Netanjahu odmietol požiadavky Hamasu na prímerie, Blinken dohodu nevylúčil

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok odmietol požiadavky palestínskeho radikálneho hnutia Hamas ohľadom prímeria v Pásme Gazy a uviedol, že za jediné riešenie považuje izraelské víťazstvo v najbližších mesiacoch. Premiér to povedal po utorkovej odpovedi Hamasu na sprostredkovaný návrh dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov. Netanjahu sa predtým stretol s americkým ministrom zahraničia Antonym Blinkenom. Podľa toho naopak protinávrh Hamasu ponecháva priestor pre budúcu dohodu, ale má závažné nedostatky.

07.02.2024 20:00 , aktualizované: 23:46
blinken, netanjahu Foto:
Americký minister zahraničia Antony Blinken rokoval s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Jeruzalem, 7.2.2024
debata (3)

Podľa Netanjahua je však Izrael v Pásme Gazy na ceste k absolútnemu víťazstvu, ktoré by mohlo prísť v rade mesiacov, nie rokov. Izraelský premiér tiež odmietol špekulácie, že sa Hamasu darí získavať späť územie v severnej časti Pásma Gazy a povedal, že oslobodenie rukojemníkov odvlečených do Pásma Gazy je pre Tel Aviv stále hlavnou prioritou. Šanca na ich oslobodenie podľa neho ale zvýši vojenský tlak na Hamas.

Porážka Hamasu podľa premiéra tiež otvorí cestu k uzavretiu mierových dohôd s ďalšími arabskými štátmi. Saudská Arábia však už skôr normalizáciu vzťahov s Izraelom podmienila ukončením vojny v Pásme Gazy a uznaním palestínskeho štátu. Na uznanie palestínskeho štátu, ktorý by zahŕňal Západný breh Jordánu, Pásmo Gazy a východný Jeruzalem, dnes Blinkena v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu vyzval tiež predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás.

Izrael, Palestína, bombardovanie, Pásmo Gaza, armáda, vojaci, Hamas, Čítajte viac Hamas zverejnil reakciu na plán prímeria a prepustenie rukojemníkov

Na večernej tlačovej konferencii Blinken, ktorý je na svojej piatej návšteve Blízkeho východu od začiatku vojny, povedal, že protinávrh Hamasu na prímerie ponecháva priestor na uzavretie dohody, ale vo svojej súčasnej podobe obsahuje body, ktoré nie je možné prijať.

Izrael začal vojnu v Pásme Gazy po tom, ako Hamas vlani 7. októbra vykonal masívny cezhraničný útok, pri ktorom zahynulo 1 200 ľudí. Ďalších asi 250 osôb palestínski ozbrojenci uniesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich prepustili počas doposiaľ jediného prímeria na konci novembra. Izraelská armáda v utorok oznámila, že zo 136 rukojemníkov zadržiavaných ozbrojencami v Gaze je ich 31 mŕtvych.

Vojna v Pásme Gazy si podľa dnešnej bilancie úradov ovládaných Hamasom za štyri mesiace bojov vyžiadala životy najmenej 27 708 Palestín­čanov.

Netanjahu Čítajte viac Netanjahu: Vojna sa nesmie skončiť, kým Izrael nezabije lídrov Hamasu. Bude to trvať mesiace

Izraelskí vojaci pôjdu do Rafahu

Pred nedozernými regionálnymi dôsledkami rozšírenia izraelskej ofenzívy do mesta Rafah, ktoré sa nachádza na juhu Pásma Gazy pri hranici s Egyptom, dnes varoval generálny tajomník OSN António Guterres. Natanjahu však večer potvrdil, že sa izraelská armáda v ďalšej fáze boja plánuje zamerať práve na Rafah, kam sa pred bojmi v severnej časti Pásma Gazy uchýlilo mnoho palestínskych civilistov.

„Dali sme izraelskej armáde pokyn, aby sa pripravila na operáciu v Rafahu a v dvoch centrálnych utečeneckých táboroch. Tieto miesta sú poslednými baštami Hamasu,“ uviedol Netanjahu.

Hamas v utorkovej odpovedi na sprostredkovaný návrh ďalšej dohody s Izraelom predložil vlastný plán prímeria, ktoré by trvalo v troch fázach celkovo štyri a pol mesiaca. Počas nich by Hamas prepustil všetkých zostávajúcich rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov, izraelské sily by sa stiahli z Pásma Gazy a bola by uzavretá dohoda o ukončení vojny.

Izrael Gaza rukojemníci Čítajte viac Zomrelo 31 zo 136 väznených rukojemníkov zavlečených do Gazy

Izraelské médiá boli už pred Netanjahuovým prejavom k možnosti prijatia protinávrhu skeptické. Podľa januárového prieskumu, o ktorom v utorok informoval server The Times of Israel (ToI) asi 60 percent izraelských Židov si myslí, že vláda by nemala súhlasiť s dohodou s Hamásom o prepustení rukojemníkov výmenou za oslobodenie všetkých palestínskych väzňov a zastavenie bojov v Gaze.

Izraelskí Arabi naopak zo 78 percent takúto dohodu podporujú. Asi 51 percent Izraelčanov si myslí, že vláda má uprednostniť návrat rukojemníkov pred porážkou Hamasu.

Rokovania budú pokračovať

Egypt a Katar organizujú nové kolo rokovaní, ktoré sa začne v Káhire vo štvrtok. Cieľom je dosiahnuť „pokoj“ v Gaze a výmenu väzňov a rukojemníkov, uviedol v stredu pre agentúru AFP nemenovaný egyptský predstaviteľ.

Zdroj z prostredia Hamasu agentúre AFP potvrdil, že palestínska skupina súhlasí s rozhovormi, ktorých cieľom je „prímerie, ukončenie vojny a výmena väzňov“.

Káhira nalieha na „obe strany, aby preukázali pružnosť“ s cieľom dosiahnuť prímerie v Gaze, kde podľa ministerstva zdravotníctva zahynulo za štyri mesiace takmer 28 000 ľudí, uviedol egyptský predstaviteľ. „Egypt intenzívne a vytrvalo vyvíja úsilie na dosiahnutie dohody v Pásme Gazy,“ dodal.

Izrael, Palestína, útok na Izrael Čítajte viac V Pásme Gazy je najmenej 17-tisíc detí bez sprievodu rodičov
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Rafah #Benjamin Netanjahu #Antony Blinken #útok na Izrael