Biden: Vojenská odpoveď Izraela v Pásme Gazy je prehnaná

Vojenská odpoveď Izraela v Pásme Gazy je prehnaná, vyhlásil vo štvrtok americký prezident Joe Biden. Izrael pritom v piatok aj napriek varovaniam Spojených štátov pred hroziacou katastrofou podnikol nové útoky na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy.

09.02.2024 12:14
debata (4)
Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video

„Ako viete, zastávam názor, že priebeh reakcie v Pásme Gazy je prehnaný,“ povedal Biden novinárom po tlačovej konferencii o správe osobitného vyšetrovateľa, ktorý preveroval Bidenove zaobchádzanie s prísne tajnými dokumentmi.

Bidenove štvrtkové vyhlásenie na adresu Izraela možno podľa agentúry Reuters považovať za jednu z najtvrdších kritík vlády premiéra Benjamina Netanjahua.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Šéf Bieleho domu dodal, že bude aj naďalej tlačiť na dlhšie prerušenie bojov v Gaze, aby sa dosiahlo prepustenie desiatok rukojemníkov zajatých pri októbrovom útoku Hamasu na Izrael.

Hamas žiada, aby Izrael v rámci dohody o rukojemníkoch prepustil stovky palestínskych väzňov a ukončil vojnu v Gaze. To však Netanjahu odmietol. Biden si napriek tomu myslí, že stále existuje nádej na vypracovanie dohody, ktorá by mohla otvoriť cestu k ukončeniu konfliktu.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Izrael v piatok podnikol nové útoky na preľudnené mesto Rafah ležiace pri egyptských hraniciach. Netanjahu pritom uviedol, že nariadil vojakom, aby pripravili operáciu v tomto poslednom veľkom meste v Pásme Gazy, do ktorého ešte nezasiahla pozemná ofenzíva Izraela.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Vedant Patel poukázal na to, že Rafah je dôležitým vstupným bodom pre humanitárnu pomoc. „Nie je to niečo, čo by sme podporovali,“ uviedol v súvislosti s vojenskými operáciami Izraela v Rafahu.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Patel dodal, že takáto operácia by bez riadneho plánovania mohla viesť ku katastrofe. Obavy Spojených štátov podľa hovorcu tlmočil šéf americkej diplomacie Antony Blinken v stredu počas rokovaní v Jeruzaleme priamo Netanjahuovi.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #prezident Joe Biden #útok na Izrael