Putin podotkol, že Ukrajina je umelý štát, ktorého rozsah určoval sovietsky diktátor Josif Stalin, pričom z jeho rozhodnutia k vtedajšej sovietskej republike Ukrajine po druhej svetovej vojne pričlenili aj maďarské územia. Tieto stále patria Ukrajine, konštatoval Putin v reakcii na otázku Carlsona, či si môže Maďarsko nárokovať späť tieto územia.
Ruský vodca podčiarkol, že tieto skutočnosti s Orbánom nikdy nepreberali. „S vedomím toho, aký nezákonný bol stalinský režim, sa takéto nároky môžu vynoriť, aj keď to zákon neumožňuje. Viem však, že Maďari žijúci v Zakarpatskej oblasti sa prirodzene chcú vrátiť do svojej vlasti,“ dodal Putin.
Čítajte aj Interview s Putinom: Nie je možné, aby Rusko na Ukrajine prehralo, tvrdíMaďari sú najväčšou z desiatok etnických menšín, ktoré žijú v historicky rozmanitom regióne vklinenom v Karpatoch medzi Rumunsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Maďarská komunita, kedysi takmer 150-tisíc ľudí, má teraz zhruba 70– až 80-tisíc príslušníkov, pripomína v rozsiahlej reportáži britský denník Financial Times.
Potom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym a zabralo časti východnej Ukrajiny, Kyjev sa usiloval o posilnenie národnej identity a v roku 2017 prijal zákon obmedzujúci práva menšín, a to aj v školstve. To pohnevalo maďarskú komunitu a prinútilo ju podporovať Orbána. Ale po minuloročnej invázii väčšina Maďarov na Zakarpatskej Ukrajine zmenila názor.
Čítajte aj Financial Times: Zakarpatskí Maďari sa odvracajú od Viktora Orbána„Predtým som sa cítil ako Maďar s ukrajinským občianstvom,“ povedal György Buleca, riaditeľ firmy dovážajúcej tovar z Maďarska. „To sa zmenilo, keď Orbán povedal, že toto nie je jeho vojna a že by sme sa mali dohodnúť na prímerí. To, čo robí Orbán, dáva zmysel iba ako agenda niekoho iného,“ povedal Buleca s odkazom na Putina. „Vojna zmenila všetko. Maďari v Zakarpatsku už Orbána nepodporujú,“ dodal s tým, že práva menšín už nie sú témou.