Zalužného odvolali z funkcie, ukrajinskú armádu povedie Syrskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok stretol s tamojším najvyšším predstaviteľom armády Valerijom Zalužným a oznámil mu, že nadišiel čas, aby ukrajinské ozbrojené sily viedol niekto iný.

08.02.2024 18:03 , aktualizované: 18:40
Syrskyj, Zalužnyj Foto: ,
Olexandr Syrskyj (vľavo) a Valerij Zalužnyj na koláži fotografií.
debata (74)

Zelenskyj v príspevku na platforme X uviedol, že Zalužnému poďakoval za jeho dva roky služby vo funkcii hlavného veliteľa ukrajinskej armády. Navrhol mu, aby bol naďalej súčasťou snáh Ukrajiny o porážku ruských síl.

Ukrajinský líder zároveň poznamenal, že do funkcie nového veliteľa ukrajinskej armády vymenoval doterajšieho veliteľa ukrajinských pozemných síl Oleksandra Syrského. „Čas na takúto obnovu je teraz,“ vyhlásil Zelenskyj. Spomenutý 58-ročný Syrskyj sa od roku 2013 podieľa na úsilí ukrajinskej armády o prijatie noriem Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Zalužnyj na Telegrame uviedol, že akceptuje, že „každý sa musí zmeniť a prispôsobiť sa novej realite“ a súhlasil s tým, že v čase vojny je „potreba zmeniť prístupy a stratégiu“.

Odvolanie potvrdil aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. „Dnes bolo prijaté rozhodnutie o zmene vedenia Ozbrojených síl Ukrajiny. Som úprimne vďačný Valerijovi Fedorovičovi (Zalužnému) za všetky jeho úspechy a víťazstvá,“ uviedol Umerov na sociálnej sieti.

Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše
Video
Archívne video / Zdroj: Ukrajinská armáda

O Zalužného rezignácií, resp. odvolaní sa špekulovalo už niekoľko dní. Zelenskyj začiatkom tohto týždňa potvrdil, že jeho odvolanie zvažuje. Podľa neho by však išlo o rozhodnutie týkajúce sa celkového smeru vedenia krajiny, nielen výmeny v armádnom sektore.

Podľa západných médií navrhol Zelenskyj minulý týždeň Zalužnému rezignáciu, no generál to odmietol. Podľa agentúry AP prepukol spor medzi Zelenským a Zalužným vlani na jeseň, keď veliteľ v rozhovore pre britský týždenník The Economist priznal, že boje na Ukrajine uviazli na mŕtvom bode. Zelenskyj však odmietol, že by bol tento rozhovor predmetom sporu.

Valerij Zalužnyj Čítajte viac Odrazil ruský nápor, stal sa hrdinom Ukrajiny a postrach Moskvy. Kto je generál Zalužnyj?

Generál Zalužnyj sa v prvých dňoch invázie v roku 2022 významne podieľal na obrane Kyjeva a na znovuzískaní území na východe a juhu Ukrajiny. Medzi obyvateľstvom je vnímaný ako vojnový hrdina a podľa prieskumov verejnej mienky je populárnejší ako prezident Zelenskyj, poznamenáva agentúra DPA.

74 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Valerij Zalužnyj