Maďarská prezidentka Nováková nečakane abdikovala z funkcie: Urobila som chybu

Maďarská prezidentka Katalin Nováková sa nečakane rozhodla abdikovať. Reaguje tak na kritiku, že udelila milosť mužovi, ktorý kryl nadriadeného, ktorý roky zneužíval chlapcov v detskom domove.

10.02.2024 17:45 , aktualizované: 21:59
Katalin Novaková Foto: ,
Maďarská prezidentka Katalin Novaková.
debata (219)

Štyridsaťšesťročná Nováková svoje rozhodnutie oznámila v prejave vysielanom štátnou televíziou. „Urobila som chybu. Rozhodnutie o milosti a jeho nezdôvodnenie vyvolali pochybnosti. Tu niet pochýb a nemôže byť. Nikdy by som neodpustila nikomu, kto by zneužíval deti. Ochrana detí je našou spoločnou zodpovednosťou. Ospravedlňujem sa tým, ktorým som ublížila, ako aj všetkým obetiam, ktoré môžu mať pocit, že som sa ich nezastala. Ako hlava štátu sa k vám dnes prihováram poslednýkrát, vzdávam sa funkcie prezidenta republiky,“ vyhlásila prezidentka.

Nováková vlani omilostnila zástupcu riaditeľa detského domova, ktorý pomáhal bývalému šéfovi kryť jeho trestnú činnosť. Riaditeľ bol odsúdený na osem rokov za zneužitie najmenej desiatich maloletých chlapcov v rokoch 2004 až 2016, jeho zástupca na viac ako tri roky odňatia slobody.

Proti udeleniu milosti tento týždeň pred sídlom maďarskej prezidentky demonštrovala najmenej tisícka ľudí. Maďarská opozícia vyzvala Novákovú, ktorá je spojenkyňou a bývalou ministerkou premiéra Viktora Orbána, aby odstúpila. Prezidentkou bola od mája 2022.

Viktor Orbán Čítajte viac Žiadna milosť pedokriminálnikom. Orbán chce meniť maďarskú ústavu

Bývalá ministerka spravodlivosti Judit Vargová vrátila svoj mandát a sťahuje sa z verejného života. Kontrasignovala (tiež podpísala, pozn. red.) totiž kontroverznú prezidentskú amnestiu podpísanú Novákovou. Vargová pôsobila ako predsedníčka výboru parlamentu pre európske záležitosti a poslankyňa parlamentu. Podľa tlačových správ mala byť lídrom kandidátky strán vládneho bloku Fidesz-KDNP v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Socialisti: Prevziať zodpovednosť musí aj Orbán

Nováková a Vargová prevzali zodpovednosť za svoje činy, konštatovala opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP), ktorá však podľa servera hirklikk.hu žiada vyvodenie zodpovednosti aj od premiéra Viktora Orbána.

Vo vyhlásení MSZP sa uvádza, že je potrebné obnoviť funkciu inštitúcie prezidenta republiky, ktorá vyjadruje jednotu národa a bdie nad demokratickým fungovaním štátu. „Jednu Orbánovu bábku nemôže nasledovať dosadenie ďalšej,“ uvádza sa v dokumente MSZP, ktorá vyzvala k tomu, aby bola v Maďarsku zavedená priama voľba prezidenta republiky.

„Špinavý Fidesz!“

Socialisti avizovali, že iniciujú zriadenie parlamentného vyšetrovacieho výboru, ktorého úlohou bude okrem prehodnotenia praxe udeľovania milostí a kontrasignácie aj ucelené vyšetrenie tohto konkrétneho prípadu.

V sobotu podvečer sa pred budínskym Sándorovým palácom, ktoré je sídlom hlavy štátu, zhromaždila stovka demonštrantov, uviedol server blikk.hu. Na Novákovej prejav, ktorý počúvali naživo z reproduktorov, reagovali potleskom a skandovaním „Špinavý Fidesz!“.

Šéfka opozičnej liberálnej strany Momentum Anna Donáthová uviedla, že vláda sa v skutočnosti o deti nezaujíma a že rodina je pre vládnych predstaviteľov iba prázdnou frázou. Dodala, že maďarská spoločnosť potrebuje silné ženské vzory, ale nie také, ako je Nováková. Demokratická koalícia, ďalšie opozičné zoskupenie, uviedla, že sa bude usilovať o priamu voľbu prezidenta. Šéf parlamentného klubu Fideszu Máté Kocsis uviedol, že Nováková a Vargová urobili „zodpovedné rozhodnutie“, a vyjadril obom vďačnosť za ich prácu.

Nováková v sobotu prerušila zahraničnú cestu v katarskej Dauhe a predčasne sa vrátila do vlasti. Jej rozhodnutie musí byť podľa platnej legislatívy písomne oznámené parlamentu, ktorý ju zvolil, konštatoval server telex.hu. Mandát hlavy štátu sa skončí až vtedy, keď to zákonodarný zbor schváli. Znamená to, že Nováková formálne zostane prezidentkou republiky až do hlasovania parlamentu. Jarná schôdza parlamentu sa má začať 26. februára. Či po dnešnom oznámení bude zvolaná mimoriadna schôdza, zatiaľ nie je známe, píše server.

pápež, novak Čítajte viac Obmäkčil ju pápež. Nováková udelila v Maďarsku rekordný počet milostí

Nového prezidenta musí zvoliť parlament do tridsiatich dní od zániku mandátu. Povinnosti a právomoci prezidenta republiky dovtedy vykonáva predseda parlamentu László Kövér.

Podľa agentúry APA sa už špekuluje o nástupcovi Novákovej. Spomína sa napríklad minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky či bývalý ústavný sudca, diplomat a minister László Trócsányi.

219 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Katalin Nováková