715 deň: Zelenskyj chce novú stratégiu. Vyzval armádu na vypracovanie realistického plánu boja proti Rusku

Ukrajinská armáda potrebuje zmeny, novú stratégiu a nový prístup k mobilizácii a získavaniu nových vojakov, uviedol vo štvrtok prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské sily podľa neho preukázali, že môžu získať späť kontrolu nad dianím vo vzduchu, ale v minulom roku nedokázali dosiahnuť svoje ciele na pozemnom bojisku.

08.02.2024 05:50 , aktualizované: 23:23
Zelenskyj, Mashovets, Syrsky, Kupiansk, vojna... Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, veliteľ ukrajinských pozemných síl gen. Oleksandr Syrsky (vpravo) a Roman Mashovets, zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie, počas návštevy frontového mesta Kupiansk v Charkovskej oblasti na Ukrajine 30. novembra 2023.
debata (661)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 715 dní
  • Zalužného odvolali z funkcie veliteľa armády, nahradí ho Syrskyj
  • Rusko v noci útočilo 17 dronmi, 11 Ukrajina zostrelila
  • Zelenskyj vyzval armádu na vypracovanie realistického plánu boja proti Rusku
  • Rusko a Ukrajina si vymenili po 100 vojnových zajatcoch
  • Zelenskyj žiada, aby boli zmrazené ruské aktíva prevedené Ukrajine
  • Ruská komisia zatrhla kandidovať odporcovi vojny Nadeždinovi
  • Bojuje sa všade, tlačia zo všetkých strán. Rusi vo veľkom útočia na Avdijivku, tvrdí primátor Barabaš
  • Americký Kongres nezhromaždil hlasy na schválenie ďalšej pomoci Ukrajine
Ľudia, ktorí unikli z bytovky po ruskom útoku v...
Bytovka po ruskom útoku v Kyjeve na Ukrajine v...
+5Ľudia, ktorí unikli z obytného domu po ruskom...
Operácia ukrajinských špeciálnych síl Citadela
Video
Operácia ukrajinských špeciálnych síl v Čiernom mori. Vojaci zničili radar a odpaľovacie zariadenie pre prieskumné drony, ktoré Rusko používalo na sledovanie južnej Ukrajiny. / Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily
Kyjev, vojna na Ukrajine, bombardovanie, strely, požiar Čítajte viac 714. dní: Ruská raketa si to namierila aj na Poľsko. Armáda Varšavy vyslala do vzduchu stíhačky

23:23 Severoatlantická aliancia, ako aj ministerstvo zahraničných vecí USA považujú zmenu na poste hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny za suverénne rozhodnutie ukrajinského vedenia. USA i NATO súčasne potvrdili, že aj naďalej budú pokračovať v podpore Ukrajiny. Informovala o tom vo štvrtok britská stanica BBC.

Washington a bruselská centrála NATO reagovali na odvolanie generála Valerija Zalužného z funkcie hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl. Vo funkcii ho nahradí doterajší veliteľ pozemných síl Olexandr Syrskyj. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však súčasne Zalužnému navrhol, aby bol naďalej súčasťou snáh Ukrajiny o porážku ruskej armády.

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v reakcii na tieto zmeny spresnil, že o tom, kto bude zastávať najvyššie funkcie v rámci vojenského velenia, rozhoduje výlučne zvolený líder krajiny. Ubezpečil, že Spojené štáty budú ukrajinskú vládu i ukrajinskú armádu podporovať aj naďalej.

Generálny tajomník aliancie NATO Jens Stoltenberg uviedol, že vecou NATO nie je „mať na túto záležitosť nejaký názor“. Dodal však, že víta vyhlásenie ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu, že žiadne zmeny v hierarchii na Ukrajine neovplyvnia jej vzťahy s jej partnermi a NATO. „Takže budeme pokračovať v podpore – a to je hlavné,“ deklaroval Stoltenberg.

21:50 Ukrajinské sily oznámili, že na východe krajiny pri meste Avdijivka zostrelili ruský útočný vrtuľník Ka-52 Alligator. Podľa veliteľa ukrajinských jednotiek bojujúcich na juhovýchodnom fronte Oleksandra Tarnavského ukrajinskí vojaci použili prenosnú protivzdušnú strelu. Informoval o tom portál Sky News.

Vrtuľník Ka-52 Alligator je jednou z najnebezpeč­nejších zbraní ruského letectva a je určený na ničenie obrnených a neobrnených cieľov lokalizovaných na zemi, tankov, pomalých letiacich cieľov aj vojakov.

Ukrajinskí vojaci bránia Avdijivku už niekoľko mesiacov. Je totiž považovaná za vstupnú bránu do mesta Doneck a Rusko ju vníma ako kľúčovú oblasť pre prevzatie úplnej kontroly nad Doneckou a Luhanskou oblasťou.

20:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj – po odvolaní Valerija Zalužného z funkcie hlavného veliteľa ozbrojených síl – vyzval nové velenie armády, aby vypracovalo novú stratégiu boja proti ruskej invázii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Mali by sme mať k dispozícii realistický a podrobný akčný plán pre ozbrojené sily Ukrajiny na rok 2024. S prihli­adnutím na reálnu aktuálnu situáciu na bojisku aj na ďalšie vyhliadky,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti.

Ukrajinský prezident tiež vyjadril presvedčenie, že rok 2024 môže byť úspešný iba v prípade efektívnych zmien v základoch obrany, a síce v ukrajinskej armáde.

„Dnes sme otvorene diskutovali o tom, čo je potrebné v armáde zmeniť. Naliehavé zmeny,“ napísal Zelenskyj s tým, že generálovi Zalužnému ponúkol, aby bol naďalej súčasťou jeho tímu na boj proti ruskej agresii. „Bol by som vďačný za to, že súhlasil,“ dodal Zelenskyj.

19:29 Rusko a Ukrajina si vo štvrtok vymenili po 100 vojnových zajatcoch. Výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie ruského ministerstva obrany.

„Dňa 8. februára sa po rokovaniach vrátilo 100 ruských vojakov, ktorí boli v zajatí v smrteľnom nebezpečenstve, z územia kontrolovaného kyjevským režimom,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Dodalo, že Moskva výmenou za to odovzdala Kyjevu 100 zajatých ukrajinských vojakov.

Výmenu zajatcov potvrdil na sociálnej sieti aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a zároveň pripojil niekoľko fotografií.

Prepustených ruských vojakov prepravia vojenským dopravným lietadlom vzdušných a kozmických síl do Moskvy na liečenie a rehabilitáciu v zdravotníckych zariadeniach ruského ministerstva obrany.

Predchádzajúca výmena zajatcov sa uskutočnila 31. januára. Z ukrajinského zajatia sa vtedy vrátilo 195 ruských vojakov, ruská strana prepustila 207 ukrajinských vojakov.

17:54 Hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného odvolali z funkcie. Oznámil to ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Zalužného vystriedal vo funkcii doterajší veliteľ pozemných síl Oleksandr Syrskyj. Oznámil to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa predtým so Zalužným stretol.

Syrskyj, Zalužnyj Čítajte viac Zalužného odvolali z funkcie, ukrajinskú armádu povedie Syrskyj

17:27 V meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny v prvom roku vojny v dôsledku ruskej agresie podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) zomrelo najmenej 8-tisíc ľudí. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Napriek problémom spojeným s vyšetrovaním vojnových zločinov v oblastiach, ktoré sa stali nedostupnými pre ruskú okupáciu, sme s našimi partnermi strávili takmer dva roky odhaľovaním pravdy o strašných zločinoch spáchaných ruskými jednotkami v Mariupoli,“ povedal výkonný riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Truth Hounds Roman Avramenko. Správa HRW a Truth Hounds je založená na 240 rozhovoroch. Uskutočnili ich predovšetkým s ľuďmi, ktorí ušli z Mariupoľa.

Obhajcovia ľudských práv zdôrazňujú, že celkový počet civilných obetí vojny v Mariupoli môže byť výrazne vyšší, keďže niektoré hroby môžu obsahovať viacero tiel a pozostatky iných boli s najväčšou pravdepodobnosťou pochované pod troskami. Okrem toho niektoré pozostatky sú pravdepodobne stále v provizórnych hroboch.

16:46 Najmenej päť ranených si vyžiadalo ostreľovanie dediny Rževka v ruskej Belgorodskej oblasti, hraničiacej s Ukrajinou. Informovali o tom dnes médiá s odvolaním sa na gubernátora Vjačeslava Gladkova. Jeden zo zranených prišiel o horné a dolné končatiny, lekári bojujú o jeho život, uviedol gubernátor na sociálnej sieti. Ďalšieho raneného si podľa neho vyžiadal útok dronu, ktorý zasiahol autobus v obci Novaja Tavolžanka.

Po návšteve Rževky Gladkov pripustil, že tragédii by sa pravdepodobne dalo zabrániť, ak by sa všetci obyvatelia pohraničia riadili pravidlom nikdy sa nedotýkať nevybuchnutej munície a privolať na jej likvidáciu pyrotechniky.

V samotnom Belehrade sirény varovali pred nebezpečenstvom raketového ostreľovania.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že protivzdušná obrana v Belgorodskej oblasti zneškodnila osem striel z ukrajinského raketometu sovietskej konštrukcie Uragan a štyri strely z raketometu Vilcha.

16:30 Fínska vláda oznámila, že predĺži zatvorenie hraníc s Ruskom do 14. apríla. Rozhodnutie odôvodnila s tým, že nevidí žiadne náznaky, že by Moskva zastavila svoju „hybridnú operáciu“ posielania migrantov na hranice s Fínskom. „Inštrumentali­zovaná migrácia“ z Ruska predstavuje „vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť a verejný poriadok Fínska“, uviedli Helsinki s tým, že ak by otvorili hranice, pravdepodobne by sa takáto migrácia znova začala.

„Nezaznamenali sme žiadne známky toho, že by Rusko zmenilo svoje správanie. Naopak, informácie, ktoré sme dostali, potvrdzujú naše hodnotenie, že Rusko pokračuje vo svojej hybridnej operácii,“ povedala ministerka vnútra Mari Rantanen. Podľa nej existujú „stovky, ak nie tisíce migrantov“, ktoré sa v súčasnosti zdržujú blízko hraníc na ruskej strane a čakajú na príležitosť prejsť do Fínska.

Fíni už cvičia s NATO. Aj na Rusov
Video
Lightning Strike (Bleskový úder), Northern Forest (Severný les) či Arctic Challenge (Arktická výzva). Toto sú vojenské cvičenia, ktoré zorganizovalo Fínsko. Krajina v apríli vstúpila do NATO a novej situácii musí prispôsobiť fungovanie svojich ozbrojených síl. / Zdroj: NATO

16:06 Velenie ukrajinskej polície sa rozhodlo rozpustiť pluk špeciálnych síl v Dnepropetrovskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, ktorého príslušníci sa vzbúrili proti zaradeniu do bojovej jednotky. Všetci príslušníci pluku budú prevelení do útočnej brigády, uviedol dnes na svojom webe portál Ukrajinska pravda s odvolaním sa na vyjadrenie zástupcu šéfa polície Oleksandra Facevyča. Tí, ktorí prevelenie odmietnu, budú prepustení z polície a súčasne dostanú predvolanie na vojenskú správu, dodal.

vojna na Ukrajine, Čítajte aj V Dnipre sa búrili policajti proti zaradeniu do bojovej jednotky. Prevelia ich rozkazom

15:51 Rusko musí skončiť s násilným presunom detí z Ukrajiny, poskytnúť informácie o deportovaných deťoch a zaistiť ich návrat domov, vyplýva zo štvrtkového vyhlásenia Výboru OSN pre pre práva dieťaťa.

Ukrajina uvádza, že od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na jej územie vo februári 2022 bolo násilne presunutých do Ruska 20 000 ukrajinských detí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za „genocídu“. Rusko tieto obvinenia odmieta.

Výbor OSN pre prepráva dieťaťa je panelom pozostávajúcim z 18 nezávislých expertov, spresňuje AFP. V záveroch januárovej správy tohto výboru, ktoré zverejnili vo štvrtok, experti ďalej vyzývajú Rusko, aby „skoncovalo s násilnými presunmi detí z okupovaného ukrajinského územia“.

deti, ukrajina Čítajte aj Rusi idú ďalej. Unesené ukrajinské deti poslali do Bieloruska trénovať s armádou „núdzové prežitie“

Rusko tvrdí, že „umiestnenia evakuovaných detí sa organizujú predovšetkým na ich žiadosť a s ich súhlasom“. Podpredseda výboru Bragi Gudbrandsson však novinárom povedal, že podľa záverov expertov existujú „dôkazy o násilnom presune detí z Ukrajiny do Ruska“.

„Nedokážeme identifikovať počet týchto detí, ale vieme, že ich je veľké množstvo,“ dodal. Experti zároveň požiadali, aby Moskva „poskytla informácie o presnom počte detí prevezených z Ukrajiny a o tom, kde sa ktoré dieťa nachádza“.

Zľava člen Výboru OSN pre práva dieťaťa Philip... Foto: SITA/AP, Martial Trezzini
OSN, výbor pre práva dieťaťa, Philip Jaffe, Ann Skelton, Bragi Gudbrandsson Zľava člen Výboru OSN pre práva dieťaťa Philip Jaffe, predsedníčka Výboru OSN pre práva dieťaťa Ann Skelton a podpredseda Bragi Gudbrandsson prezentujú svoje zistenia počas tlačovej konferencie v európskom sídle Organizácie Spojených národov v Ženeve vo Švajčiarsku, 8. februára 2024.

14:50 Bulharsko pripravuje zmeny vo svojom v trestnom zákonníku, ktoré umožnia stíhanie vojnových zločinov na Ukrajine spáchaných agresiou kremeľského režimu. Pre portál Euractiv to povedal bulharský minister spravodlivosti Atanas Slavov.

„Naším cieľom je, aby Bulharsko mohlo začať trestné stíhanie … vojnových zločinov a zločinov proti mieru a ľudskosti na Ukrajine. Bude to akt podpory medzinárodného úsilia o vyšetrenie ruskej agresie na Ukrajine,“ uviedol minister.

V Bulharsku je takmer 100-tisíc ukrajinských utečencov, mnohí z nich z oblastí, v ktorých prebiehajú boje. Na Ukrajine žije 200-tisícová bulharská menšina. Mnohí jej príslušníci tiež môžu prispieť k vyšetrovaniu vojnových zločinov.

Ukrajina ICC vyšetrovanie súd Medzinárodný súdny dvor Čítajte aj Bývalý vagnerovec bude svedčiť v Haagu. Bol svedkom krvilačných vojnových zločinov aj operácií v roku 2014

14:05 Dolná komora talianskeho parlamentu vo štvrtok schválila poskytnutie ďalšej vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Za bolo 218 poslancov, proti hlasovalo 42.

Za schválenie pomoci hlasovali aj poslanci pravicovej strany Liga vedenej Matteom Salvinim, ktorý sa v minulosti netajil obdivom k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

„Nemôžeme sa vzdať Ukrajiny. Nedovolíme, aby autokracia zničila našu budúcnosť,“ povedal poslanec Ligy Paolo Formentini. Zároveň vyzval na zvýšenie úsilia o nájdenie riešenia konfliktu za rokovacím stolom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a... Foto: TASR/AP, Alessandra Tarantino
Zelenskyj Giorgia Meloniová Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a talianska premiérka Giorgia Meloniová počas tlačovej konferencie po stretnutí 13. mája 2023 v Ríme.

14:00 Súd na juhu Ruska odsúdil na desať rokov väzenia občianku Ukrajiny za špionáž v prospech jej vlasti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na ruské štátne tlačové agentúry.

Súd v meste Rostov nad Donom uviedol, že žena poskytla ukrajinským ozbrojeným silám informácie o ruskej protivzdušnej obrane a vojenskom vybavení. Súd ju „uznal za vinnú zo špionáže a odsúdil ju na desať rokov väzenia,“ citovala rozsudok agentúra RIA Novosti.

13:58 Ukrajinská polícia oznámila, že vo štvrtok našla miestneho predstaviteľa z mesta Nikopol na juhu krajiny zastreleného v jeho aute.

Polícia dostala „anonymné hlásenie, že v aute predstaviteľa našli zastrelenú neidentifikovanú osobu“, a príslušníci už „pracujú na mieste vraždy, ktorej obeťou sa stal zástupca predsedu mestskej rady Nikopolu“.

Tamojšia polícia zverejnila aj fotografie vyšetrovateľov pracujúcich okolo vraku obhoreného bieleho SUV. Meno zosnulého nezverejnila.

„Polícia zistila, že útočník použil neidentifikovanú zbraň, ktorá spôsobila požiar auta. Po uhasení plameňov sa vo vnútri našlo telo 59-ročného muža,“ dodal policajný zbor.

Nikopol sa nachádza na západnom brehu rieky Dneper, ktorá je fakticky frontovou líniou medzi ruskými a ukrajinskými vojakmi v južnej Záporožskej oblasti. Je to jedna zo štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Rusko vyhlásilo za svoje anektované územia napriek tomu, že ruské sily ich neovládajú celé.

13:25 Ruské sily sa pokúšajú prelomiť ukrajinskú obranu mesta Časiv Jar, ktoré leží neďaleko Bachmutu. Ruské jednotky podľa ukrajinskej armády útočia v malých skupinách, ktoré podporujú drony a delostrelectvo. Uviedla to v stredu tlačová služba pozemných síl Ukrajiny po tom, ako generálplukovník Oleksandr Syrskyj navštívil vojenské jednotky, ktoré bránia bachmutský sektor. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

„Situácia je napätá a vyžaduje si neustále monitorovanie a rýchle rozhodovanie na mieste,“ konštatovala ukrajinská armáda. Dodala, že ruské jednotky vo veľkom využívajú kamikadze drony a prostriedky elektronického bo­ja.

Dymiace budovy brániaceho sa mesta Bachmut, 26....
Streľba ukrajinských vojakov, brániacich mesto...
+9Ukrajinské APC na ceste do mesta Bachmut, 26....

12:55 Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok vyzval Európsku úniu a Spojené štáty, aby vystupňovali kroky, ktoré zaistia dodávky pomoci Ukrajine. Scholz to uviedol v Berlíne pred odletom na návštevu Washingtonu, kde bude viesť rozhovory s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

„Musíme nájsť spôsob, ako by sme všetci spoločne mohli pre Ukrajinu urobiť viac,“ povedal Scholz. Podľa neho to, čo sľúbila Európa a USA – kde patová situácia v Senáte blokuje obrovský balík pomoci Kyjevu – v boji proti Rusku „stále nestačí“.

Nemecký kancelár varoval pred strašnými následkami, ak Rusko vyhrá vojnu na Ukrajine.

Scholzova návšteva u kľúčového spojenca, teda v USA, sa uskutoční v čase, keď balík pomoci Ukrajine za 60 miliárd dolárov, presadzovaný Bidenom, uviazol v Senáte v chaose spôsobenom republikánmi.

Nemecko Berlín SR premiér Fico Scholz návšteva Čítajte aj Premiér Fico v Berlíne. Kancelár Scholz ho pochválil za pomoc Ukrajine, otázky právneho štátu ho netrápili

12:40 Postoj amerických republikánskych senátorov, pre ktorý Senát Kongresu USA nezhromaždil dostatok hlasov na hlasovanie o návrhu zákona, ktorý mal zahŕňať aj dodatočné finančné prostriedky pre Ukrajinu, ostro kritizoval poľský premiér Donald Tusk. „Vážení americkí republikánski senátori. Ronald Reagan, ktorý pomohol miliónom z nás znovu získať slobodu a nezávislosť, sa dnes musí v hrobe obracať. Hanba vám," napísal Tusk na mikroblogovacej sieti X.

Senát amerického Kongresu v stredu nezhromaždil dostatok hlasov na hlasovanie o návrhu zákona o posilnení bezpečnosti hraníc a zahraničnej pomoci, ktorý mal zahŕňať aj dodatočné finančné prostriedky pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan.

Tusk na Ukrajine o "neutrálnych" politikoch: Zaslúžia si miesto v pekle
Video
Poľský premiér Donald Tusk kritizoval politikov, ktorí sa tvária, že sú v ruskej vojne proti Ukrajine neutrálni, alebo sa rovnako stavajú ku Kyjevu a Moskve. / Zdroj: Twitter Donalda Tuska

12:10 V Európskej únii žije 4,31 milióna ukrajinských vojnových utečencov, ktorí majú dočasnú ochranu. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat s tým, že ide o stav k 31. decembru 2023. Najviac utečencov pred ruskou agresiou na Ukrajine prijali Nemecko, Poľsko a Česká republika, ktorá poskytuje dočasnú ochranu viac ako 370 000 ľudí. Slovensko poskytuje ochranu približne 114 000 ukrajinským utečencom.

Nemecko prijalo vyše 1,2 milióna Ukrajincov, ktorí v EÚ požívajú dočasný ochranný status, a Poľsko necelý jeden milión. U Česka uvádza Eurostat 373 035 prijatých ukrajinských vojnových utečencov. V porovnaní s číslami z júla minulého roka sa počet ukrajinských utečencov v EÚ celkovo zvýšil, v lete to bolo 4,1 milióna utečencov. Avšak v Nemecku ich počet klesol z vtedajších 1,6 milióna.

Pokiaľ ide o počet utečencov v prepočte na veľkosť populácie, Česko ich prijalo najviac z celej dvadsaťsedmičky. Pomer utečencov na 1000 obyvateľov v celej EÚ predstavoval 9,6, v Česku to ale bolo 34,5. Ďalej nasleduje Bulharsko (26,5), Estónsko (26,3), Litva (26,2), Poľsko (26,0) a Lotyšsko (23,3).

11:55 Veľká Británia predĺži bezcolný obchod s väčšinou tovarov dovážaných z Ukrajiny do roku 2029. Cieľom predĺženia bezcolného obchodu je podporiť dlhodobé ekonomické zotavenie Ukrajiny z vojny s Ruskom, ktorá narušila dodávateľské reťazce a prepravné cesty a ovplyvnila schopnosť Ukrajiny vyvážať tovar. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje štvrtkovú správu britskej vlády.

Platnosť predchádzajúcej dohody, ktorá celkovo zrušila clá v britsko-ukrajinskom obchode, sa skončí v marci tohto roka. Dohodu uzavreli v roku 2022 po tom, ako Rusko odštartovalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Päťročné predĺženie zmluvy o bezcolnom obchode sa vzťahuje na všetky kategórie tovarov okrem vajec a hydiny, v ktorých prípade sa bezcolný obchod predĺži o dva roky.

Britain's Prime Minister Rishi Sunak,... Foto: SITA/AP, Efrem Lukatsky
Ukrajina a Veľká Británia obranná dohoda Zelensky Sunak Britain's Prime Minister Rishi Sunak, left, hugs Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy after signing documents in Kyiv, Ukraine, Friday, Jan. 12, 2024. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

11:35 Požiar zachvátil strojársky závod JSC Votkinsk, ktorý sa zameriava na výrobu balistických striel. Internetom sa šíria snímky obrovského výbuchu z oblasti vojenského cvičiska v ruskom Votkinsku.

výbuch závodu v Rusku Čítajte viac Masívna explózia v ruskom vojenskom závode. Je to len cvičenie, tvrdia úrady

10:40 Ruská ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať odporcu vojny Borisa Nadeždina do marcových prezidentských volieb. Na platforme Telegram to oznámil samotný uchádzač o úrad hlavy štátu, ktorý avizoval, že sa proti tomuto rozhodnutiu odvolá na najvyšší súd.

Boris Nadeždin, ruské prezidentské voľby Čítajte viac Napriek obrovskej podpore ruská komisia zatrhla kandidovať odporcovi vojny Nadeždinovi

10:33 Ruské sily sa vo veľkom pokúšajú o dobytie mesta Avdijivka na východe Ukrajiny. Uviedol to vo štvrtok jeho primátor Vitalij Barabaš.

„Bohužiaľ, nepriateľ sa tlačí zo všetkých strán. V našom meste nie je ani jedna mestská časť, ktorá by bola viac-menej pokojná,“ povedal Barabaš pre ukrajinské médiá. „Útočia s veľmi veľkými jednotkami,“ dodal.

Tvrdé boje pri Avdijivke: Rusi prišli o ťažkú techniku
Video
Bol to ďalší zlý deň pre okupantov. Rusi utrpeli pri Avdijivke ťažké straty. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Dobytie Avdijivky by pre Rusko znamenalo veľmi potrebné víťazstvo pred druhým výročím spustenia invázie na Ukrajinu a marcovými prezidentskými voľbami.

10:30 Interview amerického moderátora Tuckera Carlsona s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bude odvysielané vo štvrtok o polnoci stredoeurópskeho času. Tento termín oznámil samotný bývalý moderátor televízie Fox News.

Carlson v stredu na svojom účte na sociálnej sieti Instagram napísal, že rozhovor už bol nahratý a odvysiela ho na svojej webovej stránke o 18.00 h východného času USA (24.00 h SEČ).

Bývalý moderátor je kľúčový spojenec kandidáta v tohtoročných prezidentských voľbách Donalda Trumpa a hlasný odporca americkej pomoci Ukrajine. Do Moskvy pricestoval pred niekoľkými dňami na prvé interview západného novinára s Putinom od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022.

10:20 Lotyšsko obnovilo povinnú službu v armáde, aby odstrašilo Rusko od invázie do Európy, vysvetľoval v britskej tlači lotyšský minister zahraničia Krišjānis Kariņš. V malej pobaltskej krajine, ktorá je členom Severoatlantickej aliancie, sa vyžaduje, aby všetci muži s lotyšským občianstvom vo veku od 18 do 27 rokov absolvovali ročnú službu vo vojsku. Nové pravidlá schválené v minulom roku začali platiť od začiatku tohto roka.

Lotyšsko, NATO Čítajte viac Lotyšsko napína svaly, kvôli Rusku zaviedlo povinnú vojnu. Pre Moskvu má jasný odkaz

10:15 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 910 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 392 380, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o 11 tankov, 20 obrnených bojových vozidiel pechoty a 24 delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 383 tankov, 11 899 obrnených bojových vozidiel pechoty a 9 411 delostre­leckých systémov.

10:13 Senát amerického Kongresu nezhromaždil dostatok hlasov na hlasovanie o návrhu zákona o posilnení bezpečnosti hraníc a zahraničnej pomoci, ktorý mal zahŕňať aj dodatočné finančné prostriedky pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan.

Ide o zákon o výdavkoch v objeme 118 miliárd dolárov na bezpečnosť hraníc vrátane výdavkov v sume viac ako 60 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine a financií v objeme viac ako 14 miliárd dolárov na pomoc Izraelu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Americký prezident Joe Biden ostro kritizoval republikánov za zablokovanie zákona. Obvinil pritom svojho oponenta, bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, z toho, že zákonodarcom telefonoval a hrozil im „odvetou" ak návrh zákona podporia.

Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?
Video
Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu. Čo na to hovorí poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan? / Zdroj: C-SPAN

9:45 Howard Buffett, prostredný z troch potomkov úspešného investora Warrena Buffetta, je jedným z najzanietenejších podporovateľov Ukrajiny. Vyčlenením viac ako 500 miliónov dolárov (465,5 miliónov eur) na humanitárnu pomoc pre krajinu brániacu sa ruskej agresii predstihol aj viaceré krajiny z elitného klubu G7 ako je Kanada, Francúzsko či Taliansko.

Buffett, Zelenskyj Čítajte viac Pol miliardy pre Ukrajinu. V rebríčku najštedrejších darcov je pred rodinou Buffettovcov iba sedem štátov

9:18 Ukrajinská protivzdušná obrana a mobilné skupiny takzvaných lovcov dronov zostrelili 11 zo 17 útočných dronov vypálených Ruskom na štyri oblasti Ukrajiny, oznámili vo štvrtok vzdušné sily Kyjeva.

Vzdušné sily spresnili, že drony Šáhid iránskej výroby boli zostrelené nad Odeskou a Mykolajivskou oblasťou na juhu Ukrajiny, nad Dnepropetrovskou oblasťou na juhovýchode a nad centrálnou Vinnyckou oblasťou.

Ukrajinské drony verzus Rusi: kto zvíťazil?
Video

Oblastní predstavitelia uviedli, že dronový útok poškodil vyše 20 bytových domov a komerčných budov v meste Mykolajiv a zasiahol zariadenia civilnej infraštruktúry v Odese na pobreží Čierneho mora na juhu Ukrajiny. Neboli hlásené žiadne obete.

Podrobnosti o škodách v ostatných oblastiach nie sú zatiaľ známe, dodala agentúra Reuters.

8:46 Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívil v stredu Záporožskú jadrovú elektráreň (ZAES), ktorá leží na Ruskom kontrolovanom území na východe Ukrajiny. Nezverejnil však takmer nijaké bližšie informácie o tom, čo v elektrárni zistil, informovala v noci na štvrtok agentúra DPA.

Návšteva pomohla MAAE dotvoriť si mienku o stave elektrárne, povedal Grossi v krátkom videu po návrate na Ukrajinou kontrolované územia.

„Fyzická integrita elektrárne je relatívne stabilná. Menej často prichádza k priamym útokom alebo ostreľovaniu v jej okolí, čo je pozitívny vývoj, ale vnímame to s mimoriadnou opatrnosťou,“ citovala Grossiho agentúra AFP.

Išlo už o štvrtú návštevu Grossiho v tejto najväčšej jadrovej elektrárni v Európe od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu pred takmer dvomi rokmi.

Grossi uviedol, že počas návštevy sa sústredil na ochranu elektrárne, jadrovú bezpečnosť, stav reaktorov a chladiaceho systému, kvalifikáciu tímu prevádzkujúceho závod a podobné aspekty.

8:17 Rusi blokujú prístup k službám Googlu na okupovaných územiach Ukrajiny. Uviedlo to ukrajinské Centrum národného odporu. „Obyvatelia viacerých obcí na juhu nemajú prístup k YouTubu, vyhľadávaču Google a Gmailu. Nepriateľ tak nielen posilňuje svoju kontrolu v informačnej oblasti, ale zároveň ich (miestnych obyvateľov) nabáda, aby prešli na ‚ruské alternatívy‘," uviedlo Centrum národného odporu. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Centrum národného odporu dodalo, že ruský webový vyhľadávač Yandex odovzdáva informácie Rusom a pomáha sledovať pohyb Ukrajincov na okupovaných územiach.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Ukrajinci sú unavení z televíznych správ. Vykresľujú vojnu príliš na ružovo

5:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiada, aby boli zmrazené ruské aktíva prevedené Kyjevu, ktorý už takmer dva roky odoláva ruskej agresii. Vyjadril sa tak v stredu večer vo svojom tradičnom prejave, uvádza agentúra DPA.

Zelenskyj povedal, že je čas „spôsobiť Rusku maximálne systémové straty“. Dodal, že tým má na mysli najmä zmrazené aktíva, a to „jednak tohto teroristického štátu, ako aj osôb s ním spájaných“. „Všetko musí byť skonfiškované a použité na obranu pred terorom,“ povedal ďalej ukrajinský prezident s tým, že „je spravodlivé“, aby Rusko platilo za svoje činy.

Zelenskyj uviedol, že o otázke zmrazených ruských aktív diskutoval aj so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom, ktorý v stredu navštívil Kyjev. „Naozaj potrebujeme jednotné a rázne rozhodnutie… Rozhodnutie, ktoré ukáže naše spoločné rešpektovanie medzinárodného práva a tiež absolútne pohŕdanie (ruským) teroristickým štátom,“ dodal ukrajinský prezident.

Európska únia zamýšľa, že ako prvé poskytne Ukrajine výnosy zo zmrazených aktív ruskej centrálnej banky, ako sú napríklad nahromadené úroky. Podľa odhadov by mohlo ísť ročne o miliardové sumy.

5:50 Nemecko nie je dostatočne veľké na to, aby zaplnilo medzeru po Spojených štátoch v dodávkach zbraní na Ukrajinu, ak Washington ďalšiu podporu nedokáže zabezpečiť. Nemecký kancelár Olaf Scholz to povedal v stredu pred odletom do USA, kde bude okrem iného aj s prezidentom Joom Bidenom hovoriť o ďalšej pomoci Ukrajine, ktorá sa už skoro dva roky bráni ozbrojenej ruskej agresii.

Biely dom chce na vojenskú aj ekonomickú podporu Ukrajiny vyčleniť 60 miliárd dolárov, ale dohoda o príslušnom výdavkovom balíku, ktorý zahŕňa napríklad aj opatrenia proti imigrácii, naráža na odpor niektorých republikánskych zákonodarcov.

kapitol, kongres, USA Čítajte viac Americkým Senátom neprešiel návrh spájajúci sprísnenie migrácie a pomoc Ukrajine a Izraelu

„To je, domnievam sa, skutočné nebezpečenstvo, ktorému teraz čelíme,“ povedal Scholz k hroziacemu ochabnutiu americkej pomoci.

Výzvy na zabezpečenie ďalšej nevyhnutnej pomoci Ukrajine majú byť jednou z hlavných náplní Scholzovej cesty do USA. Vo štvrtok sa kancelár stretne s kongresmanmi a Biden ho v Bielom dome prijme v piatok.

Európska únia pred týždňom schválila ďalší balík finančnej pomoci Ukrajine v hodnote 50 miliárd eur z rozpočtu únie. Jednotlivé spojenecké krajiny potom Ukrajine poskytujú predovšetkým zbrojnú pomoc. Nemecko je čo do objemu zďaleka najdôležitejší dodávateľ zbraní na Ukrajinu z krajín EÚ a celkovo druhý najvýznamnejší po Spojených štátoch.

Biden aj Scholz patria k štátnikom vyzývajúcim na pokračovanie pomoci Ukrajine, ktorá sa podľa nich bez západných peňazí a zbraní môže rýchlo ocitnúť na pokraji porážky.

661 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine