídlu Clarence House.

Princ Harry Čítajte viac Princ Harry letí za otcom, ktorému diagnostikovali rakovinu. Prichádza nádej na zmierenie v rodine, pre Williama však aj ťažké časy

Podľa verejnoprávnej stanice BBC zatiaľ Harry pri svojej návšteve Londýna nemá v pláne stretnutie s bratom Williamom a radosť z rodinného zmierenia tvárou v tvár kráľovej diagnóze je predčasná. Daily Mail špekuloval, že zlé správy o kráľovom zdravotnom stave by mohli viesť k dobrým správam o zlepšených vzťahoch medzi predstaviteľmi monarchie.

„Neľahký návrat do práce čaká princa Williama,“ mieni stanica BBC o 41-ročnom princovi z Walesu a následníkovi trónu, ktorý 75-ročného kráľa počas jeho liečby zastúpi napríklad pri verejných akciách. Williamova manželka, princezná Kate sa na konci januára vrátila z nemocnice, zotavuje sa po bližšie nespresnenej operácii a k svojim povinnostiam sa podľa médií nevráti skôr ako po Veľkej noci.

Oznámenie, že Karol III. má rakovinu, vyvolalo odozvu po celom svete, predovšetkým v západných krajinách a krajinách britského Spoločenstva (Commonwealthu), odkiaľ kráľovi hneď v pondelok prichádzalo želanie skorého uzdravenia. Buckinghamský palác o kráľovej diagnóze nezverejnil veľa informácií – nie je jasné, s akým typom rakoviny sa Karol III. bojuje, ani aká je prognóza.

Ak by liečba prinútila britského kráľa načas opustiť svoje povinnosti, mohol by monarcha poveriť svojich zástupcov vykonávať väčšinu z nich. Napríklad právomoc vymenovať britského premiéra však kráľ na nikoho preniesť nemôže. Ľubovoľný počet svojich zástupcov by Karol III. mohol vybrať zo skupiny takzvaných Štátnych poradcov (Counsellor of State), medzi ktorých teraz patria najvýznamnejší členovia kráľovskej rodiny, teda napríklad Karolova manželka Camilla, jeho sestra princezná Anne, brat princ Edward alebo jeho syn princ William.

Kráľ Karol III. odchádza z Westminister Abbey.
Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla zdravia...
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Londýn #Veľká Británia #buckinghamský palác #Karol III.