'Užitočný idiot, ktorý pridržiaval mikrofón teroristovi.' Poľsko tvrdo reaguje na rozhovor s Putinom

Predseda poľského parlamentu Szymon Holownia v piatok upozornil, že by sa nemalo veriť "upokojujúcim" vyjadreniam ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré odzneli v nedávno zverejnenom rozhovore s pravicovo orientovaným americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom.

09.02.2024 15:57
debata (50)
Tusk na Ukrajine o "neutrálnych" politikoch: Zaslúžia si miesto v pekle
Video
Poľský premiér Donald Tusk kritizoval politikov, ktorí sa tvária, že sú v ruskej vojne proti Ukrajine neutrálni, alebo sa rovnako stavajú ku Kyjevu a Moskve. / Zdroj: Twitter Donalda Tuska

Samotný Carlson sa podľa Holowniu pri svojom interview s Putinom ukázal ako „užitočný idiot“ v službách ruskej propagandy, citoval poľský spravodajský kanýl TVN24.

„Pridržiaval mikrofón klamárovi, vrahovi a medzinárodnému teroristovi,“ podotkol Holownia.

V spomenutom rozhovore označil Putin vpád Ruska do Poľska a Lotyšska – členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) – za „absolútne vylúčený“ s jednou výnimkou, ktorou by bolo napadnutie Ruska zo strany Poľska.

Putin, Orbán Čítajte viac Putin: Maďari si môžu nárokovať Zakarpatskú oblasť, patrila im

Putin zároveň uistil, že Rusko nemá žiadne územné záujmy v Poľsku a Lotyšsku. To isté však tvrdil aj pred útokom na Ukrajinu z februára 2022, konštatuje DPA.

Holownia položil otázku, či Putin garantuje, že za nejaký čas, keď obnoví svoj vojenský potenciál, neobsadí štyri dediny v Lotyšsku. S tým by mohol otestovať, ako NATO plní svoj článok 5 o vzájomnej ochrane územia svojich členov. „A keď (NATO) neopätuje paľbu, obsadí ďalších desať kilometrov,“ podotkol predseda poľského parlamentu.

Dmitrij Medvedev Čítajte aj Medvedev sa vyhráža Poľsku: Je to nebezpečný nepriateľ, nemilosrdne zanikne

Svojou útočnou vojnou voči Ukrajine sa Putin stal smrtiacou hrozbou pre Poľsko, Európu i slobodu, dodal. „Musíme toto nebezpečenstvo za každú cenu zastaviť,“ vyhlásil.

Námestník poľského ministra obrany a vicepremiér Wladyslaw Kosiniak-Kamysz uviedol, že poľská armáda sa pripravuje na rôzne scenáre. „Nič nemôže znížiť našu bdelosť a už vôbec nie takéto slová, pretože nie sú dôveryhodné,“ komentoval rozhovor s Putinom.

Vladimir Putin, Tucker Carlson, interview Čítajte aj Interview s Putinom: Nie je možné, aby Rusko na Ukrajine prehralo, tvrdí

Poľsko je angažovaným podporovateľom Ukrajiny; na základe chápania Varšavy je to dôležité pre ochranu vlastnej krajiny, dodáva DPA.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine