Zákaz kníh, spisovatelia označovaní za teroristov. Rusku vládnu zločinci, odkazuje stíhaný literát

Moskovský súd vydal zatykač na spisovateľa Borisa Akunina, vlastným menom Grigorija Čchartišviliho, ktorý žije v zahraničí. Ruské úrady literáta vinia zo šírenia "lživých správ" o armáde a z verejného "ospravedlňovania terorizmu". Napísal to dnes server Meduza, podľa ktorého bol spisovateľ zaradený na medzinárodný zoznam hľadaných osôb. Akunin predtým odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu.

06.02.2024 12:30
debata (15)
Rusko musíte milovať, inak vás označia z rusofóba
Video
O Rusku pre Pravdu hovorí Vladimír Šucha, šéf Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku. / Zdroj: TV Pravda

Ruské úrady v decembri zaradili šesťdesiatsedem­ročného spisovateľa na svoj zoznam „teroristov a extrémistov“, ktorý spravuje ruský úrad pre dohľad nad financiami Rosfinmonitoring. Tento krok so sebou nesie zablokovanie ruských bankových účtov dotknutých osôb. Tento rok v januári ho ruské ministerstvo spravodlivosti podľa serveru Meduza označilo za „zahraničného agenta“, čo je termín, ktorý ruské úrady používajú pre osoby, ktoré sú podľa ich názoru pod zahraničným vplyvom.

Alexandra Skočilenková, Petrohrad, ruský súd, Moskva, Rusko Čítajte aj Ruska chcela len mier, dostala sedem rokov väzby. Pri vypočúvaní nechýbala tyrania

„Teroristi ma označili za teroristu. Avšak správy z Ruskej federácie ma už dávno neprekvapujú,“ reagoval vtedy na facebooku spisovateľ. Na svojom webe napísal, že Rusku vládnu „zločinci“ a obyvatelia krajiny sú ich „rukojemníci“. „Čo ich čaká ďalej? Zdanlivo drobná udalosť, zákaz kníh, vyhlásenie nejakého spisovateľa za teroristu, je v skutočnosti dôležitým medzníkom. Knihy neboli v Rusku zakázané od sovietskych čias. Spisovatelia neboli obvinení z terorizmu od čias Veľkého teroru,“ napísal spisovateľ.

Na dnešné správy o príkaze na svoje zatknutie v neprítomnosti reagoval na svojom webe citáciou z knihy Majster a Margaréta Michaila Bulgakova, už sprevádzal komentárom, v ktorom pripomenul Rusov prenasledovaných súčasným režimom, ktorí skutočne skončili za mrežami. Označil ich za politických väzňov a vyzval svojich priaznivcov, aby na nich nezabúdali.

rusko Čítajte aj Hanba! Kričali na ruskom súde. Dvoch Rusov odsúdili za čítanie básní

Za „lživé“ označujú ruské úrady a súdy všetky informácie, ktoré sú v rozpore s oficiálnou interpretáciou vojny proti Ukrajine. Kritikom tejto politiky a odporcom vojny hrozí obvinenie z diskreditácie ozbrojených síl či šírenia úmyselne lživých informácií, za čo podľa zákonov prijatých po vlaňajšej invázii Ruska na Ukrajinu hrozí až 15 rokov za mrežami.

Meduza pripomína, že na pozadí stíhania Akunina úrady prestalo ruské vydavateľstvo AST distribuovať jeho knihy a veľké kníhkupectva pozastavili predaj jeho diel. Podobný osud stihol spisovateľa Dmitrija Bykova, ktorý je tiež známy ako kritik ruskej vojny na Ukrajine. Akunin je známy aj českým a slovenským čitateľom vďaka historickým detektívkam o cárskom úradníkovi Erostovi Fandorinovi.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #ruská propaganda #vojna na Ukrajine